reklama

Gdzie się podziało 10 milionów złotych?

Gospodarka, Wiadomości, 30.01.2024 17:00, eł

Dociekała tego radna na sesji.

Gdzie się podziało 10 milionów złotych?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się 25 stycznia, radna Alicja Studniarz powróciła do tematu, który drążyła już wcześniej, ale nie uzyskała wówczas odpowiedzi. Chodziło jej o 10 mln zł ujętych w wieloletniej prognozie finansowej gminy, które z niej „wyparowały” przed dostarczeniem dokumentu do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. W ocenie radnej zmiana ta przyczyniła się do przedstawienia kondycji finansowej gminy w lepszym świetle.

Były to pieniądze na zabezpieczenie finansowe transakcji polegającej na zakupie przez andrychowską elektrociepłownię (AEC) infrastruktury służącej do dystrybucji i przesyłu energii cieplnej oraz elektrycznej od prywatnej spółki Idea Money. Łączna kwota tego dokapitalizowania miała wynieść ponad 12,2 mln zł, ale w listopadzie ubiegłego roku radni wprowadzili do WPF-u zmianę, w której zmniejszyli ją o ponad 10,1 mln zł.

- 23 listopada, gdy się tutaj spotkaliśmy, przegłosowana została zmiana do wieloletniej prognozy finansowej na kwotę 10 148 000 zł. To było dokapitalizowanie spółki AEC. I ta zmiana w perspektywie wieloletniej obniżyła obciążenia budżetowe, które zostały wykreślone z WPF-u. Ale nikt nam nie podał powodów do dokonania tej zmiany – mówiła Alicja Studniarz w czasie grudniowej sesji samorządu, podczas której radni przegłosowali wieloletnią prognozę gminy na lata 2024-2036 oraz budżet na rok 2024. I prosiła o wyjaśnienie tej sytuacji, lecz się go nie doczekała.


Ponownie poruszyła tę sprawę podczas kolejnych obrad Rady Miejskiej. - Na poprzedniej sesji nie usłyszałam merytorycznej odpowiedzi na moje pytanie, a dotyczyło ono 10 milionów złotych, które należą do mieszkańców gminy, w tym do mnie i każdego z nas, który tutaj siedzi. Gdzie się podziało te 10 milionów, które były wpisane do wieloletniej prognozy finansowej i wyparowały przed dostarczenie jej do RIO? - zapytała wiceburmistrza Mirosława Wasztyla.

- Nasza spółka AEC była starterem i nie miała wiarygodności finansowej na rynku energetycznym, toteż zgodziliśmy się na to, że poręczycielem pożyczki, którą uzyskała spółka, będzie w razie czego gmina Andrychów, gdyby spółka nie miała środków na bieżącą płatność. Taka była istota i w zasadzie warunek sfinalizowania transakcji, postawiony przez drugą stronę, czyli Idea Money. Faktycznie pierwszy okres okazał się bezproblemowy, a spółka nie korzystała z tego zabezpieczenia. Ale dla nas, jako gminy, było to o tyle niekorzystne, że musieliśmy mieć w wieloletniej prognozie zabezpieczone hipotetyczne pieniądze na wypadek, gdyby spółka nie płaciła z własnych środków – tłumaczył wiceburmistrz.

Jak wyjaśnił, ponieważ odkąd doszło do przejęcia sieci, nie zdarzyło się, by elektrociepłownia korzystała z dokapitalizowania, można było dokonać korekty w wieloletniej prognozie finansowej. - To jest cała idea dokonanych zmian. Na dzień dzisiejszy i pewnie w przyszłości, jeżeli nic się nie zmieni na rynku surowców energetycznych, spółka z własnych przychodów jest w stanie obsługiwać spłatę i koszty finansowe wziętej pożyczki – zapewnił Mirosław Wasztyl.


Alicja Studniarz zapytała: - Czy to znaczy, że gdyby sytuacja na rynku energetycznym się zmieniła, to w każdej chwili znów wpiszecie te 10 mln zł do wieloletniej prognozy finansowej? Wyjęliście te środki z prognozy finansowej przed opinią RIO, a jak się coś zmieni, to znów zostanie to włożone?

Mirosław Wasztyl sprostował, że wówczas nie będzie to już kwota 10 mln zł. - Jest to normalny zabieg inżynierii finansowej. W sytuacji, gdy Urząd Regulacji Energetyki na bieżąco akceptował stronę przychodową spółki, jej przychody są stabilne. Również w 2024 roku gwarantują one spłatę rat kredytowych ze środków własnych. Ale chcę być odpowiedzialny. Nie wiem, co będzie w roku 2025, a nawet w połowie tego roku. Jeżeli zdarzy się sytuacja, która zagrozi bieżącej działalności spółki, trzeba będzie przejąć miesięczną czy dwumiesięczną płatność. Takie niebezpieczeństwo jest, natomiast ja go dzisiaj nie dostrzegam – powiedział.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 25.02.2024 09:00

@ Studniarz - nie wie Pan jak kreować pieniądz z niczego to nie nadajesz się do władzy

Zakolog, 03.02.2024 10:06

@Feel Free - To jest najważniejszy komentarz, jaki kiedykolwiek ukazał się na portalu mamNewsa. Bardzo trudny komentarz, ponieważ nakłada ciężar indywidualnej odpowiedzialności za dokonywane osobiste wybory. Od teraz nikt nie będzie mógł zasłonić się niewiedzą, faktem oszukania go przez rządzących lub uległością na kłamstwa. Każdy, kto pójdzie lub nie pójdzie do wyborów, swojego rozstrzygnięcia dokona na swój rachunek. Czy ono będzie społecznie korzystne, ekonomicznie właściwe, rozwojowo skuteczne, to jest inna para kaloszy. Ale nikt, kto go przeczyta lub nie przeczyta, nie będzie miał już psychologicznej wymówki, że chciał dobrze a wyszło jak zawsze. Teraz możemy, a nawet powinniśmy się spierać – czy było warto, czy koszty są adekwatne do uzyskanych celów, ponieważ znamy już drugą stronę tego samego działania. Dziękuję za ten komentarz!

Bento, 02.02.2024 19:35

@beskidmaly, 02.02.2024 12:38 - wszystko co napisałeś mi pasuje, dziękuję za szczerość i napisanie prawdy. Z Twojego punktu widzenia prawdy. Z mojego punktu widzenia to zaledwie część prawdy i to ta wygodna część prawdy, i tylko dla części Mieszkańców gminy. I o tym piszę. To moja prawda. A każdy Czytelnik rozsądzi i zadecyduje w co chce wierzyć. I co uzna za swoją prawdę. Przy czym jak już wiesz... no prawda jest jak światło...

Bento, 02.02.2024 19:29

@Zakolog, 02.02.2024 12:18 - taki miałem zamiar... Jak to pisał Paweł z Tarsu: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść." :-)

Feel Free, 02.02.2024 18:32

Odnośnie zadłużenia Gminy przez obecnego wójta i jego radnych to każdy Mieszkaniec może, a właściwie to powinien przeczytać ostatni raport RIO. Łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60% wykonanych dochodów ogółem jednostki w danym roku budżetowym. Gdyby nie obligacje już wyemitowane i te, które mają zostać wyemitowane (które są naszym faktycznym zadłużeniem), to wyliczone zadłużenie gminy wynosiłoby w ciągu najbliższych miesięcy (oczywiście już po wyborach) około 170 milionów, czyli ponad 70% rocznego budżetu Andrychowa. Nie licząc kosztów przyszłej obsługi (bo ich nie znamy) tego zadłużenia w postaci odsetek, zabezpieczeń, obsługi prawnej, marży i innych... Oczywiście Żak, beskidmaly, "Radio Andrychów/Nowiny Andrychowskie" i inne osoby mające interes w utrzymaniu takiego stanu zrobią wszystko aby te i inne fakty przed Wyborcami ukryć, lub podać w zniekształconej lub niepełnej formie (jak niżej we wpisach). Podobnie: zrobią wszystko aby ukryć do pewnego momentu plan budowy spalarni za kolejne 160 milionów.... Pytanie czy dasz się Czytelniku oszukać ? Czy nadal będziesz żyć złudzeniami na temat stanu gminy, nie zauważając wszystkich tych miejsc gdzie wystarczyłby ułamek procenta tych pieniędzy, aby każdemu w Gminie Andrychów żyło się lepiej i bezpieczniej?

Zakolog, 02.02.2024 15:41

@beskidmaly - Faktycznie te pisiory, szczególnie na urzędach, to skaranie boskie. Ale od tego ma się kolegów, również na tym forum, aby pomogli. To co Bento, pomożemy!

beskidmaly, 02.02.2024 14:04

To ja mam pokazać przelew.? Tylko zastanawiam się czy jest to zależne od gminy. Dzisiaj pytałem czy przypadkiem który przelew nie dotarł. Urząd marszałkowski jest jeszcze pisiorami obsadzony ale już niedługo. Urząd liczy że dotrą te zwroty bo by się przydały,

Zakolog, 02.02.2024 13:30

@beskidmaly - Mam nadzieję, że pamiętasz, iż za Pańską Górę i Osuwisko, będziecie musieli pokazać Mieszkańcom przelewy do 31.03.2024, a wybory są dopiero 07.04.2024 roku?

beskidmaly, 02.02.2024 12:38

Bento! jezeli jestes takim znawcą to czego pytasz wczoraj ci nie pasowało ,teraz ci nie pasuje. Napisałem ci na dzień dzisiejszy jest tyle deficytu. Jak ci nie pasuje moja odpowiedz to więcej nie pytaj!

Zakolog, 02.02.2024 12:18

@Bento - Super, rozbawiłeś mnie tym naszym Kocurkiem Schrödingera! Od siebie dodam słynny eksperyment EPR – Einstein, Podolski, Rosen. Tak Tomuś się kręci, jak wynajęty spin doktor zakręci. Zaśpiewa i zatańczy, jak tylko pan doktor zaleci.

Bento, 02.02.2024 11:30

@beskidmaly - tak jak myślałem, niestety siejesz propagandę wyborczą Żaka zamiast podać fakty. P.S. proponuję przeczytać artykuł o obligacjach... tam też możesz spokojnie nazmyślać coś z klimatu goebbelsowskiej propagandy.

Bento, 02.02.2024 11:25

@Zakolog - poruszona przez Ciebie sprawa wygląda trochę inaczej z punktu widzenia kopenhaskiej mechaniki kwantowej. Być może beskidmaly usiłuje teraz sprawdzić, czy kot jest żywy czy martwy... No i taki mamy problem. Bo za wcześnie poszedł sprawdzać. I w dodatku nie tam gdzie trzeba. Znajdujemy się w sytuacji w której musimy trochę jeszcze znieść niepewność stanu superpozycji. Aktualnie wójt Żak jednocześnie nie jest wójtem, i nim jest. To znaczy oczywiście, że już wójtem NIE JEST, z mojego (makroskopowego) punktu widzenia i z pozycji meta. Sam napromieniował się już śmiertelnie dawno, temu dając się wpuścić w temat spalarni śmieci i rozkręcania spirali zadłużenia gminy, oraz bezczelnego ignorowania potrzeb większości Mieszkańców. Ale czy w pudełku znajduje się żywy czy martwy kot... to znaczy czy w pudełku jest Tomasz, czy tam go nie ma dowiemy się dopiero po otwarciu pojemnika. W tym wypadku pojemnika zwanego urną wyborczą. P.S. Co prawda z pojemnika dochodzi cichy i nieco fałszywy śpiew, ale to nie ma znaczenia dla doświadczenie, bo jest to śpiew łabędzi.

beskidmaly, 02.02.2024 11:16

Zakolog i Bento! Budżet Gminy to ok 230 mln złotych. Zadłużenie na dzisiaj to niecałe 80 mln. To jaki jest % długu. policzcie sobie. Jeszcze maja spłynąć pieniądze za Pańska Góre , strefę i szkołę. Pozdrawiam!

Zakolog, 02.02.2024 09:35

@beskidmaly - Znowu zaczynasz te swoje semantyczne gierki. Z punktu widzenia logiki, jest oczywistością, że nie da się napisać czegoś, czego się nie wie. Tak jak nie da się mieć i nie mieć jednocześnie. Podsumowując dotychczasową dyskusję, zwisa mi i powiewa jakie etykietki przykleisz radnemu Kubieniowi i radnej Studniarz, są dorośli, znają zasady tej gry, zgodzili się sprawować ważne funkcję, to muszą się sami bronić. Oczywiście jak uda się Tobie wsadzić ich na tego konia, będzie to duża skaza na ich dotychczasowej działalności, ale uważaj, bo jak się odwiną, to mogą Cię znokautować i policzyć. Ja przynajmniej taką możliwość dostrzegam. Cała ta pisanina zmierza do tego, aby udający się do urn wyborczych Mieszkańcy, mieli pełną informację o stanie Gminy, co z nią zrobią i czy będą wstanie z niej wywieść logiczne konsekwencje dla swoich rozstrzygnięć, nie moja, ale i nie Twoja sprawa. Dlatego może zamiast puszczać ze sceny MDK oko do pań Fryzjerek i nadmiernie je egzaltować, warto te panie jeszcze trochę społecznie edukować.

Archanioł Michał, 02.02.2024 08:56

@beskidmaly nie dość, że kłamiesz to jeszcze oczerniasz 01.02.2024 12:17

beskidmaly, 02.02.2024 06:54

Maniek! jeszcze nigdy nie napisałem czegoś czego nie wiem, a o twoich wiadomościach świadczy fakt częstotliwości pisania przez ciebie. Udowodnij kiedy i w jakim temacie napisałem nieprawdę. Kłamcą to ty jesteś. pozdrawiam!

Bento, 01.02.2024 17:43

@beskidmaly - ja doceniam taką deklarację, ja wiem, że nie chcesz napisać nieprawdy. Z góry dziękuję. Ja się pod Kraków nie wybieram, będę tu cierpliwie czekać. Możesz napisać z tego samego IP co zwykle. Pozdrawiam. P.S. "Prawda jest jak słońce. Możesz ją zasłonić, ale ona zawsze wyjdzie." Pozdrawiam. Alice Childress

maniek, 01.02.2024 17:17

"beskidmały" - przecież Ty zazwyczaj piszesz nieprawdę czyli mówiąc wprost KŁAMSTWA. Niezależnie ile ci za to płacą po wyborach szukaj uczciwej pracy

beskidmaly, 01.02.2024 16:59

Nie chce napisac nieprawdy.Jutro wam napisze .!

beskidmaly, 01.02.2024 16:59

Nie chce napisac nieprawdy.Jutro wam napisze .!

Bento, 01.02.2024 15:58

@beskidmaly - widzę, że fazę bezradnych epitetów po różnymi adresami masz chwilową za sobą... korzystając więc z okazji mam prośbę: napisz proszę Czytelnikom przy jakim zadłużeniu RIO zaciągnie hamulec ręczny i nie pozwoli naszym radnym na dalsze zadłużanie gminy, niezależnie od tego co im tam do głosowania wójt podsunie. Chodzi o konkretną cyfrę. Że 40% to wg Ciebie "bardzo bezpieczny deficyt" to już mamy czarno na białym. Z góry dziękuję, w imieniu swoim i Czytelników... oczywiście jeśli to wiesz, bo jak nie wiesz to po prostu nic nie pisz. Z tego też, rzecz jasna, wyciągniemy odpowiednie wnioski.

beskidmaly, 01.02.2024 15:05

Przecież nad budżetem gminy stały nadzór ma RIO wiec deficytu więcej niż określone w przepisach nie można miec .40 pare % to bardzo bezpieczny deficyt.

beskidmaly, 01.02.2024 14:59

Jedna z firm jest uznana ze działała w zorganizowanej grupie przestępczej. Więc jest ogromna szansa na odszkodowanie. Firma ta chciała ugody wiec coś w tym jest.

Zakolog, 01.02.2024 14:22

@beskidmaly - Przy pięćdziesięciu nikt nie płakał, ale dwa razy po pięćdziesiąt już może skłaniać do płaczu. A ponieważ moje wcześniejsze pytanie otwiera już trzecią pięćdziesiątkę, to napisz czy istnieje zagrożenie, że te dwie firmy stukną nasz budżet na kilkanaście milionów, bo wtedy to już wszyscy będziemy ryczeć!

beskidmaly, 01.02.2024 14:04

Zakolog! co ty masz za bzika na punkcie 100 mln złotych długu przez gminę. Budżet państwa jest winien gminie ok 30 paru milionów złotych. Budżet gminy to ponad 230 mln złotych. To dług gminy wynosi 40 parę %. Jak burmistrz Zak obejmował ta funkcję w 2010r. dług gminy wynosił ponad 50milionow i nikt nie płakał. Jeszcze gmina zapłaciła po raz drugi za sale gimnastyczna w Rzykach. Teraz idą tłuste lata po 8 latach chudych. a wy ciągle żle i mało!

Zakolog, 01.02.2024 13:06

@beskidmaly - Sam widzisz, trochę inspiracji z mojej strony i już coś znalazłeś, dobrze Ci idzie. Szukaj dalej, bo to co na razie masz, słabe jest. Ale w Twoim wpisie bardziej zainteresowało mnie stwierdzenie „przeciwko gminie”, czyżby to nie gmina pozwała tą nieuczciwą firmę, tylko ta nieuczciwa firma pozwała uczciwą gminę? Tomasz zarzekał się przed wszystkimi świętymi, że to On pozwał te firmy i nawet od świętych otrzymał 200 tysięcy na opłaty. Albo coś konfabulujesz, albo Tomasz nie mówi nam wszystkiego. A jeśli nie mówi, to jakie jest zagrożenie, że te nieuczciwe firmy stukną nasz budżet i na jaką kasę na podstawie wyroku sądowego? Jaka jest wartość przedmiotu sporu i żeby się nie okazało, że za chwilę, zamiast 100 milionów długu, mamy dodatkowo jeszcze kilkanaście milionów w gratisie sądowym?

beskidmaly, 01.02.2024 12:17

Zakolog! Ja bym wyróżnił wymieniona przez ciebie parę jako radnych którzy nie zrobili kompletnie nic dla gminy .Na domiar złego zostali świadkami w sadzie ale nie po to aby zeznawać i bronić racji Gminy w sporze prawnym z wykonawcą co do prawidłowości wybudowania strefy ekonomicznej tylko przeciwko gminie. Tak samo w sporze gminy z oświęcimską firmą wykonującą staw Anteckiego. Dziwne jest to ze w obydwu przypadkach za świadków zgłoszone były te dwie osoby. Nie wspomnę o wielkim zaangażowaniu tej dwójki radnych w sprawie organizacji komunikacji miejskiej i przekazywaniu wszystkich wiadomości jednemu z lokalnych przedsiębiorców transportowych mających na celu utrudnianie organizacji ww zadania.

Zakolog, 01.02.2024 10:23

@obserwator2012 vel @beskidmaly - No nareszcie załapałeś, dokładnie nie tylko trzeba, ale należy prześwietlić i ocenić wszystkich radnych kończącej się kadencji, a czasu pozostało już niewiele. A co innego ja tu robię? Nawet już za radnego Guzdka się zabrałem, mając wrażenie, że to najczystszy stos pacierzowy PiS. O ile z wiadomymi tłukami większego problemu nie mam, gołym okiem widać, że tam inteligencja z żadnego pyska nie tryska, to przyznaję, nic nie mogę znaleźć na Kubienia i Studniarz. Przeanalizowałem ich wszystkie głosowania z ostatnich pięciu lat i k... nic. Zawsze jak oni głosują uchwały majątkowe, w których można się dopatrzyć jakiś ponadstandardowych zysków, są przeciw. Dlatego z ufnością i w dobrej wierze przyjmuję Twoją deklaracje, że wreszcie coś na nich znajdziesz i poinformujesz opinię publiczną. Bo jeśli nie, to z czystym sumieniem będą musiał tę dwójkę rekomendować na przyszłą kadencję, jako jedynych czystych i sprawiedliwych. A pozostała część tuczarni, poza kilkoma wyjątkami, paszoł won! Już nie mogę się doczekać co odkryjesz?

obserwator2012, 01.02.2024 05:50

Niebywałe obudził się pis lokalny i rozlicza przeciwników politycznych , a w drugą stronę też można, ba trzeba prześwietlić powiązania andrychowskich prawych radnych i ile dostawali na boku.

beskidmaly, 31.01.2024 15:51

Wy już porządziliście . Efekty waszych rządów już teraz widać ale to dopiero" w imię ojca "- już niedługo wyjdzie całe "szydło" z worka.

Zakolog, 31.01.2024 13:35

Pewnie Cię rozczaruję, ale nie będą mieli takiej możliwości, choć na pewno by bardzo chcieli i to jedni i drudzy. Nie przyszło Ci do głowy, że już mam zaklepane miejsce po Napoleonie z Oświęcimia? A ten lukratywny fotel obsadza się nie w wyniku wyborów, tylko na skutek jednoosobowej decyzji, bez podawania kryteriów jej podjęcia?

beskidmaly, 31.01.2024 11:40

i wybrali ciebie PiSowski pachołku.

Zakolog, 31.01.2024 10:12

@beskidmaly - Ja nie tylko wówczas skomlałem, pamiętam, że nawet warczałem, aby nie kupować poprzedniej spółki oraz przejmować zobowiązań wynikających z koncesji. Choć uczciwie muszę przyznać, że dawałem zarządowi miasta, prawo do pełnej oceny zaistniałej sytuacji i przedstawienia wynikających z niej propozycji jej załatwienia. Problemem wtedy nie była propozycja Burmistrza, tylko bezrefleksyjna zgoda na jej przyjęcie przez większość Rady Miasta. To zresztą jest stały motyw tej większościowej części radnych. Nie mają zielonego pojęcia o przegłosowywanych problemach i wynikających z nich konsekwencjach, ba nawet nie mają najmniejszej chęci poznania złożoności każdego zagadnienia, tylko między jedną kawą a paluszkami podejmują wiążące decyzje o potężnych skutkach finansowych dla całej Gminy i jej Mieszkańców. Dlatego obecnie nadal skomle i warczę, aby Mieszkańcy się obudzili i na zbity pysk wywalili tą część radnych przy nadchodzącej okazji! Oczywiście o alternatywnych rozwiązaniach, możemy teraz rozmawiać, tylko, że to będzie już rozmowa o musztardzie po obiedzie.

beskidmaly, 31.01.2024 09:02

Zakolog! nie musisz prosić Kubienia bo ja ci powiem bo tez jestem ogrzewany przez EC. Jak urząd tworzył ciepłownie to skamlałeś po co ? teraz ile ma EC długu. Teraz piszesz ile kosztuje grzanie kamienic w rynku. To się zdecyduj o co ci chodzi. Jak chcesz wiedzieć wszystko to mogę ci umówić spotkanie z zarządem EC. Dowiesz się wszystkiego i nie będziesz wypisywać kłamstw i nieprawdy!

Zakolog, 31.01.2024 07:42

@Obserwator, @beskidmaly - Wiecie jaki jest najsłynniejszy anagram świata? Niestety tylko w języku łacińskim, dlatego muszę tłumaczyć. Jest nim słynne pytanie Piłata skierowane do Jezusa - Quid est veritas?(Co to jest prawda?) i odpowiedź Jezusa Vir est qui adest (Człowiek, który stoi przed tobą). A wiecie jak brzmi pytanie/anagram współczesnego Andrychowa – Tomasz Żak i odpowiedź Toż Kamasz i nawet nie muszę tłumaczyć. Mam beskidziemaly poszukać w rejestrze umów ile mieszkańcy płacą tylko za ogrzanie kamienicy rynek 15 i rynek 16 lub zwrócić się do radnego Kubienia, aby wyciągnął płatności na innych budynkach za które płaci urząd miasta?

Zakolog, 31.01.2024 07:41

@

beskidmaly, 31.01.2024 05:26

Zakolog! czytając twoje wypociny doszedłem do wniosku że to bajki lepsze od bajek Kobuszewskiego. Informuje Cię ze w chwili obecnej ciepłownia nie jest dłużna Miastu nawet złotówki więc pisanie o długach EC w stosunku do miasta jest idiotyzmem .Wszystkie dotychczasowe raty za sieci przesyłowe EC zapłaciła z własnych zysków. Proponuję ci zmień lekarza bo te twoje wywody są naprawdę głupie przynajmniej jeżeli chodzi o ciepłownie.

Obserwator, 31.01.2024 00:04

A to prawda że Kubień startuje do Europarlamentu i chce opuścić Andrychów ?

Zakolog, 30.01.2024 21:26

@Bento - Dokładnie 81%, czyli 17 radnych, przy czym jeśli radny Guzdek wyspowiada się i złoży mocne postanowienie poprawy, to warunkowo mógłby zostać, pozostali wraz z Maciusiem i Romusiem out.

Bento, 30.01.2024 21:17

Czyli wracamy do punktu wyjścia... jedynym ratunkiem dla budżetu gminy jest banicja obecnego wójta pod Kraków i wymiana przynajmniej 90% składu Rady Miejskiej?

Zakolog, 30.01.2024 21:02

@Bento - Regionalne Izby Obrachunkowe sprawdzają zgodność samorządowych budżetów i uchwał budżetowych z prawem, nie sprawdzają poziomu inteligencji uchwalających te uchwały radnych. Jeśli radni wykreślili coś z WPF, to znaczy, iż mieli ku temu jakiś powód. Na przykład wierzyciel pod wpływem porcelanowego uśmiechu zrezygnował z jakieś części swojego długu. RIO tego faktu nie musi oceniać i znać. To wykreślający radni powinni ocenić realność tego błysku porcelany. Dlatego też pani Studniarz, z tego co pamiętam w pytaniu o wykreślenie 10 baniek, w drugiej jego części zapytała, czy gwarancje jakie udzielił na podstawie zgody Rady Miejskiej Burmistrz nadal obowiązują, nawet chyba spytała o Idea Money. Niestety tej odpowiedzi nie otrzymała, jak również nie otrzymała odpowiedzi w jakim trybie pan Burmistrz złożył te już słynne pozwy. Jest to o tyle dziwne, ponieważ jedynie burmistrz posiada właściwość sądową do reprezentowania Gminy przed sądem i tylko on może wiedzieć jaki zastosował tryb. A u nas pan Burmistrz opłacił papugę za 25 tysi, zapłacił opłaty sądowe 200 tysi i nie wie za co zapłacił. Pan vice Burmistrz proponował pani Radnej odpowiedź na piśmie, poczekamy zobaczymy, ale nie wróżę szybkiego nadejścia tej odpowiedzi. Obywatele mogą się na tym nie znać...pod warunkiem, że ci obywatele nie sprawują aktualnie funkcji radnego i nie pobierają za to pieniędzy.

Bento, 30.01.2024 20:07

Obywatele mogą się na tym nie znać... ale co na to RIO, którego zadaniem jest ochrona Obywateli przed tym co wice Wasztyl próbuje nazwać "normalnym zabiegiem inżynierii finansowej" ? Strach pomyśleć, ile jeszcze takich zabiegów nasze władze są w stanie jeszcze wykreować, aby nadal otrzymywać z naszych podatków sowite wynagrodzenie... a dług gminy nadal rośnie. Ze swojej strony, jako podatnik oczekuję, aż organ kontrolny zwany Regionalną Izbą Obrachunkową przeprowadzi własne dochodzenie w celu oceny legalności opisanych działań burmistrza i radnych.

Zakolog, 30.01.2024 19:24

Mirosławie wstydź się, takie opowieści to tylko szanownemu radnemu Staszkowi i tym 10-ciu pozostałym szanownym radnym, ale przed sesją. Nie traktuj pozostałych mieszkańców Andrychowa jak niedorozwiniętych, no może z kilkoma wyjątkami Tobie znanymi. Zakup tych sieci decyzją burmistrza Żaka był zabezpieczony wekslem in blanco i hipoteką na budynku krytego basenu, czyli całkowicie i to podwójnie na majątku Gminy. Już Gmina pokryła ponad dwa miliony z tej puli. Pozostałe 10 milionów, również pokryje Gmina, właśnie temu ma między innymi służyć ten dziwny zakup spółki AZK, przegłosowany na ostatniej sesji przez 17-stu radnych, czyli potencjał tych wyjątków jak widać jest. Gdyby prezes Nowak był wstanie samodzielnie spłacać ten tytuł dłużny, to nie musiałby skomleć o pożyczki od Gminy, o które to również Ty jako członek rady nadzorczej AEC wnioskowałeś i od tych „fruwających gołębic” – jak mawiał doktor Štrosmajer w słynnym serialu „Nemocnice na kraji města“ otrzymywałeś. A najlepsze jest to, że tych sławetnych sieci przesyłowych w ogóle z Nowakiem nie musiałeś kupować, ponieważ dostęp do nich mieliście zagwarantowany z mocy prawa, jako koncesjonowany wytwórca ciepła na terenie Andrychowa. Mirek popraw się bo wybory idą i z tak ubogą "inżynierią" społeczną, to Ty ich wraz z Tomaszem nie wygrasz.

zużyty zdzisek, 30.01.2024 18:23

No nie. Czy my jako mieszkańcy musimy czytać ten słowotok Wasztyla. Przecież to kpiny nawet z tych Andrychowian, którzy nie bardzo interesują się lokalną polityką. Czy ze stoickim spokojem możemy w aspekcie wypowiedzi wiceburmistrza nazwać tę wybitną postać wytworem "inżynierii genetycznej"? Czy jego pryncypał też stanowi taki wytwór? Ekonomiści nazywają to kreatywną księgowością. Dobrze, że w radzie miejskiej są osoby jak p.Studniarz, która normalnym językiem udowodniła , że to coś jest wytworem "inżynierii finansowej". W definicji inżynierii finansowej nie ma nic co by spełniało działania obecnych władz gminy polegających na majstrowaniu przy Wieloletniej Prognozie Finansowej.

aniol363, 30.01.2024 18:19

Do Łowca Dziewic: przecież gmina JUŻ jest BANKRUTEM ....

Łowca Dziewic, 30.01.2024 17:23

Ale kombinują burmistrzowie w tej gminie, żeby się nie okazało po wyborach że gmina jest bankrutem

Burakz wiejskiej , 30.01.2024 17:19

normalny zabieg inżynierii finansowej , aż m i się kawa ulała ze śmiechu