reklama
reklama

Busy znów będą jeździły do tej miejscowości. Władze gminy znalazły wyjście z sytuacji

Gospodarka, Wiadomości, 28.12.2021 08:00, eł

Przewoźnik ruszy na trasę od początku lutego.

Busy znów będą jeździły do tej miejscowości. Władze gminy znalazły wyjście z sytuacji

Jedna miejscowość w gminie Tomice została z początkiem tego miesiąca pozbawiona komunikacji publicznej (pisaliśmy o tym tutaj). Prywatny przewoźnik, który zapewniał mieszkańcom Lgoty dojazd do Tomic i Wadowic, zrezygnował z dalszego obsługiwania tej trasy. Zaważyły względy ekonomiczne – linia nie tylko przynosiła zysków, ale nawet trzeba było do niej dopłacać.

Pozbawieni możliwości dojazdu do pracy i szkół ludzie napisali do władz gminy Tomice petycję z prośbą o uruchomienie gminnej komunikacji, która rozwiąże ich problem. Wójt Witold Grabowski zapewnił nas wtedy, że nie pozostawi mieszkańców bez pomocy. 15 grudnia złożył do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wniosek o dofinansowanie linii do Lgoty z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

Dzisiaj dotarła do niego wiadomość, iż został on rozpatrzony pomyślnie. – Ponieważ otrzymaliśmy wsparcie finansowe, planujemy od 1 lutego uruchomić linię na tej trasie, w takim kształcie, w jakim funkcjonowała do tej pory. W tych samych godzinach i z tym samym wykonawcą. Nie zmienią się również ceny biletów. Jedyna różnica polega na tym, że będziemy pokrywali deficyt przewoźnika - w większości ze środków wojewody, a po części z naszych - podkreśla Witold Grabowski. Linia ma działać do końca przyszłego roku.

Ponieważ władze gminy mogą organizować komunikację tylko na swoim terenie, dopłaty dla przewoźnika będą dotyczyły wyłącznie przejazdów na trasie między Lgotą z Tomicami. Ale dla pasażerów nic się nie zmieni. Będą mogli dojechać busami do samych Wadowic, tak samo jak to było wcześniej, zanim przewoźnik postanowił poniechać nierentownych kursów. Dotacja, którą udało się pozyskać gminie Tomice wynosi nieco ponad 50 tys. zł. Samorząd musi do tego dołożyć minimum 10 % z własnej kasy.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Sprawiedliwosc, 28.12.2021 11:48

Jak jeździł PKS Wadowice to ludzie chowali się za przystaniami bo busa mieli 1 zł tańszego . Teraz niech z buta chodzą ich dzieci bo to właśnie Ci ludzie są winni temu wszystkiemu