Śmieci w Kętach po 22 zł za osobę! Rodziny pozbawiono dopłat. Podatki też w górę

, Polityka, Wiadomości, 29.11.2019 17:10, PG
Burmistrz tłumaczył się, że rodziny mają 500+ i 300+ a gminy nie stać już na zapomogi.
Śmieci w Kętach po 22 zł za osobę! Rodziny pozbawiono dopłat. Podatki też w górę

W piątek (29.11.) radni podjęli decyzję o podwyżce stawki za wywóz odpadów do 22 zł (obecnie jest 14 zł) od osoby miesięcznie, jeśli są zbierane w sposób selektywny i 44 zł za odpady niesegregowane.

Dodatkowo postanowiono zrezygnować ze sporej części dopłat. Chodzi o program „Kęty dla Rodziny”, w ramach którego rodziny otrzymywały jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka ze środków gminnych (tzw. gminne becikowe), jak też zwiększenia dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu wielodzietności, a także dopłatę do opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (rodziny wielodzietne płaciły mniej za wywóz śmieci). Tych dodatków w Kętach już nie będzie od stycznia 2020 roku.

Jak na każdych obradach radnych dotyczących podwyżek, również na kęckiej sesji nie zabrakło długiej dyskusji.

Niektórzy radni zwrócili uwagę na to, że dla rodzin wielodzietnych, bez wsparcia finansowego z gminy w postaci dodatków, będą to kolosalne podwyżki. Według radnych nie jest to działanie prorodzinne a trzeba zaznaczyć, że dzieci to „miód dla gospodarki”, bo to one w przyszłości będą pracować i odprowadzać podatki.

Burmistrz Krzysztof Klęczar zaznaczył, że Kęty jako jedyna gmina w okolicy realizowała takie dodatki. Obecnie mieszkańcy korzystają z rządowych programów wspierających rodzinę: "Rodzina 500+" czy „Dobry start 300+”. Dzięki odebraniu pieniędzy samorządom, rząd może finansować te programy. Zdaniem burmistrza zmienił się po prostu sposób wspierania rodziny.-Wcześniej było nas stać na to, teraz niestety nie. – mówił włodarz gminy, zaznaczają, że wielu rodzinom rzeczywiście polepszyło się dzięki rządowym programom ale niestety w skali kraju ubóstwo wzrosło.

Opozycyjny klub radnych PiS w Radzie gminy przedstawił swoje stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wywóz śmieci. Między innymi zarzucili włodarzom, że poprzez podniesienie opłat za śmieci chcą poprawić kondycję spółki KOMAX. Uważają też, że podwyżki te nie mają logicznego uzasadnienia.

Burmistrz Klęczar odpowiedział, że KOMAX nie ma tu nic do rzeczy, gdyż ceny są rynkowe. – To nie Komax zdecydował o podniesieniu opłaty środowiskowej czy płacy minimalnej. Jeśli do przetargu wystartuje inna firma i da tańszą ofertę to ją wybierzemy. – wyjaśnił burmistrz.

W górę pójdą też podatki lokalne. Stawka najpopularniejszego podatku od nieruchomości od stycznia ma wynosić 63 gr/1m2 (obecnie 58 gr) a od budynków wykorzystywanych na działalność gospodarczą - 22,77 zł/1m2 (obecnie 20,99 gr). - Wzrost średnio o 8% spowodowany jest koniecznością poszukiwania źródeł finansowania wydatków - uzasadniali urzędnicy.

Podliczono, że dzięki podwyżce do kasy gminy wpłynie o ponad 1 mln zł więcej.

Tak przebiegało głosowanie w sprawie podwyżki cen śmieci

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ulubieniec, 30.11.2019 11:33

Nie rozumiem .Zapowiadają w gminie kryzys finansowy,a jednocześnie wydawane są pieniądze podatników na "inwestycje" typu "klubokawiarnia" ,"droga donikąd". Do tego dochodzą nieznane wydatki świąteczne typu "oświetlone drzewko" , bynajmniej dla mieszkańców Kęt to nie jest światełko nadziei ! I jeszcze jedno .Czy zapowiadany film o Kętach był finansowany z podatków ?

Keson, 30.11.2019 07:48

500+ pochodzi z podatków więc należy aby te pięniądze wróciły. Zachęcamy do rodzenia

barte, 29.11.2019 23:49

Tak sie właśnie kończą nieudolne rządu PISu - powszechną drożyną i nie ma co zwalać winy na samorządy.To wszystko idzie z góry

bolo123, 29.11.2019 18:31

cyt. ..." Stawka najpopularniejszego podatku od nieruchomości od stycznia ma wynosić 63 gr/1m2 (obecnie 63 gr) " ... = czyli panie PG gdzie ta podwyżka, albo inaczej - patrz co piszesz i czytaj nim opublikujesz