reklama
reklama

Osuwisko w strefie ekonomicznej powstało na skutek prowadzonych tam prac

Gospodarka, Wiadomości, 30.03.2023 19:15, eł

Tak wynika z opinii Państwowego Instytutu Geologicznego.

Osuwisko w strefie ekonomicznej powstało na skutek prowadzonych tam prac

Osuwisko, które uaktywniło się podczas budowy strefy ekonomicznej w Andrychowie jest od dłuższego czasu przedmiotem sporu pomiędzy gminą Andrychów a wykonawcą inwestycji – firmą Tombet. Jedna strona twierdzi, że do przemieszczenia mas ziemnych doszło w wyniku przeprowadzonych tam prac. Druga chce udowodnić, iż teren z natury swej był osuwiskowy. Sprawa trafiła do sądu. Teraz jest już gotowa opinia, która to rozstrzyga.

Kwestia osuwiska na terenie strefy ekonomicznej od dobrych kilku lat budzi w Andrychowie spore emocje. Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl na czwartkowej sesji samorządu gminy (30 marca), przedstawił nowe informacje na ten temat.

- 22 marca, zgodnie z ustaleniami, odbyła się druga tura mediacji między gminą Andrychów a firmą Tombet. Jak państwo się domyślacie, nie są to łatwe negocjacje. My bardzo jednoznacznie przedstawiliśmy swoje oczekiwania, odrzucając w całości te ze strony Tombetu. Następne posiedzenie mediacyjne jest wyznaczone na 20 kwietnia. Od jego wyniku będą zależne dalsze kroki prawne gminy Andrychów – powiedział Mirosław Wasztyl.

Podkreślił, że ma jednak znacznie istotniejszą wiadomość dotyczącą tej sprawy.

- Zwróciliśmy się do nadrzędnej w kraju instytucji, która tego typu sprawami się zajmuje, czyli do Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. W wyniku prowadzonej kontroli, łącznie z wizją w terenie, na jego wniosek zmieniona została karta osuwiskowa dla tego terenu. Pozwolę sobie przeczytać stwierdzenia milowe z opinii tej instytucji: „W północnej części wyznaczonego obszaru inwestycyjnego w 2019 roku, podczas prowadzonych robót ziemnych doszło do pojawienia się szczelin w podłożu oraz wystąpienia spękań i deformacji terenu. Charakter osuwiska na dzień dzisiejszy, w wyniku podjętego przez gminę programu naprawczego, jest nieaktywny. Przyczyna ruchu osuwiskowego nienaturalna, sztuczna. Osuwisko powstałe w 2019 roku w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi zostało zabezpieczone konstrukcyjnie poprzez mur oporowy posadowiony na palach wzmocnionych skośnymi kotwami długości 21 metrów” - zakomunikował Mirosław Wasztyl.

Stwierdził, że dokument wystawiony przez Państwowy Instytut Geologiczny jednoznaczne przesądza sprawę i rozwiewa wszelkie iluzje, jakoby to osuwisko miało charakter naturalny, a władze gminy w sposób świadomy (lub nie) dopuściły do rozpoczęcia na nim inwestycji.

- To było kłamstwo. Załącznikiem do karty osuwiskowej jest ponad 11 opracowań eksperckich, w związku z badaniem sejsmiki i pełnym monitoringiem tego terenu od 2019 do 2020 roku. Mam głęboką nadzieję, że to kończy w sposób jednoznaczny przesłankę sporu formalnego o charakter tego zjawiska, z którym mieliśmy do czynienia. Nie kończy to, oczywiście, naszych roszczeń i kwestii odszkodowawczej w stosunku do strony, która dopuściła do powstania zdarzenia, które mogło się nawet skończyć katastrofą budowlaną – zakończył wiceburmistrz.


Foto: WB

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 02.04.2023 11:11

Szanowny Józefie, jeśli poprawnie odczytałem twoje uwagi do mojego komentarza, to zalecasz terapeutyczną dawkę asertywności w dyskusjach na naszym forum. Jednakże słowo „asertywny” należy do pojęć z arsenału sztuki dyplomacji i tam jest definiowane jako : Powiedzieć komuś „spierdalaj” w taki sposób, by poczuł ekscytację na samą myśl, o zbliżającej się podróży”. Moim celem oczywiście jest zaproponowanie części użytkowników tego forum ożywczej podróży, ale w konkretnym kierunku, do krainy faktów i prawdy. Za minimalne osiągnięcie uważałbym, gdyby co najmniej opuścili ten ich wyimaginowany Neverland. Niestety, im bardziej staram się zachęcić ich do konkretnej destynacji, tym bardziej Oni okopują się w tej krainie Mirkiem i Tomkiem płynącej.

Jožin Z Bažin, 01.04.2023 23:03

Drogi Zakologu. Rozumiem, że zastanawiasz się o wartości dyskusji z osobą, która może być męcząca, ale jednocześnie dostarcza Ci ważnych informacji i rozwija Twoje umiejętności argumentacyjne. Zgadzasz się również, że emocje mogą być istotne w takiej dyskusji i że należy je kontrolować, aby nie zniekształcać argumentów. Mogą też one odsłaniać czyjeś zamiary i motywacje. Moja opinia na ten temat jest następująca: dyskusja z trudnym partnerem może być cenna, jeśli pozwala na rozwijanie umiejętności argumentacyjnych i zdobywanie nowej wiedzy. Jednakże ważne jest, aby pamiętać o asertywności i nie pozwalać na naruszanie swojego prawa do własnego zdania i szacunku. Warto również zachować zdrowy sceptycyzm i krytyczne podejście do informacji, które otrzymujemy w trakcie dyskusji, aby uniknąć wpadnięcia w pułapki sofizmatów czy manipulacji retorycznych. Podsumowując, uważam, że warto podjąć dyskusję z osobami o odmiennych poglądach, nawet jeśli jest to osoba będąca na usługach władzy i pracować nad umiejętnościami argumentacyjnymi, ale jednocześnie należy pamiętać o asertywności, krytycznym myśleniu i zachowaniu zdrowego sceptycyzmu.

FeelFree, 01.04.2023 19:25

@Zakolog - ja nic nie napiszę tym razem, zgłębiam temat; ale Józef aż mnie kopnął prądem i się wyrywa, no tu mu puszczę na chwilkę dostęp; niech ma, jakiś pobudzony się zrobił ostatnio.

Zakolog, 01.04.2023 10:44

@FeelFree - Wielkie dzięki za podanie obowiązujących definicji słów, z takim pietyzmem używanych przez naszego kolegę beskidmaly. Przyznaję dyskusja z nim bywa męcząca, ale też pouczająca i na zasadzie opisanej przez Iwana Pawłowa odsłaniająca wiele informacji trzymanych w urzędowym mroku. Im silniejszy bodziec, tym bardziej emocjonalna reakcja pozbawiona kontroli ośrodków korowych. Specjalnie zwracam Twoją uwagę na ten mechanizm, ponieważ uznaję emocje za prawdziwe zwierciadło duszy. Takie rozmowy w mojej ocenie są ważnym źródłem informacji, oczywiście po koniecznym odfiltrowaniu osobniczych naleciałości i zniekształceń. Bardzo jestem ciekaw Twojej opinii o moim sposobie zdobywania trudno dostępnej dla przeciętnego mieszkańca wiedzy i ewentualną ocenę jej wartości. @beskidmaly nie zrażaj się tymi skierowanymi do FeelFree sofizmatami i nadal zbijaj moje „argumenty”, pamiętając jednak, że brak reakcji na bodziec, również jest reakcją na bodziec, tylko inaczej wyrażoną. Oczywiście do recenzji również zapraszam Józefa – niech ma jakieś pożyteczne zajęcie.

Jožin Z Bažin, 31.03.2023 23:00

O Zakologu, internetowa personifikacjo sumienia, Co w sieci twarde słowa wypowiadasz, O wojcie Żaku i mieście Jędrzychowie, Gdzie tęsknota za sprawiedliwością społeczną rośnie *** Twoje surowe słowa takie mocne, Odzwierciedlają nasze zbiorowe pragnienia, By władza miasta i wójt, który rządzi, Byli uczciwi i całemu ludwo służyli *** Twoje przestrogi i ostrzeżenia, Nie dają spokoju tym, co złą wolę mają, Bo wiesz, że nasze miasto zasługuje, Na godnych przywódców, i uczciwych zarządców. *** O Zakologu, Ty nasze społeczne sumienie, Miejski Don Kichocie, Wciąż walczysz z korupcją i nieprawością, którą wszędzie widzisz, A my, mieszkańcy Andrychowa, Cieszymy się, że masz odwagę wypowiadać się w naszym imieniu *** Nie ustępuj, Zakologu, w swoim trwaniu, Bo Twoja siła, mądrość i cięte słowa są potrzebne, By pomóc nam w walce o sprawiedliwość, I uczynić nasze miasto jeszcze lepszym i przyjaznym całemu ludowi, nie tylko wyimaginowanym wybrańcom magistratu.

FeelFree, 31.03.2023 22:48

@Józefie! do roboty !!! nie śpij !

FeelFree, 31.03.2023 22:45

"Prorok": słowo jest polskim odpowiednikiem słowa "prophet" w języku angielskim. Prorok to osoba, której przypisuje się szczególną więź z boskim bytem lub nadprzyrodzoną siłą i która jest w stanie otrzymywać i przekazywać wiadomości lub objawienia od tego bytu innym. Prorocy odgrywali ważną rolę w wielu religiach przez całą historię, w tym w chrześcijaństwie, judaizmie, islamie i innych. Są często czczeni jako święci lub osoby o szczególnych zdolnościach duchowych.

FeelFree, 31.03.2023 22:44

"Standardy moralne społeczeństwa" - to zbiór reguł, wartości i norm postępowania, które są uznawane za właściwe i akceptowalne przez większość ludzi w danym społeczeństwie. Obejmują one różne kwestie, takie jak moralność seksualna, szacunek dla ludzkiego życia, uczciwość, odpowiedzialność, lojalność, honor, współczucie i sprawiedliwość. Standardy moralne społeczeństwa wywodzą się z różnych źródeł, takich jak religia, tradycja, filozofia i doświadczenie historyczne. Ich przestrzeganie ma na celu zapewnienie harmonijnej i etycznej egzystencji jednostek w ramach społeczeństwa oraz utrzymanie porządku i pokoju w społeczeństwie jako całości.

FeelFree, 31.03.2023 22:43

"Afera": słowo odnosi się do sytuacji, w której publicznie ujawnione zostają nielegalne, nieetyczne lub niepożądane działania, zwykle związane z osobami publicznymi, korporacjami, organizacjami lub instytucjami. Może to obejmować przestępstwa, nadużycia władzy, oszustwa, manipulacje, korupcję lub inne działania, które są sprzeczne z etyką lub standardami moralnymi społeczeństwa. Afera często wywołuje kontrowersje, publiczną dezaprobatę i negatywny wpływ na reputację osób lub instytucji zaangażowanych w daną sytuację.

FeelFree, 31.03.2023 22:42

@beskidmaly - zgadzam się z Tobą co do licznych afer w gminie Andrychów. Niestety wiele zainicjowanych i firmowanych przez obecnego wójta działań wg powszechnie przyjętych definicji można, tak jak Ty i Zakolog nazwać "aferami". Zresztą Czytelnicy/Wyborcy, wbrew przyjętemu standardowi Rady Miejskiej mają swój rozum i wystawią osobiste laurki przy wyborach. Jako paliwo dla naszych mózgów pozwolę sobie wkleić dość kompromisowe wersje definicje kilku słów. Myślę, że każdy z nas wyciągnie właściwe wnioski dla siebie. Jeśli tylko oczywiście będzie miał na to ochotę poświęcać czas swojego ograniczonego czasowo w obecnej formie cielesno-duchowej istnienia. Natomiast nie zgadzam się z Tobą w kwestii tego, że Zakolog jest "prorokiem". Przy całym moim skomplikowanym rodzaju sympatii i szacunku do Zakologa nie jest on prorokiem. Jest on najwyżej samozwańczym, surowym i inteligentnym sumieniem (tu użyję Twojego ulubionego sformułowania) "urzędu gminy". I jest to akurat bardzo pożyteczna funkcja dla lokalnej społeczności... w ramach przeciwwagi do wbudowanych cech obecnego samorządu takich jak działania na pokaz, niesprawiedliwość społeczna, zastaw się a pokaż się, vive la France i wiele innych, o których każdy mieszkaniec Andrychowa ma swoje zdania; co nie znaczy, że o nim tu napisze. P.S. Uznanie czegoś za aferę nie wymaga wbrew temu co piszesz istnienia prawomocnego wyroku skazującego.

FeelFree, 31.03.2023 20:28

@Zakolog 31.03.2023 13:02, @Redakcja - uważam, że te pytania mógłby ktoś w końcu oficjalnie zadać w ramach dostępu do informacji publicznej. Ze swojej strony typuję Panią Elżbietę Łepkowską, bo wiem, że jest w stanie to zrobić; chociaż myślę, że braknie jej raczej odwagi aby je zadać, a odpowiedź umieścić na łamach mamNewsa o co pokornie mimo wszystko proszę. Myślę, że możemy utworzyć w ramach pomocy obywatelskiej listę pytań. Ja ze swej strony proponuję np. pytanie o wykaz wszystkich wniosków złożonych do władz lokalnych w ciągu ostatnich 10 lat rządów pana Tomasza Ż. o budowę dróg dojazdowych do domów w gminie Andrychów, oraz wykaz ile z tych dróg nie zostało wybudowanych.

Zakolog, 31.03.2023 15:29

@beskidmaly - Przypomnę Ci, iż terminu „afery” sam użyłeś w komentarzu z godziny 11:31. Ja tylko dostosowuje swój przekaz do Twojej semantyki. Po prostu muszę pisać tak, aby użyte słownictwo było dla Ciebie znane i zrozumiałem, czyli najlepiej Twoimi słowami.

beskidmaly, 31.03.2023 14:34

to są afery to wszystkie inwestycje w gminie to afery. ciepłownia afera. Pałac Bobrowskich tez. zapomniałeś o Pańskiej Górze i stawie ,autobusy afera rondo tez. To co zrobił urząd bez afery. A kto został skazany za te afery które wymieniłeś proroku!

Zakolog, 31.03.2023 14:02

@beskidmaly - O wyroku pisałeś pod artykułem „Andrychów zdobędzie kasę ….” w komentarzu z godziny 06:53. Na pytanie odpowiedziałem w tym wątku komentarzem z godziny 08:17. Co do afer – autobusy, ile kosztowała Gminę komunikacja przed ich zakupem, a ile obecnie, w tym wyliczeniu pomijam koszty jakie ponoszą pasażerowie, zestaw je sobie i pochwal się nam wynikiem. O basenie nie wiele pisałem, jak już to raczej pozytywnie, ale jak się tak domagasz, to ile obecnie wynosi hipoteka tego obiektu i kto jest jej wierzycielem ? Rondo to mój ulubiony temat. Za czyje pieniądze powstało, dlaczego Gmina będzie go spłacać jeszcze w roku 2024 i w ogóle po co Gmina go budowała, skoro mieszkańcy cały czas zgłaszają potrzebę budowy dróg w innych miejscach. Naprawdę chcesz jeszcze więcej szczegółów ? Trochę jestem zawiedziony brakiem pałacu Bobrowskich i AEC, ale jak będziesz miał ochotę to służę.

beskidmaly, 31.03.2023 13:44

Zakolog wymieniam afery które wg ciebie były w gminie / komunikacja miejska, basen kryty, rondo przy galerii i pewnie jeszcze by się ze dwie znalazły . Jakoś Proroku nie odpowiedziałeś na pytania które ci zadałem o 7.29. Wskaz mi o jakim wyroku pisałem.

Zakolog, 31.03.2023 13:34

Powiem Ci beskidmaly, iż piszesz tylko po to, aby przedstawić swoje wyobrażenie rzeczywistości. Mnie to nie przeszkadza, jedynie proszę, aby te wyobrażenia choć ocierały się o realne życie. Nie je opisywały, tylko choć w jednym punkcie były styczne. Skoro mediatora zaproponowała firma Tombet, to gdzie złożony jest po czterech latach ten słynny pozew, sam pisałeś do Alicji, iż wyrok tuż tuż. Co do pojęcia, słowa Burmistrz, z tym wyrazem w mojej rzeczywistości łączą się pewne wartości, rzekłbym nawet imponderabilia, niestety żadnej z tych wartości nie dostrzegam w osobie pełniącej tę funkcję, dlatego sorry, ale Tomuś pozostanie Tomusiem, choćby nawet powoływał się na wspólne pasanie ze mną krów. Co do afer, rzeczywiście jest kilka, wymień jedną, akurat Ciebie interesującą, a otrzymasz pełny zestaw dokumentów do niej. Odwagi !

beskidmaly, 31.03.2023 12:31

Powiedz mi zakolog po co mam cokolwiek pisać jak ty wiesz lepiej, na wszystkim się znasz. Masz racje miało być z powództwa cywilnego. Mediatora zaproponowała firma a nie urząd i nie Tomuś tylko Pan Burmistrz bo krów razem nie paśliście i troszkę szacunku by pasowało wykazać. Prorok z ciebie czy jak ze już teraz wiesz ze będzie trzeba Tombetowi dopłacać .Wg Ciebie miało być już kilka afer w mieście a żadnej jakoś nie było proroku.

Zakolog, 31.03.2023 11:48

Jezu beskidmaly błagam Cię, już nie w swoim imieniu, ale w imieniu moich czytelników, nie traktuj ich jak burmistrz Żak swoich radnych. Co to znaczy sprawa karna ? Znasz choć pobieżnie podział na właściwości sądów ? Tomuś swoich domniemanych roszczeń może dochodzić jedynie w sądzie cywilnym, a jak słychać z relacji Mirka jeszcze nawet skutecznie pozwu nie złożył, tylko żebrze o mediację. Tylko Tobie przypomnę, iż w pozwie należy obowiązkowo określić wartość przedmiotu sporu i od tej wartości wpłacić, chyba koło 10%. Skąd Tomcio weźmie taką kasę. Dla Tomusia mediacja to jest wszystko co może ugrać. Już nie idzie o te 6 baniek, tylko o cokolwiek co można by przedstawić jako sukces, On gotów jest Tombetowi wszystko obiecać, byleby Tombet oświadczył, że Tomuś coś tam uzyskał. Możesz zapomnieć o zwrocie kosztów naprawy osuwiska, ba nawet będziesz musiał przyjąć, iż Tombetowi trzeba będzie dopłacić ostatnią płatność i jeszcze coś górką, aby okazali miłosierdzie !

Archanioł Michał, 31.03.2023 11:39

@beskidmaly litości. Jaka sprawa karna. Jak na razie nikt nie popełnił żadnego przestępstwa ?! Chyba , że coś wiesz i znasz odpowiedź na postawione pytanie: KTO I PO CO ZAPROPONOWAŁ ZMIANĘ PIERWOTNEGO PLANU ? Bo tutaj można sobie wyobrazić, że mogło dojść do przestępstwa.

beskidmaly, 31.03.2023 11:22

Jeżeli się strony nie dogadają i nie dojdą do ugody to będzie sprawa karna . Z tego co wiem to urząd się nie cofnie ze swoich roszczeń ani o krok.

Archanioł Michał, 31.03.2023 11:10

No bo jeśli PEŁZŁO, a zdzisław nie poinformował o tym wykonawcy ? "Wiele spraw nawarstwia się i spiętrza".

Archanioł Michał, 31.03.2023 11:03

Instytut stwierdza, ŻE TAMTEN RUCH OSUWISKA ( 2019) był spowodowany pracami. Czy osuwisko wcześniej PEŁZŁO ? NIC O TYM NIE PISZE. A to jest CLOU SPRAWY !

Archanioł Michał, 31.03.2023 10:57

@beskidmaly skoro wszystko jest takie jasne i pewne to dlaczego NEGOCJACJE sa takie TRUDNE. Podpowiem : aktualnie mur oporowy jest ponad dwukrotnie masywniejszy od pierwszego wybudowanego.. Ten pierwszy planowany jednak byłby niemalże taki sam jak obecny. Miruś jednak zgodził się i podpisał zmianę i wybudowano takie chucherko co to nie utrzymało naporu ziemi. JAK MYŚLISZ KTO I PO CO ZAPROPONOWAŁ TE "oszczędności" ?

FeelFree, 31.03.2023 10:49

Jak rozumiem wójt Żak poinformował potencjalnych inwestorów w pełnym zakresie o treści karty osuwiskowej ?

FeelFree, 31.03.2023 10:47

"W zeszłym tygodniu informowaliśmy o drugim już w marcu zagranicznym wyjeździe burmistrza Tomasza Żaka. Tym razem razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Babskim pojechali do Francji, do Cannes. Po co? Władze Andrychowa miały tam przekonywać potencjalnych inwestorów do inwestowania w gminie Andrychów, w tym w tutejszej strefie ekonomicznej." [mamNewsa]

Jožin Z Bažin, 31.03.2023 10:43

Osuwisko jest uważane za nieaktywne, gdy przestało ono poruszać się i nie wykazuje żadnych oznak aktywności przez dłuższy czas. Okres ten może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj osuwiska, warunki środowiskowe i geologiczne oraz skala osuwiska. Nie ma jednoznacznej definicji czasu, po którym osuwisko można uznać za nieaktywne. Zazwyczaj, aby osuwisko zostało uznane za stabilne, konieczne jest monitorowanie go przez określony okres czasu i brak jakiejkolwiek aktywności osuwiskowej. Czas ten może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a nawet kilkadziesiąt lat, w zależności od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że osuwiska są dynamicznymi procesami, a ich aktywność może powrócić w wyniku zmian w warunkach środowiskowych, takich jak opady deszczu, zmiany klimatu, a także działalność człowieka. Dlatego też, nawet jeśli osuwisko jest uznane za nieaktywne, należy nadal monitorować jego stan i reagować na ewentualne oznaki jego aktywności.

FeelFree, 31.03.2023 10:41

Problemu osuwiska i pakowania w nie milionów złotych nie byłoby wcale gdyby pewien wójt nie uparł się lokalizować strefy na tym trudnym geologicznie terenie.

beskidmaly, 31.03.2023 09:59

Zakolog. Instytut stwierdza ze osuwisko powstało w 2019 roku spowodowane przez czynnik ludzki. Teraz negocjacje ugodowe są prowadzone w kierunku kwoty zwrotu tak jak ty powiedziałeś 6 milionów co jest nieprawdą bo kwota jest pomniejszona kaucje i ostatnia cześć zapłaty za zle wykonana robotę.

Zakolog, 31.03.2023 09:17

Specjalnie nie martwiłbym się kto zgłosił do Państwowego Instytutu Geologicznego fakt tego osuwiska, natomiast bardzo martwiłbym się, dlaczego po wpakowaniu w osuwisko 6 milionów, Instytut nadal twierdzi, że jest to osuwisko, tylko nieaktywne. Zaprzeczasz może temu twierdzeniu jednostki państwowej ?

beskidmaly, 31.03.2023 08:34

Kartę osuwiskową założyła firma wykonująca w strefie prace w 2019 r a radny Kubień już w 2011 wiedział ze to osuwisko i tego nie rozumiem.

beskidmaly, 31.03.2023 08:29

Mam do ciebie pytanie. Kto wg prawa polskiego może założyć kartę osuwiskową, Drugie pytanie .Czy może to zrobić firma która wykonuje prace budowlane na danym terenie. W tym przypadku zrobiła to firma nie posiadająca do tego prawa!

Zakolog, 31.03.2023 07:49

@beskidmaly - którego słowa nie rozumiesz w wyrażeniu „karta osuwiskowa” ? Chętnie pomogę !

beskidmaly, 31.03.2023 06:20

To jak to jest ze Pan Radny Kubień już w w czasie zakupu przez urząd tego terenu wiedział ze jest to teren osuwiskowy bo jak jeżdził w zimie na worku z sianem to tam było pochyłe to musiało być osuwisko. haha