reklama

5 cech dobrej kancelarii prawnej

Wiadomości, 07.01.2023 08:06, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pierwsza wizyta w kancelarii prawnej nie należy do przyjemnych. Trzeba szczegółowo przedstawić swój problem, a jednocześnie dyskretnie „wybadać” prawnika - czy jest wystarczająco kompetentny i czy można mu zaufać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii prawnej?
5 cech dobrej kancelarii prawnej


Kancelaria powinna mieć swoją specjalizację

Mądrość ludowa mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Podobnie jest z usługami prawnymi. Jeżeli adwokat czy radca prawny twierdzi, że z sukcesami zajmuje się zarówno rozwodami, jak i prawem gospodarczym czy sprawami karnymi, wówczas lepiej grzecznie podziękować za usługę. Być może taki prawnik rzeczywiście jest dobry w tym, co robi, jednak kancelaria prawna zajmująca się konkretną gałęzią prawa jest bardziej wiarygodna. Dlaczego?

Kancelaria specjalizująca się w danej dziedzinie ma pogłębioną wiedzę i praktyczne doświadczenie w prowadzeniu spraw podobnej do tej, z jaką przychodzi klient. W związku z tym może zaproponować klientowi szeroki wachlarz rozwiązań i zwrócić uwagę, które z nich sprawdziły się u innych klientów (oczywiście z zachowaniem tajemnicy zawodowej). Oczywiście wszechstronna wiedza prawnicza jest ważna, niemniej na sali sądowej liczą się przede wszystkim doświadczenie i znajomość niuansów, które mogą mieć wpływ na wyrok w sprawie.

W dobrej kancelarii pracują wyłącznie profesjonaliści

Jeżeli na stronie internetowej kancelarii nazwiska prawników są pominięte, wówczas można przypuszczać, że zespół tworzą osoby debiutujące w zawodzie lub które nie mają zbyt dobrej opinii. Natomiast jeśli kancelaria prawna jest tutaj transparentna, klient może sprawdzić nazwiska prawników w internecie. Profesjonalistę można rozpoznać nie tylko po rekomendacjach, ale również po kwalifikacjach oraz widoczności w sieci (prowadzenie bloga, udzielanie porad prawnych online, redagowanie artykułów prawniczych itp.). Należy przy tym zwrócić uwagę, czy dana osoba posiada specjalizację (np. adwokacką, radcowską), czy tytułuje się mianem „prawnika”. To zasadnicza różnica, ponieważ prawnik bez specjalizacji nie może reprezentować klienta w sądzie i nie obowiązuje go tajemnica zawodowa.

Skuteczna kancelaria prawna cieszy się uznaniem klientów

Wygrana batalia w sądzie to jak zrzucenie ogromnego ciężaru z serca. Zadowolony klient chętnie chwali swojego pełnomocnika w internecie i tym samym ułatwia wybór innym potencjalnym klientom. Jednak przy sprawdzaniu opinii należy zachować czujność, ponieważ pozytywne - zwłaszcza te mało konkretne i anonimowe - nie zawsze są wystawione przez prawdziwych klientów. Niewielka liczba opinii w ogóle nie musi budzić wątpliwości, ponieważ ludzie z reguły chętniej wystawiają opinie negatywne niż pozytywne. Poza tym kancelaria nie zajmuje się tylko spektakularnymi potyczkami sądowymi, ale również bardziej „przyziemnymi” i mało medialnymi sprawami.

Profesjonalne usługi prawne nie mogą być zbyt tanie

Kancelaria prawna, która oferuje ceny o 50% niższe niż konkurencja? Zanim klient skusi się na taką promocję, powinien dobrze się zastanowić. Nie jest tajemnicą, że usługi prawne są drogie, jednak wynagrodzenie prawnika z reguły jest adekwatne do jego umiejętności i doświadczenia. Zbyt niska cena może wynikać z tego, że klient ma do czynienia z debiutantem - należy zatem zadać sobie pytanie, czy sprawa jest na tyle błaha, żeby powierzyć ją osobie bez praktyki? Niskie ceny mogą świadczyć również o tym, że kancelaria prawna ma zbyt mało klientów albo przedkłada ilość nad jakość, wskutek czego nie może poświęcić wystarczająco dużo uwagi każdej sprawie z osobna.

Udana współpraca klienta z kancelarią

Kancelaria powinna wzbudzać zaufanie już przy pierwszym kontakcie. Ważne jest, aby prawnik rozmawiał z klientem w sposób zrozumiały, bez zbędnej prawniczej terminologii. Powinien też znać potrzeby swojego klienta i znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dla niego najkorzystniejsze. Istotne jest również to, aby przydzielony klientowi prawnik był dostępny, odbierał telefony i odpisywał na maile. Kancelaria prawna powinna również przedstawić klientowi różne sposoby finansowania obsługi prawnej - różne pakiety usług, możliwość rozliczania za godzinę pracy czy możliwość rozliczania ryczałtowego.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy