reklama

Charakterystyka serwerów GPU

Wiadomości, 07.01.2023 10:09,
Procesor serwera można porównać do ludzkiego mózgu. Jest to dość elastyczny komponent, który wykonuje szereg zadań i jest odpowiedzialny za wydajność urządzenia. Procesor wykonuje wszystkie zadania logiczne i arytmetyczne. To gwarantuje pracę systemu operacyjnego i aplikacji zainstalowanych na nim. Czym jednak różni się serwer z GPU od serwerów ze zwykłym procesorem CPU?
Charakterystyka serwerów GPU


Procesory GPU i CPU to bloki, z których każdy wykonuje określone zadanie. Rozmiar i objętość bloku mogą się różnić. Zależy od architektury procesora. Zarówno procesory graficzne, jak i procesory mają jednostki ALU. Jednostka arytmetyczno-logiczna wymagana do wykonywania operacji matematycznych. Inne bloki uzyskują dostęp do pamięci (w celu ładowania i zapisywania danych) oraz uruchamiają dekodery zadań lub pamięci podręczne. Kończą się podobieństwa. Porozmawiajmy teraz o charakterystyce serwerów GPU.

Czym jest GPU?

Obciążenie serwerów GPU jest inne niż w przypadku serwerów CPU. Dlatego GPU nie korzysta z mechanizmu przewidywania przejść. Jest to klucz do zrozumienia różnicy między serwerami graficznymi a serwerami procesorowymi. Podczas gdy procesor centralny jest potrzebny do różnych zadań, karty graficzne mają określony cel: renderowanie i przetwarzanie grafiki trójwymiarowej. Procesory graficzne są znacznie szybsze i bardziej energooszczędne, aby rozwiązać te problemy. Jednak GPU nie są zbyt elastyczne w swoim zakresie obciążenia.

Rdzeń karty graficznej ma jedną lub więcej jednostek ALU, ale są one zbudowane w zupełnie inny sposób niż rdzenie stosowane w procesorach. Może obsługiwać jednocześnie 8, 16 lub 32 operacje. Ponadto rdzeń GPU może składać się z dziesiątek lub setek pojedynczych bloków ALU, umożliwiając GPU wykonywanie tysięcy operacji. Jest to szczególnie przydatne do obsługi cieni na wyświetlaczach o wysokiej rozdzielczości. Procesor graficzny został zaprojektowany do przetwarzania grafiki komputerowej, więc jest przeznaczony do przetwarzania masowo równoległego.

Karty graficzne mają zatem wyraźną przewagę, ponieważ są w stanie przetwarzać duże ilości informacji. W porównaniu z procesorem, grafika ma specjalną architekturę, której celem jest przyspieszenie obliczania tekstur i złożonych obiektów graficznych. Ponadto zestaw poleceń dla procesorów graficznych jest bardziej ograniczony. Procesory graficzne są generalnie niższe niż procesory, jeśli chodzi o taktowanie. Gdzie często wspomina się o setkach MHz. Wynika to z ograniczeń termicznych i mocy. To z kolei powodowane jest przez to, że równoległe przetwarzanie dużych ilości danych wymaga większej liczby tranzystorów.

Równoległe obliczenia mogą być używane nie tylko jako akcelerator grafiki 3D. W rezultacie renderowanie wideo, różne algorytmy kryptograficzne i algorytmy uczenia maszynowego (takie jak rozpoznawanie obiektów) działają znacznie szybciej na procesorach graficznych niż na procesorach.

Serwery GPU od Supermicro

Firma Supermicro w swojej ofercie posiada serwery GPU. Ich urządzenia to wysokowydajne platformy, zoptymalizowane do obsługi wielu kart graficznych, które dzięki swojej mocy obliczeniowej poradzą sobie z najbardziej intensywnymi zadaniami i obciążeniami zapewniając najwyższą jakość przy ekstremalnym poziomie usprawnień. Serwery dostępne są w obudowach RACK i dzięki opcjonalnym szynom możliwy jest ich montaż w szafie.

Bizserver autoryzowanym partnerem Supermicro

W sklepie Bizserver.eu od lat sprzedawane są systemy serwerowe Supermicro. Poczynając od gotowych systemów przystosowanych do konkretnych zadań, poprzez komponenty i akcesoria serwerowe, a na konfiguracjach tworzonych dla konkretnych klientów kończąc. Bizserver ma w ofercie technologie Supermicro SuperServer®, MicroBlade® czy SuperBlade®. Nie brakuje także serwerów storage służących do przechowywania danych. To wszystko oferują jako autoryzowany partner wymieniony na liście producenta. Z pełną ofertą firmy Bizserver można zapoznać m.in. na stronie pod adresem: https://bizserver.eu/pl/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy