reklama

W środę Wadowice świętują 102. urodziny Jana Pawła II. Co zaplanowano?

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 17.05.2022 09:00, INFORMACJA PRASOWA
Zaplanowano sporo wydarzeń.
W środę Wadowice świętują 102. urodziny Jana Pawła II. Co zaplanowano?
Władze Wadowic informują, że w środę 18 maja w ramach przygotowań do podpisania umowy partnerskiej z Fatimą (gmina Ourém) zaplanowano "Dzień Przyjaźni Polsko-Portugalskiej"

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Wadowicami a Fatimą (Gmina Ourem) było planowane przez władze Wadowic dokładnie na dzień setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Niestety, z powodu wybuchu pandemii w roku 2020, wydarzenie musiało zostać przeniesione w czasie.

- Obecnie prace nad umową zostały wznowione, dlatego korzystając ze święta naszego Patrona i pragnąc podkreślić szczególną rolę, jaką w Jego życiu odgrywała Fatima, Urząd Miejski w Wadowicach zorganizował podczas gminnych obchodów Dzień Przyjaźni Polsko-Portugalskiej. Gmina Ourém to nie tylko Fatima ze swoim Sanktuarium Matki Bożej, ale również miejsce piękne przyrodniczo, ciekawe historycznie i posiadające fascynującą kulturę oraz kuchnię - informują w magistracie w Wadowicach.

W tym roku obchody rocznicy urodzin Patrona Wadowic rozpoczną się tradycyjnie Uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Sali Teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury, z projekcją filmu „Brat Papieża” i rozstrzygnięciem konkursu „Serce Roku”. O godzinie 12.00 w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza Abpa Marka Jędraszewskiego.


Po mszy lokalne władze zapraszają wszystkich mieszkańców na Biesiadę Wadowicką, zorganizowaną przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana wspólnie z gminnymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie z kół gospodyń przygotują degustację potraw tradycyjnych, przyśpiewki oraz inne atrakcje. Gospodynie spróbują swych sił również w kuchni międzynarodowej i obiecały przygotować niespodzianki kulinarne z Portugalii i Ukrainy.

Kolejnym punktem wydarzenia będzie pokaz tradycyjnej kuchni portugalskiej wraz z degustacją potraw. Będzie można skosztować aż trzech portugalskich specjałów, przygotowanych przez restaurację TASCA Ruczajnik: zupy – caldo verde, przekąski – bifana oraz najbardziej znanego portugalskiego deseru – pastel de nata. Rozpoczęcie pokazu o godzinie 15.00.

Od 15.30 zaprezentuje się na scenie pani Kinga Rataj z zespołem i wykonają dla zgromadzonych koncert portugalskiego fado. Wszystkich miłośników muzyki serdecznie zapraszamy, bo będzie to prawdziwa uczta dla uszu i nie lada ciekawostka!

Ostatnim punktem programu będzie tradycyjny koncert „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie” – w tym roku o godzinie 18.00 wadowicki rynek zabrzmi dźwiękiem instrumentów ponad 60 strażaków z orkiestr OSP Chocznia, OSP Klecza, OSP Sucha Beskidzka i OSP Andrychów.

- W tym dniu zaprezentujemy również wystawę plenerową poświęconą Fatimie i gminie Ourém, a ciekawostek o Portugalii i języku portugalskim będą mogli dowiedzieć się Państwo od studentów Koła Naukowego Portugalistów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przyjadą do nas ze swoim stoiskiem - informują organizatorzy wydarzenia.źródło: UM Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy