reklama
reklama

Jerzy Trela zostanie pochowany w rodzinnych podkalwaryjskich Leńczach

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 17.05.2022 11:45,
Zmarły kilka dni temu wybitny aktor Jerzy Trela zostanie pochowany na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.
Jerzy Trela zostanie pochowany w rodzinnych podkalwaryjskich Leńczach

Jerzy Trela urodził się i wychował w rodzinie kolejarzy we wsi Leńcze w gminie Kalwaria Zebrzydowska. Ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, po czym podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (ukończone w 1969).

Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Jest na stałe związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu.

Zespół teatru opuścił na znak protestu przeciw zmianom, jakie wprowadzał nowy dyrektor sceny – Jan Klata. Trela podkreślał, że bezpośrednią przyczyną były dwa performance’y firmowane przez nową dyrekcję, w których wykpiwany był Swinarski. Wraz z Trelą zespół opuściła Anna Polony.

W latach 1984–1990 Trela był rektorem krakowskiej PWST. Następnie pełnił funkcję profesora tejże uczelni.

Pogrzeb odbędzie się 23 maja. Ceremonie pożegnania Jerzego Treli obejmują o godz. 9:00 - wystawienie prochów, o 10:00 mszę świętą żałobną - 23 maja w Bazylice u Dominikanów w Krakowie.

O 14:00 odbędzie się ceremonia pochówku na cmentarzu w Leńczach.

foto: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy