reklama
reklama

Wizan ma do końca miesiąca wydać nieruchomości Gminie Żydowskiej. Jeśli tego nie zrobi, to...

Gospodarka, Wiadomości, 25.10.2023 19:42, eł

Ciąg dalszy konfliktu o działki przy ulicy Legionów w Andrychowie.

Wizan ma do końca miesiąca wydać nieruchomości Gminie Żydowskiej. Jeśli tego nie zrobi, to...

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej odzyskała przedwojenne mienie w Andrychowie – działki położone przy ulicy Legionów. Na razie jednak nie przejęła jeszcze tych nieruchomości, ponieważ nie zgodził się na to zarząd Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan, która na wspomnianych gruntach legalnie postawiła przed laty trzy własne budynki.

Pożydowskie działki w Andrychowie po II wojnie światowej przejął Skarb Państwa. Później otrzymała je gmina Andrychów, a użytkował Wizan. Znajduje się okale na wynajem, z których korzystają inne firmy oraz sklep spółdzielni. Prezes zarządu Wizanu Jerzy Chylewski podkreśla, że wartość postawionych przez spółdzielnię budynków znacznie przekracza wartość samych działek. Dlatego trudno mu jest pogodzić się z tym, że teraz za darmo miałaby je dostać Gmina Wyznaniowa Żydowska. Gdy jej przedstawiciele przyjechali do Andrychowa, by przejąć odzyskane nieruchomości, nie zgodził się ich wydać (o czym pisaliśmy tutaj).

A jak sytuacja wygląda z punktu widzenia Doroty Wiewióry, przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej? - Pan Chylewski nie jest właścicielem tych działek. Jesteśmy nim my, a wcześniej była nim gmina Andrychów, która przekazała nam je protokolarnie. Ponieważ pan prezes Wizanu nie chce nam ich fizycznie wydać, więc adwokat przesłał mu pismo – przedsądowe wezwanie do wydania nieruchomości. Jeśli nie wywiąże się z tego w wyznaczonym terminie, sprawa pójdzie do sądu – mówi Dorota Wiewióra. Zgodnie z tym pismem Wizan ma czas do 31 października na przekazanie Gminie Żydowskiej działek wraz z budynkami. A dokładniej do godziny 10.00 tego dnia.

Jeśli sprawa w sądzie zakończy się po myśli Żydów, Wizan nie tylko straci swoje budynki, ale będzie również musiał zapłacić odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nich od lipca tego roku. Wtedy bowiem uprawomocniło się orzeczenie Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, przyznające własność gruntów przy ulicy Legionów bielskiej Gminie Żydowskiej. Ale w tej sprawie toczy się już inne postępowanie sądowe - o przesunięcie terminu przekazania nieruchomości, zainicjowane przez prawników spółdzielni.

Dorota Wiewióra podkreśla, że trudna sytuacja, w której znalazł się teraz Wizan, to wynik złych decyzji, które podjął zarząd tej spółdzielni (a wcześniej GS-u Samopomoc Chłopska). - Ze wszystkich dokumentów, które są także w moim posiadaniu, wynika, że oni dysponowali tymi nieruchomościami na zasadzie użyczenia. Przespali moment, kiedy mogli wnieść o uzyskanie prawa wieczystego użytkowania. To była pierwsza zła biznesowa decyzja, którą podjęli, albo raczej - której w ogóle nie podjęli. Po drugie, w momencie, gdy GS Samopomoc Chłopska zaczął starać się o wydanie pozwolenia na budowę, napisałam im, przytaczając pisma Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w związku z tym, iż toczą się rozmowy dotyczące uchwalenia Ustawy o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich, zgodnie z decyzją MSWiA wszelkie działania administracyjne na tym gruncie mają zostać wstrzymane. A oni mimo wszystko wystąpili o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, którą później otrzymali – tłumaczy Dorota Wiewióra.

Jak dodaje przewodnicząca, gdyby zarząd spółdzielni w odpowiednim momencie podjął właściwe decyzje, nic by na tym wszystkim nie stracił. - Pan Jerzy Chylewski pisał skargi już wszędzie, począwszy od pana prezydenta Dudy, a skończywszy na prokuratorze generalnym. Teraz ponosi konsekwencje własnej nieudolności i ja mu nic na to nie poradzę, bo takie jest prawo. Postępowanie przed Komisją Regulacyjną toczyło się od 2003 roku, czyli 20 lat. Przez cały ten czas, a nawet dłużej, spółdzielnia miała korzyści z użytkowania naszych działek i dawnego budynku Gminy Żydowskiej w Andrychowie, który zachował się po wojnie w dobrym stanie. Mieli za darmo nieruchomości i płacili tylko podatek od nich. Więc to nie jest tak, że oni są teraz strasznie poszkodowani – argumentuje przewodnicząca.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekх, 31.10.2023 00:59

"Szczekasz czy szczytujesz" ??? WOW !!! OOO HA HA HA ubogi jesteś naprawdę, zasób słownictwa w twoich wypowiedziach źle świadcz o tobie. Ale czego oczekiwać po kimś kto się szczyci że jest po chłopie. Niestety na twoją chorobę nie ma lekarstwa i nie można ci pomóc :-(

cath, 30.10.2023 23:56

@ tomekx Szczekasz czy szczytujesz?Strasznie ubogi jesteś naprawdę zasób słownictwa w twoich wypowiedziach źle świadcz o tobie.Ale kompleksy się leczy.Moge ci pomoc.Bezinteresownie.

tomekх, 30.10.2023 22:04

@cath Mnie mężczyzna. A że nie masz problemu z tym że jesteś po chłopie to mnie nie dziwi, wystarczy przewertować twoje wypociny i można dojść do wniosku że jest to twój jedyny sukces w życiu :-0 OOO HA HA HA

cath, 30.10.2023 21:35

@ tomekx No pewnie że chłop -w biologii człowieka tak jest i nie mam z tym problemu a ciebie kto ? Hermafrodyta?Jesli tak to rozumiem i współczuję.Ale tłumaczy to twoje wpisy.Jestem z Tobą.

bot, 30.10.2023 18:39

https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/CHLOP;5041709.html

tomekх, 30.10.2023 18:33

@cath chłop to cię zrobił ! co widać po twoim słownictwie i braku kultury osobistej :-0

tomekх, 30.10.2023 18:31

@andrychowianin1 dlaczego piszesz sam do siebie ?

cath, 30.10.2023 16:02

Ale tego że blizniak żałował że brat nie może być na placu Czerwonym to już nie pamiętacie…@tomekx ucz się chłopie niemieckiego przynajmniej zasób słownictwa ci się zwiększy .Duda się uczy cały czas i jakoś efektów nie słychać …

cath, 30.10.2023 15:55

No szwabskimi autami PIS lubi się wozić….

andrychowianin1, 30.10.2023 15:37

Najpierw sprawdź debilu w jakim kontekscie ta wypowiedź była użyta i jak brzemiała cała wypowiedź. Oj coś mi się wydaje że wkrótce widzowie tvpis się obudzą w nowej rzeczywistości jak dotrą do nich w wiadomościach w końcu prawdziwe informacje a nie informacje z nowogrodzkiej

tomekх, 30.10.2023 14:15

Widzimy !!! już się uczymy niemieckiego żeby mówić "fur deutschland" jak PAN Donald.

obserwator2012, 30.10.2023 09:36

Nie widzicie,że ktoś Wami steruje , nie dajmy się skłócić komuś musi na tym zależeć, za chwilę skłócą wieś z miastem jak to zrobili komuniści w latach 70 ubiegłego wieku. Skłócony naród to słabe państwo.Niech oddadzą sprawę do sądu prawo jest po stronie Wizanu.

bot, 26.10.2023 20:31

https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/usa;przedstawiciel;wjc;premier;obiecal;restytucje;mienia;zydowskiego,84,0,327764.html

dudaiprzyjaciele, 26.10.2023 19:43

żydzi stracili już dawno prawa do tej własności żaden afrykanin nie ma prawa wracać do przeszłosci było i przepadło a jak i tak wezmą wizan i zbudują zaś tam synagode to i tak bedzie podpalona jak bedzie wojna.

tomekх, 26.10.2023 09:08

Ty pisiorski antysemito :-0

Zibi33, 26.10.2023 08:50

Za pewne okrzykną mnie zaraz antysemitą bo powiem że żydowskie sądy w Polsce wydały swoim ziomkom działki wraz z nieruchomościami które zbudowali Polacy na zasadzie klanowości i tyle. W jaki sposób Bielska gmina żydowska udowodniła że jest spadkobiercą ten nie istniejącej andrychowskiej ale dla żyda to nie problem. Zaraz jakiś film powstanie znanej reżyserki też słusznego pochodzenia jacy to ci Polacy wstrętni.

bot, 25.10.2023 23:25

https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/usa;przedstawiciel;wjc;premier;obiecal;restytucje;mienia;zydowskiego,84,0,327764.html

tomekх, 25.10.2023 23:23

Tak wiem jestem debilem!

tomekx, 25.10.2023 22:45

Tak się kończą rządy PISu w Polsce.Zagranica wykupuje i przejmuje co się da

buli, 25.10.2023 21:45

"Jeremiasz" Niestety tego się obawiam... Dobrze napisałeś. Dobrze że są tu jeszcze osoby świadome tego co z nami robią... Mam nadzieje że kiedyś będzie normalnie albo w miarę normalnie...

Jeremiasz, 25.10.2023 21:31

Wkrótce będzie jak przed wojną, sąsiad Ukrainiec, pracodawca Niemiec, kamienice u żyda, a nasze będą ulice, długi i bieda. Wszystko dzięki wspaniałemu polskojęzycznemu rządowi który demokratycznie wybrali obywatele, a ponieważ większość zawsze wybiera źle to i rezultat końcowy też musi być zły.

buli, 25.10.2023 21:11

Pewnie powstanie tam jakiś sklep z zagranicznym kapitałem... Polska ginie... !

buli, 25.10.2023 21:09

Wszyscy rządzą w tym kraju tylko nie Polacy ! ! ! Nie ważne jaka partia jest przy korycie ! ! ! Polak u siebie nie ma już nic do gadania.... Ciągłe nakazy i zakazy ! ! ! Zwykli ludzie powinni mieć coś do powiedzenia a nie politycy i urzędnicy.. ! ! !

Koniczynka, 25.10.2023 21:03

Czyli nadchodzi koniec firmy która zwie się Wizan.