reklama
reklama

Andrychowska instalacja jest na liście 39 „spalarni”, na które przyznano dotacje

Gospodarka, Wiadomości, 18.05.2023 11:39, eł

Już wiadomo, że miasto może dostać grube miliony na instalację termicznego przekształcania odpadów, ale...

Andrychowska instalacja jest na liście 39 „spalarni”, na które przyznano dotacje

Portal Samorządowy hucznie obwieścił dzisiaj (18 maja) , że w Polsce powstanie 39 „spalarni odpadów” w różnych lokalizacjach, w tym w Andrychowie. Władze miasta zapewniają jednak od dawna, iż instalacja, której budowa planowana jest w przy skrzyżowaniu ulic Strefowej i Biała Droga, nie ma nic wspólnego ze spalarnią.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Racjonalna gospodarka odpadami, część 3: Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne" zamierza dofinansować 39 instalacji. Na budowę zakładu zgazowania odpadów w Andrychowie przeznaczył około 159,8 mln zł, ale prawie 89,3 mln zł to pożyczka. Pozostałą część kwoty (70,5 mln zł) stanowi dotacja. Umowa w tej sprawie nie została jeszcze podpisana, wszystko jest jeszcze na etapie procedowania.

Wiadomo już, że nie wszystkie zakłady, których dofinansowanie ogłosił NFOŚiGW, zostaną wybudowane. „Kilka dni temu prezydent Bielska-Białej zapowiedział, że w jego mieście instalacja nie powstanie (prezydent uznał wyniki referendum, choć nie uzyskano wymaganego progu frekwencyjnego)” - podaje Portal Samorządowy.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 18.05.2023 21:49

Jak to możliwe, że Gminie z budżetem 200 bań, z zadłużeniem 80 bań proponuje się pożyczkę 90 bań.? Jak Gmina z z takim budżetem stara się o inwestycje za minimum 300 bań ? Zgodnie z art. 170 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych [Ustawa 2005] łączna kwota długu JST na koniec roku budżetowego nie może przekraczać 60% dochodów tej jednostki w danym roku budżetowym, a w trakcie roku budżetowego – 60% planowanych dochodów na koniec każdego kwartału. Kraina DYKTĄ płynąca :( .

Burakz wiejskiej , 18.05.2023 18:10

Andrychów -syf usłany atrakcjami

madzia, 18.05.2023 14:12

Oczekiwana zapewne przez tych którzy na niej zarobią. Można tylko snuć domysły czemu Tomekx jest taki zadowolony. Dla andrychowian jak się z nimi rozmawia "oczekiwana inwestycja" czyli spalarnia to raczej katastrofa dla cen nieruchomości gdy rozejdzie się że Andrychów to spalarnia dla Małopolski Śląska i kogo tam jeszcze. Jest jeszcze kwestia zdrowia i inne. No i kasa. Mała gmina już zadłużona na ok. 80 mln ma wziąć 90 milionów pożyczki???? Czy ma to zrobic kolejna spółka z kolejnym prezesem a miasto będzie spłacać??? Pytań jest duzo. Czyli chyba szykuje się referendum? Po referendum w Bielsku tamtejsze władze wycofały się z pomysłu budowy spalarni. Jak będzie w Andrychowie?

tomekx, 18.05.2023 13:57

Pięknie kolejna oczekiwana inwestycja w Andrychowie

wybrykincydentalny, 18.05.2023 12:57

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/tomasz-zak,839.html