Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego należała do nielicznych już osób parających się tak zwanym haftem makowskim. Mało tego, osiągnęła w tej dziedzinie poziom niedostępny dla większości. Haftowane obrusy, serwety czy bluzki, które wychodziły spod jej palców, zachwycały precyzją wykonania i bogactwem detali. Zmarła w wieku 88 lat.
Zasłużona hafciarka Anna Koziana urodziła się 26 lipca 1933 roku w Makowie Podhalańskim i w tym mieście mieszkała całe życie. Od babci i mamy uczyła się tradycyjnej techniki wyszywania oraz podhalańskiego wzornictwa. Początkowo wykonywała hafty według gotowych wzorów, później jednak zaczęła tworzyć własne, zachwycające subtelnością deseniu. Z czasem została również instruktorką, która starała się zaszczepić w innych miłość do wyszywania.
Od 1950 do 1984 roku pracowała w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Makowianka. Jej hafty prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą (między innymi w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a także na Słowacji i Węgrzech). Można je było również zobaczyć na kiermaszach oraz stoiskach towarzyszących imprezom kulturalnym.
Wybitną hafciarkę uhonorowano między innymi odznaką Za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką ministra kultury i sztuki Zasłużony Działacz Kultury. Anna Koziana została również laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga, nadawanej osobom szczególnie przyczyniającym się do rozwoju kultury ludowej.
Prywatnie hafciarka znana była ze skromności i poczucia humoru. Nie chciała być bohaterką artykułów prasowych czy materiałów w innych mediach. Jak twierdziła: „Nie robię niczego specjalnego, po prostu zajmuję się tym, co sprawia mi radość”. Haftowała w każdej wolnej chwili, nawet w czasie podróży pociągiem czy autobusem lub oglądania telewizji.
Anna Koziana zostanie pochowana w Makowie Podhalańskim. Jej pogrzeb odbędzie się 18 maja. Msza żałobna rozpocznie się o 14.00 w makowskim sanktuarium.
Foto: Kulturaludowa.pl
Brak komentarzy