reklama
reklama

Podatek od nieruchomości w górę. Na nic zdała się petycja

Polityka, Wiadomości, 28.10.2023 13:13, eł

Stowarzyszenie apelowało o pozostawienie dotychczasowych stawek.

Podatek od nieruchomości w górę. Na nic zdała się petycja

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kętach, która odbyła się 28 października, samorządowcy głosowali nad podwyżką podatku od nieruchomości. Pomimo petycji o pozostawienie w przyszłym roku stawek na dotychczasowym poziomie, która została odczytana podczas obrad, wzrosną one o 12 % w stosunku do tegorocznych. Będą niższe od maksymalnych dopuszczalnych w kraju, ale z pewnością dla wielu to marna pociecha.

Stawka podatku od domów mieszkalnych podskoczy w przyszłym roku z 80 do 90 gr za metr kwadratowy powierzchni, od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 28,73 do 32,18 zł, od pozostałych z 8,33 do 9,33 zł, a od stodół z 4,17 do 4,67 zł. Jeśli chodzi o grunty, podatek wzrośnie z 1,02 do 1,14 zł, jeśli chodzi o działki, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w przypadku pozostałych z 25 do 28 gr.

Skarbniczka gminy Grażyna Zątek, podobnie jak w poprzednich latach, podkreślała, że ta ostatnia stawka jest w gminie Kęty wyjątkowo niska i nawet po podwyżce daleko jej będzie do górnego pułapu, który w przyszłym roku wyniesie 71 gr. – Proszę sobie wyobrazić, że niektóre gminy wokół nas mają taką właśnie stawkę. Gdybyśmy przyjęli ją na maksymalnym poziomie, do budżetu wpłynęłoby w przyszłym roku o 2,4 mln zł więcej środków – zaznaczyła. Podała też dla porównania stawki w kilku sąsiednich gminach – Andrychów, Porąbka, Wilamowice oraz w mieście Oświęcim, zaznaczając, że te dotyczące gruntów Kęty mają najniższe w okolicy.

Radny Lesław Kuźma, jak co roku, zapytał, dlaczego skarbniczka znowu nie podała tych, które obowiązują w gminie Wieprz. – Tak znaczące są te różnice, że znowu państwo ją pomijają? – dociekał. Grażyna Zątek odparła, że sprawdziła te stawki. – Gmina Wieprz odstaje ze swoją polityką w sprawie podatku od nieruchomości od wszystkich ościennych, nie tylko w tym najbliższym pierścieniu. Oni nie podnoszą stawek od 2016 roku i faktycznie mają je bardzo niskie. Mają prawo taką politykę stosować, nie nam to oceniać – powiedziała.


Lesław Kuźma zaśmiał się: - Czyli jednak nie możemy tych stawek zobaczyć. Ponawiam prośbę, aby w przyszłym roku porównać nasze podatki również do tych z gminy Wieprz. Radny zwrócił uwagę na to, że na jej terenie drogi wyglądają znacznie lepiej niż na przykład w Bulowicach. – Co ciekawe, ta gmina ma zero zadłużenia przy tak niskich podatkach. Da się? Da się – zaznaczył.

Skarbniczka odpowiedziała: - Nie można się porównywać do gminy, która ma jedną główną drogę - wojewódzką, remontowaną przez województwo. Ani do gminy, która ma tylko dwie czy trzy szkoły i pewnie dwa przedszkola. Nie można się porównywać do gminy, która nie ma własnej spółki wodociągowej i kanalizacyjnej. Trzeba się porównywać do równych sobie. Do gmin, które są na naszym poziomie organizacyjnym.

Przed głosowaniem nad stawkami podatku przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz odczytał petycję kęckiego stowarzyszenia Soła w tej sprawie, która jak to określił, rzekomo ma być głosem mieszkańców i przedsiębiorców.

Autorzy tego pisma napisali: „Protestujemy przeciwko tak przygotowanemu projektowi uchwały, który ustala w kolejnym roku prawie maksymalną wysokość podatków od nieruchomości obowiązujących w Polsce. Już w 2023 roku maksymalne stawki zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów niewiele różniły się od tych obowiązujących w gminie Kęty, mimo sporej inflacji i niełatwej sytuacji gospodarczej, jak spotkała Polaków w okresie pandemii i lockdownu. Kolejny wzrost obciążenia podatkowego może doprowadzić wielu mieszkańców do pogorszenia sytuacji materialnej, a przedsiębiorców do utraty konkurencyjności na wolnym rynku. Firmy na ternie gminy Kęty już muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami, związanymi ze wzrostem kosztów działalności, jak wysokie podwyżki między innymi cen energii elektrycznej, gazu, wzrost minimalnego wynagrodzenia. Dlatego wielu przedsiębiorców nie będzie w stanie udźwignąć kolejnych podwyżek (…) Dla gospodarstw domowych proponujemy zwolnienia z podatku od nieruchomości dla wszystkich, którzy stosują ekologiczne źródła ogrzewania”. Petycję podpisali Stanisław Zimnal i Dariusz Wojciechowski ze stowarzyszenia Soła.

Po jej odczytaniu odezwał się wiceburmistrz Marcin Śliwa. – Szanowni państwo, to jest to dla mnie pewna schizofrenia. W tym piśmie broni się przedsiębiorców, a sekretarz tego stowarzyszenia nie dalej jak w lipcu jednego z naszych przedsiębiorców, który chce tu zainwestować 70 mln zł, nazwał wstrętnym milionerem czy bogaczem, w każdym razie było to bardzo pejoratywne określenie. Coś mi się tu nie klei – powiedział. Wspomnianym przez niego sekretarzem jest Tomasz Glondys, znany z krytykowania poczynań kęckich władz.

Treść petycji nie wywarła specjalnego wrażenia na radnych. Uchwała w sprawie podwyżki stawek od nieruchomości została przegłosowana dwunastoma głosami „za”. Przeciwnych było pięciu radnych, dwie osoby wstrzymały się od głosu.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Polityk, 28.10.2023 18:50

Czas wsiąść się za Cyganów z Andrychowa nie dość że siedzą w naszym Państwie i w naszym mieście to jeszcze dostają pokoje ,mieszkania np przy szkole bawełnianka na Batorego ,pieniądze uwaga to jeszcze chcą Żądzic i straszyć trzymajcie się z dobrego źródła wiem ,nie u siebie a radni dają to wszystko co u nas tylko nie nam obywatelom tego Państwa miasta pora zakończyć ich sielskie mieszkanko niech wracają do siebie albo do swojego przedstawiciela mi nam też jest ciężko czy dostaniemy takie wygody jak Cygany w Andrychowie wystarczy spojrzeć popytać sami szukają zaczepki i nie tylko !!!!!!!!!!!

dekar, 28.10.2023 17:17

A miało być tak pięknie za Tuska ?

andrychowianin1, 28.10.2023 16:49

Nigdzie się nie przeprowadzą ponieważ zakończyli działalność. Rządy pisowców doprowadziły do masowego niszczenia małych firm w Kętach w Andrychowie i każdej innej małej gminie. Tam też wszędzie mały handel padł

rjasiacz, 28.10.2023 16:01

Kęty centrum już dawno umarło a teraz jeszcze pozostali zmienią miejsca swoich działalności na inne gminy. BRAWO Rządzący!!!

z Kęt, 28.10.2023 13:42

Drodzy wyborcy, to dopiero początek wędrówki trzecią drogą.