reklama
reklama

Andrychów zdobędzie kasę na budowę zakładu zgazowania odpadów? Jest to coraz bardziej prawdopodobne

Gospodarka, Wiadomości, 30.03.2023 11:16, eł

Burmistrz został zaproszony do Kancelarii Premiera na spotkanie adresowane do tych, którzy mają szansę na dotacje.

Andrychów zdobędzie kasę na budowę zakładu zgazowania odpadów? Jest to coraz bardziej prawdopodobne

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie wiceburmistrz miasta Mirosław Wasztyl poinformował radnych o rozwoju sytuacji w sprawie starań o pozyskanie pieniędzy na budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów. Już wcześniej pisaliśmy, że wniosek o dofinansowanie tej inwestycji przeszedł pozytywnie ocenę formalną.

Władze Andrychowa planują budowę w mieście zakładu zgazowania odpadów, który ma się znaleźć na działkach przy skrzyżowaniu ulic Strefowej i Biała Droga. Burmistrz miasta zapewnia, że zostanie tam wykorzystana innowacyjna technologia, jakiej na próżno szukać gdzie indziej w Polsce czy nawet w większości krajów europejskich. Sceptycy twierdzą z kolei, iż chodzi o najzwyklejszą spalarnię śmieci. Już w ubiegłym roku złożony został wniosek o dofinansowanie tej kontrowersyjnej inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Teraz Mirosław Wasztyl przekazał wiadomość z ostatniej chwili, że możliwość zdobycia tych pieniędzy staje się coraz bardziej realna. Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak dostał zaproszenie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na spotkanie poświęcone tej sprawie, adresowane do tych wnioskodawców, którzy mają szansę na uzyskanie dofinansowania. Z powodu jego urlopu, pojedzie na nie jego zastępca, czyli właśnie Mirosław Wasztyl. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia.

- Wczoraj dostałem informację, że na etapie końcowym jest ocena merytoryczna naszego wniosku. Przypomnę państwu, że pierwotna alokacja środków w tym programie, w kwocie 3 miliardów złotych, została zwiększona do 6 miliardów złotych, żeby wszystkie wnioski związane z budową instalacji termicznego przekształcania odpadów mogły być realizowane od lat 2023-24 do roku 2027. Przedmiotem spotkania są decyzje administracyjne i przeszkody oraz komplikacje na drodze do budowy instalacji gospodarowania odpadami – powiedział Mirosław Wasztyl.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Gość,, , 31.03.2023 14:38

Koniczynka,.. Nowak z elektrociepłowni najpierw nam musi zwrócić pieniądze, które od nas (poprzez spółdzielnie) wyciągnął bo dosyć już tego zdzierstwa!!!

Koniczynka, 31.03.2023 14:31

A kto w tej spalarni będzie pracował, sami swoi obsadzą stanowiska i będą mieć pewną pracę. Smród musi być i będzie to jest normalne. I tiry masowo będą zwozić smród z wielu miast... Oj oj. Żal tylko tych okolicznych właścicieli nieruchomości, już teraz nikt za ar nie da nawet tysiąca złotych.

Zakolog, 31.03.2023 09:42

@beskidmaly - ty może jesteś w składzie orzekającym, czy tylko tak sobie luźno konfabulujesz, jak radna Ewa w zakładzie fryzjerskim ? Może lepiej pochwal się ile urząd zapłacił za pozew i zastępstwo procesowe ,bo coś mi podpowiada, że prezes Halniaka Targanice i zarazem radny Powroźnik takich pieniędzy jak żyje nie widział i długo jeszcze na sport w Targanicach nie zobaczy.

Jožin Z Bažin, 31.03.2023 08:55

Drogi Zakologu z Jędrzychowa. Jeśli chodzi o kwestie społeczne i polityczne, to istnieje wiele różnych sposobów, w jaki można próbować wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie, w tym poprzez edukację, kampanie informacyjne, zaangażowanie społeczne i aktywne uczestnictwo w procesie demokratycznym. W każdym przypadku ważne jest, aby działać zgodnie z zasadami demokracji i szanować poglądy innych osób, a także kierować się dobrem społeczeństwa jako całości, nie tylko interesami jednej grupy czy jednostki. W swoim poprzednim wpisie starałem się wyjaśnić pojęcie degeneracji w biologii i zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to jedyny sposób na adaptację do nowych warunków środowiskowych. Pozdrawiam z serca swojego dysku twardego.

beskidmaly, 31.03.2023 07:53

Pani Radna Alicja czeka na wyrok sadu. który ma zadecydować ile firma ma zwrócić Urzędowi za naprawę tego co spieprzyła . Bo ze było to osuwisko spowodowane przez ta firmę w roku 2019 to już zostało rozstrzygnięte, ale Pani Radna nadal czeka!

Zakolog, 31.03.2023 07:39

Józek zamiast przedstawiania stanu obowiązującej wiedzy z genetyki, może poszukałbyś jakiś sposobów społecznej ubikwitynacji w mechanizmie autofagii, bo wybory za rok, a te chore komórki cały czas degenerują cały publiczny organizm. Może jest jakieś hokus pokus i nima !

NIE bo NIE, 30.03.2023 21:51

Pani Alicjo, Panie Krzysztofie, powinni Państwo jak najszybciej odejść z Rady, jest mi wstyd za Państwa, tak samo jak za Pana Wiesława. Zepsuliście Państwo tyle w Andrychowie, że brak słów… GRATULUJE słów „żyła Ci pęknie”, „ bo się zapowietrzysz” takie słowa skierowane do Burmistrza na Sesji Rady przed mieszkańcami ?? Wasza trójka prezentuje DNO we wszystkim, od zachowania po wiedzę na temat Gminy Andrychów…

Jožin Z Bažin, 30.03.2023 21:14

Drogi Zakologu. Degeneracja może być też elementem ewolucji, aczkolwiek nie jest ona uniwersalna czy powszechna. W biologii, degeneracja odnosi się do procesu utraty funkcji lub redukcji złożoności w danym organiźmie lub grupie organizmów. Może to prowadzić do utraty cech wcześniej wykształconych przez dany organizm lub grupę organizmów. W pewnych warunkach, taka degeneracja może prowadzić do przetrwania lub przystosowania się do nowych środowisk, np. w przypadku bakterii, które w wyniku mutacji tracą zdolność do syntetyzowania określonych substancji, ale mogą przetrwać w środowisku, w którym ta substancja jest obecna. Jednakże, degeneracja nie jest jedynym sposobem na adaptację do nowych warunków środowiskowych, a także nie zawsze prowadzi do lepszych wyników ewolucyjnych. Wiele cech organizmów jest wynikiem procesu dobierania naturalnego, co oznacza, że organizmy z bardziej korzystnymi cechami będą miały większą szansę na przetrwanie i rozmnażanie.

Zakolog, 30.03.2023 20:44

@Archanioł Michał - Mnie tylko przeraża w jakiej pogardzie Mirek ma możliwości umysłowe odbiorców jego ustawek.

Archanioł Michał, 30.03.2023 20:12

@Zakolog jest klasyczna ustawka pod NARRACJE, te same bzdury wypisuje politruk Nycz i tak będą tłuc do zmęczenia w każdej nadążającej się okazji. Rżną GŁUPA wobec znających temat, a nieświadomych uświadamiają swoim KŁAMSTWEM.

Zakolog, 30.03.2023 20:10

@FeelFree - Właśnie czytam ostatnie dzieło profesora Chwalba i redaktora Harpula zatytułowane „Cham i Pan”. Oglądając nasze sesje i jej bohaterów jestem pewien, że XVIII i XIX- wieczne zachowania naszego żywiołu polskiego są wprost reprezentowane dzisiaj, tu i teraz. To nie jest kwestia oddziaływania środowiskowego, lokalnej tradycji intelektualnej, to jest przekaz genetyczny już utrwalony w DNA. Tego nie da się zmienić, poddać socjalizacji, to będzie się powielać i replikować. Dziś wysłuchałem ,ale tylko w części, więcej nie byłem wstanie, tego nowego nabytku kulturowego. Facet nie jest wstanie wypowiedzieć jednego zdania podrzędnie złożonego, operuje słownictwem na poziomie znacznie poniżej średniej dla ludzi z wykształceniem podstawowym. Gość w życiu nie przeczytał żadnej książki, nie wierzę, że był wstanie zdać maturę, ale został powołany przez Tomeczka na stanowisko kierownika andrychowskiej kultury. I ten wybór uważam, za idealnie dopasowany !

Polityk, 30.03.2023 17:47

W niedzielę przyjedzie kaczucha do Wadowic ći co mają trudnoći z rozumowaniem to w niedzielę przed kaczuchą mogą dopełnić wizualnie gramatykę w dowolnej postaci ┐(‘~`;)┌

FeelFree, 30.03.2023 17:13

@Zakolog - no coś ty, ja toleruję znacznie barwniejsze słownictwo, po prostu jestem hipokrytą.... a tego co myślę na temat naszych niektórych radnych i wójtów to tak wprost nie mówię nikomu, a tym bardziej nie piszę. A zanim tu coś napiszę, to przepuszczam przez trzy filtry: nieprzyzwoitości, obsceniczności, prostactwa i dwa ograniczniki: niestosowności i prostactwa. Ale chyba Józefowi wyłączę wszystkie te struktury, niech się uczy chłopina...

Polityk, 30.03.2023 14:48

To dopiero będzie machina smrodu jaką zostawi Żak jak odejdzie ciekawi mnie kto będzie napędzał to guwno do dalszej produkcji po ewentualnej stracie w/w

Zakolog, 30.03.2023 14:18

@FeelFree - wiem, że nie tolerujesz takiego słownictwa, ale to są debile. Dziś Miruś przeczytał na sesji kartę osuwiskową, z podanej treści jednoznacznie wynika, iż w opisywanej części strefy było aktywne osuwisko, na którym roboty budowlane spowodowały jego spełzanie. Czyli spełzło dlatego, że było aktywne. Po wpierdoleniu ponad 6 milionów, osuwisko otrzymało klasyfikację nieaktywnego, czyli nadal to jest osuwisko, tylko inżynieryjnie zabezpieczone. To i tak chwała Tomusiowi, że tylko 6 baniek. Ale dwa wybitne debile Romuś i Stasiu z przeczytanej przez Mirka treści wywiedli inne wnioski. Nawet gdyby to była ustawka Mirka z tłukami, to jeszcze gorzej świadczy o tej bez mózgowej zbieraninie.

FeelFree, 30.03.2023 14:02

@Zakolog - po przemyśleniu sprawy, od dzisiaj wyznaczam Józefa jako adwokata diabła w procesie quasi-kanonizacyjnym...

FeelFree, 30.03.2023 13:29

@Zakolog - Tomuś do Francji oczywiście pojechał, ale w kwestii spalarni to ma urlop ;-) Bardzo stary numer... To jest moment, w którym powinna odbyć się sesja nadzwyczajna...

Jožin Z Bažin, 30.03.2023 13:23

Dla jasności: 1. tzw. paliwo alternatywne to po prostu ŚMIECI z okolicznych gmin, które będą zwożone do Andrychowa i tu przetwarzane 2. nawet jeśli zakład powstałby z dotacji to utrzymywać go będzie gmina Andrychów, czyli MY PODATNICY. A utrzymujemy już wiele fanaberii Tomusia... pakujemy pieniądze w naprawę osuwiska, dewastację Pańskiej Góry, ciepłownię, na które zarabia prywatny właściciel. Dzięki temu nadal do domów jeździmy po błocie lub dziurawym asfalcie, zaniedbane są szkoły. Śmieci są odbierana z domów najrzadziej z okolicy !!! W zimie CO MIESIĄC !!! Radni co chwilę przerzucają pieniądze z niezbędnych dla wszystkich Mieszkańców inwestycji na naprawianie tego co psują decyzje wójta zatwierdzane głosami niesamodzielnie myślących radnych. 3. Wójt chce zrobić bardzo dobrze, tylko się w końcu zastanów drogi Czytelniku nad jednym: KOMU wójt chce zrobić dobrze budując zakład termicznego przetwarzania odpadów przy zakładach przemysłowych... Nieopodal centrum miasta, ogródków działkowych, osiedli mieszkaniowych, domów, szkół, przedszkoli.

Zakolog, 30.03.2023 13:12

@Koniczynka - Żak w tak ważnej sprawie specjalnie poszedł na urlop, aby nie musiał niczego deklarować ! Przecież masz wyraźnie napisane co powiedział Wasztyl – naszego wniosku ? Czyli czyjego ? I, że przedmiotem spotkania są decyzje administracyjne, czyli pozwolenie na budowę – dla kogo ? Gmina nie wydaje sobie samej pozwoleń na budowę. Uzyskanie ostatecznej decyzji pozwolenie na budowę jest warunkiem koniecznym do otrzymania pierwszej wypłaty środków dla Beneficjenta.

Koniczynka, 30.03.2023 12:29

Żak w tak ważnej sprawie powinien przerwać urlop i jechać osobiście. To jest karygodne i skandaliczne zachowanie burmistrza. Kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem???? Bo pilnie potrzeba remontować szkołę podstawową nr 5 w Andrychowie, oraz pora zrobić chodnik dzieciom chodzących do przedszkola nr 3 w Andrychowie, obecnie dzieci chodzą po kamieniach i po błocie!!!!! Gdzie są radni Kobielus i Rajda?????? Za co bierzecie kasę?!!! Kolejni bezproduktywni radni, których pora wywalić.

Koniczynka, 30.03.2023 12:26

Żak w tak ważnej sprawie powinien przerwać urlop i jechać osobiście. To jest karygodne i skandaliczne zachowanie burmistrza.

Zakolog, 30.03.2023 12:12

O Tomuś na urlopie, czyżby Bobrowscy ufundowali kolejny rejs wycieczkowcem ?