reklama

42 zł za śmieci? Tyle musiałaby wynosić stawka, by gmina nie dopłacała do interesu

Gospodarka, Wiadomości, 09.11.2022 16:40, eł

Podwyżka nie będzie jednak aż tak drastyczna

42 zł za śmieci? Tyle musiałaby wynosić stawka, by gmina nie dopłacała do interesu

Radni gminy Maków Podhalański jednogłośnie przegłosowali podwyżkę opłaty za wywóz śmieci, jaką mieszkańcy będą ponosić od początku przyszłego roku. Stawka już wcześniej była tam dość wysoka, ale o wiele zbyt niska, by wystarczyło to na pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów...

- Deficyt tegoroczny w gospodarce śmieciami to około 2 miliony złotych. Mówię około, dlatego że to jeszcze nie jest zbilansowane, bo zostały nam prawie dwa miesiące realizacji tego zadania. Jest to bardzo duża różnica na niekorzyść gminy. W myśl zasady „zanieczyszczający płaci”, to mieszkańcy powinni ją pokrywać, ale mamy świadomość, jak duże koszty funkcjonowania spoczywają na nich. Teraz jeszcze wzrośnie im cena energii, ogrzewanie już też poszybowało do góry, więc staramy się dokładać do tego jak najmniej – powiedział burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala na sesji, na której radni mieli zadecydować o wysokości opłaty za śmieci.

Zaznaczył, że podwyżka stawki o jedną złotówkę skutkuje wpływem do budżetu dodatkowych 150 tys. zł. Żeby gmina nie musiała nic dopłacać do interesu, opłata musiałaby zatem podskoczyć o ponad 13 zł. Mimo to burmistrz zaproponował, by podnieść ją o tylko 2 zł – z 29 do 31 zł od osoby. Radni jednogłośnie przystali na jego propozycję.

Oczywiście, stawka 31 zł będzie dotyczyła tylko osób, które segregują odpady. Dla tych, którzy oddają wyłącznie zmieszane śmieci, opłata wyniesie aż 93 zł od każdego domownika. W przyszłym roku nie ulegnie zmianie wysokość ulgi, która przysługuje rodzinom kompostującym bioodpady. Nadal będzie ona wynosiła 5 zł od osoby.

Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

szppp, 09.11.2022 23:09

andrychowianin1 nie komromituj się. Wszyscy wiedzą żeś od Tomka Papraka i klepiesz co on każe. W sprawie podwyżek też. Lepiej sprawdź czy stan konta dalej tak wielki jak ustalili ludzie mimo twojej gadki że jesteś biedny jak robotnik z WSW. A - ludzie na osiedlu są ci wdzięczni za kolejne podwyżki cen. Tobie je przypisują a nie żadnemu kaczorowi i prawdę mówią.

tomekх, 09.11.2022 22:37

Za PANA Donalda pewnie odbierali by śmieci za darmo albo by jeszcze dopłacali.

andrychowianin1, 09.11.2022 20:00

jprd do czego te pisowskie rządy nas prowadzą