reklama
reklama

Bareja by tego nie wymyślił. Kasy biletowe tylko do podziwiania...

Gospodarka, Wiadomości, 01.03.2024 14:07, eł
Nie pomogła interpelacja do marszałka województwa.
Bareja by tego nie wymyślił. Kasy biletowe tylko do podziwiania...

Kasy biletowe na dworcu kolejowym w Wadowicach nie działają już od 2011 roku, jednak mieszkańcy miasta mieli nadzieję, że to się zmieni, kiedy budynek po remoncie znów będzie służył pasażerom. Niestety, tak się nie stało. Dawne okienka kasowe zostały zachowane tylko jako zabytkowe elementy wystroju wnętrz. W dworcowym budynku nie pojawił się nawet automat biletowy.

Zabytkowy gmach dworca kolejowego w Wadowicach przeszedł niedawno gruntowny remont oraz rozbudowę. Spora jego część została zaadaptowana na dodatkową siedzibę Wadowickiego Centrum Kultury. Powstała tam również bardzo interesująca Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Ale nie zabrakło i poczekalni dla pasażerów. Z okienkami kasowymi, które służą tylko do tego, by na nie patrzeć... Zostały odrestaurowane, by zachować dworcowy charakter budynku. Na obydwu widnieje informacja: „Kasy zabytkowe. Brak możliwości zakupu biletów”.

Bareja by tego nie wymyślił...” - skomentował ten pomysł jeden z internautów na facebookowej stronie Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna. Bilety można wprawdzie kupić w pociągu, jednak znacznie wygodniej dla wszystkich byłoby, gdyby istniała taka możliwość również na dworcu. Zamiast kasy wystarczyłby biletomat. Jednak nawet takiego udogodnienia tam brakuje.

Sytuacja jest problematyczna, ponieważ nagminnie zdarza się, że w pociągach jest tylu pasażerów, iż obsługa (złożona zwykle tylko z kierownika pociągu) nie jest w stanie nadążyć ze sprzedawaniem biletów. Tak było chociażby w ubiegłą sobotę już od Andrychowa w pociągu 43602 Polregio do Krakowa. Oczywiście nie mamy tutaj pretensji do przewoźnika, bo zdajemy sobie sprawę, że podstawowym zadaniem kierownika pociągu nie jest sprzedawanie biletów, a przede wszystkim czuwanie nad tym, by pasażerowie mogli bezpiecznie i bez żadnych przeszkód dojechać do celu, natomiast nie jest już przecież żadną tajemnicą fakt, że od przynajmniej kilku miesięcy pociągi przeżywają ogromne oblężenie, tak więc logicznym jest, iż wypadałoby również zatrudnić przynajmniej na niektórych obiegach dodatkowe osoby uprawnione do sprzedaży czy kontroli biletów lub też dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych” - czytamy na stronie Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna.

Jeszcze przed oddaniem do użytkowania wyremontowanego budynku dworca kolejowego w Wadowicach, radny wojewódzki Rafał Stuglik złożył do marszałka województwa interpelację w sprawie uruchomienia w obiekcie kasy lub automatu biletowego. Wicemarszałek Łukasz Smółka odpisał mu w ten sposób: „Dotychczas stosowane metody dystrybucji biletów wydają się wystarczające. Bilety można zakupić zarówno drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji mobilnych, jak również w pociągu, bezpośrednio u jego obsługi. Niemniej przeanalizowana zostanie możliwość montażu w przyszłości biletomatu na dworcu w Wadowicach, w ramach rozwoju Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej”.


Foto pod nagłówkiem: Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 02.03.2024 23:37

Chyba nie każdy sobie zdaje sprawę że Bareja nic nie musiał wymyślać tylko wybrać z pośród istniejacych wielu paradoksów z otaczającej go rzeczywistosci a nie s-f.

bycol, 01.03.2024 19:42

W Wadowicach burmistrz jest wiele lepszy jak Bareja

bycol, 01.03.2024 19:41

W Wadowicach burmistrz jest wiele lepszy jak Bareja