reklama
reklama

Prezes broni majątku Wizanu. Nie zgodził się na przekazanie budynków Gminie Żydowskiej

Gospodarka, Wiadomości, 02.10.2023 20:05, eł

Niczego nie podpisał, bo sprawa trafiła do sądu.

Prezes broni majątku Wizanu. Nie zgodził się na przekazanie budynków Gminie Żydowskiej

W Andrychowie toczy się walka o kilka budynków (o czym już kilkukrotnie pisaliśmy). To obiekty wybudowane przez Małopolską Spółdzielnię Handlową Wizan na gruntach, które należały niegdyś do nieistniejącej już Gminy Żydowskiej w Andrychowie. Po II wojnie światowej działki przejął Skarb Państwa, a następnie stały się one własnością gminy Andrychów. W maju zapadła decyzja o tym, że mają je odzyskać Żydzi...

Właśnie wtedy zakończyło się postępowanie w tej sprawie, prowadzone przed Komisją Regulacyjną do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Szkopuł w tym, że grunty te, położone przy ulicy Legionów w Andrychowie, od lat legalnie użytkuje Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan. Postawiła na nich własne budynki, a także wyremontowała jeden pożydowski. Jak zapewnia prezes zarządu Wizanu Jerzy Chylewski, wartość wybudowanych przez spółdzielnię obiektów zdecydowanie przekracza wartość działek, na których one stoją. Dlatego nie uśmiecha mu się oddanie ich Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Najchętniej odkupiły od niej grunty, by ocalić majątek spółdzielni, ale żeby coś nabyć, ktoś musi chcieć to sprzedać. W tym przypadku nie ma takiej chęci. Przewodnicząca bielskiej Gminy Dorota Wiewióra odrzuciła propozycję prezesa w tej sprawie.

Dzisiaj (2 października) przekonała się jednak, że nie będzie jej łatwo zająć budynki Wizanu. - Gmina Żydowska przejęła działki, ale ja niczego nie podpisałem, nie zgodziłem się na przekazanie naszych obiektów. Jej przedstawiciele byli tu dzisiaj, chodzili po sklepach, rozmawiali z naszymi pracownikami i dzierżawcami, bezczelnie mówiąc, że oni są teraz właścicielami. Uważamy, że to było nie fair. Ale nikt nie chciał z nimi rozmawiać, bo każdy przecież ma umowę z Wizanem... Nikt nie przekazał im żadnych informacji, materiałów, nie powiedział nawet, jaka jest wysokość czynszu - mówi Jerzy Chylewski.

Choć bowiem Gmina Wyznaniowa Żydowska twierdzi, że to wszystko należy już do niej, w sądzie toczy się postępowanie o przesunięcie terminu przekazania jej nieruchomości. A skoro nie ma na razie decyzji Temidy w tej sprawie, to trudno uważać ją za zakończoną. I na tym bazuje Jerzy Chylewski, broniąc budynków Wizanu.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 05.10.2023 09:44

Od poniedziałku czekam na informacje naszego Tomka – burmistrza odnośnie symbolicznego powrotu społeczności andrychowskich Żydów ! Nawet miałem nadzieję, że Tomek zaprosi obecnych przedstawicieli przedwojennych mieszkańców Andrychowa, kupi u płaczącego Jacka ciastka i poczęstuje filiżanką kawy z tego nowoczesnego, kupionego przez Kubienia ekspresu. Wyobrażałem sobie to spotkanie na wzór przyjęcia, jakie urząd miejski wydał na cześć zasobu genetycznego po hrabiach Bobrowskich, po cichu licząc na transmisję live, wrzuconą przez Dawidka. Niestety fakt przybycia do miasta, w którym przed wojną żyła jedna z najliczniejszych społeczności polskich Żydów, ich następców przeszedł niezauważony. Jedynie Jurek z Wizanu o nim poinformował, przyjmując Gości z typowo polską gościnnością. Do Jurka zresztą mam pytanie – jak to się stało, że Spółdzielnia, było nie było spółka prawa handlowego, stała się właścicielem gruntów będących w powiernictwie Skarbu Państwa ? Jurek kupiłeś tę ziemię, a może tylko ją dzierżawisz ? Jeśli to drugie, to co Ci za różnica komu płacisz czynsz ? Tomku drogi, a może Ty w temacie wiesz coś więcej, w końcu jesteś certyfikowanym przez Radę Europy zarządcą poważnego miasta ?

Jožin Z Bažin, 04.10.2023 16:09

● ﹏☉

Polityk, 04.10.2023 15:44

W takiej sytuacji niżej opisanej przez pewien związek przynależny i wasze problemy ja nie pomogę trzeba szukać odpowiedniego specjalisty ʘ‿ʘ

Zakolog, 04.10.2023 14:14

:-) FeelFree - ...kolega znajomego jest lekarzem i pracuje na uniwersytecie, i ten znajomy mówił mi, że amerykańscy naukowcy z całą pewnością stwierdzili, że przeczytanie jednej książki nie rodzi żadnych skutków ubocznych, dopiero po przeczytaniu więcej jak dziesięciu można zauważyć pojedyncze zmiany, oczywiście powyżej setki, to już są nieodwracalne uszkodzenia dające pełny obraz kliniczny. Także jedna książka, jest jak najbardziej bezpieczna i nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

bot, 04.10.2023 12:12

https://www.rp.pl/swiat/art16841391-tusk-zydzi-dostana-rekompensaty

FeelFree, 04.10.2023 11:49

@Zakolog - ta dysfunkcja jest bardzo " groźna" w możliwych następstwach; potrafi przemeblować czytelnikowi głowę, oczywiście w pewnym zakresie naturalnych ograniczeń. Skorzystam ze swojej innej dysfunkcji, więc cytat: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” [Wisława Szymborska] P.S. Nie narzucaj Politykowi co ma czytać i to jeszcze o takim tytule! Błagam, raczej napisz, żeby nie czytał tej książki pod żadnym pozorem !

FeelFree, 04.10.2023 11:38

@Polityk, 04.10.2023 10:02 - wyrażenie swojego zdania, zadanie pytań, cytowanie czyichś słów, przywołanie literatury omawiające lub komentującej temat itd. nie uważam, aby była to próba narzucenia swojego zdania. Moim celem jest próba pokazania innego punktu widzenia. Natomiast Ty to tak odbierasz; dokładnie jak napisałeś. I o tym mówi Twój wpis (moim zdaniem oczywiście). Słowo "znowu" jest uogólnieniem, "filtrem" zniekształcającym u Ciebie mój dzisiejszy wpis na podstawie tego jak odbierałeś poprzednie. P.S. Piszemy na konkretnym portalu, bardzo mnie też interesuje, które wpisy Redakcja usuwa, a które zostawia... i dlaczego, i po co, i jakie tego są konsekwencja dla Czytelników. Bo to z kolei świadczy o redakcyjnym "filtrze" widzenia świata i swoich motywów takiego, a nie innego działania. A odnośnie całej tej sprawy z Wizanem, to naturalna i zrozumiała jest dla mnie próba zadbania o interes spółdzielni. Ciekawe co orzeknie sąd. Widziałem już różne kuriozalne wyroki, nawet sprzeczne; tego samego sądu, i w tej samej sprawie, lub w takiej samej sprawie; bo za wyrokami sądowymi też stoją konkretni ludzie... różniący się zdaniem, jak Ty i ja. Pozdrawiam

Zakolog, 04.10.2023 11:25

@Polityk - Ja i FeelFree mamy wspólne takie małe zaburzenie, nic wielkiego, od taka niegroźna dysfunkcja polegająca na zachęcaniu siebie wzajemnie do przeczytania różnych dziwnych książek. Byłoby miło, abyś do nas dołączył i przeczytał pewną książkę. Od razu uprzedzam nie jakieś tam lewackie sofizmaty, tylko porządnego konserwatystę, związanego z jeszcze bardziej porządnym katolickim wydawnictwem Fronda i obecnie z telewizją Republika. Facet nazywa się Krzysztof Kłopotowski i w roku 2015, czyli w przeddzień zwycięstwa wyborczego prawdziwie polskiej partii PiS wydał książkę o intrygującym tytule - „Geniusz Żydów na polski rozum” w której zawarł bardzo ciekawe tezy i postulowane modele rozwojowe dla naszego społeczeństwa. Przeczytaj i podziel się swoją krytyką co do zawartych w niej treści. Ja na pewno bardzo chętnie zapoznam się z Twoim zdaniem !

FeelFree, 04.10.2023 11:19

@Polityk, 04.10.2023 09:49 - tak, właśnie z tego prawa korzystam

Jožin Z Bažin, 04.10.2023 10:20

Szanowny Użytkowniku "Polityk", Chciałbym zauważyć, że treść Twojej wiadomości wyraża jawną nietolerancję i mowę nienawiści wobec określonej grupy religijnej. Warto pamiętać, że w Polsce obowiązują przepisy mające na celu ochronę godności każdej osoby, niezależnie od jej wyznania czy pochodzenia. W związku z tym, tekst ten może być sprzeczny z zasadami prawa dotyczącymi przeciwdziałania mowie nienawiści i dyskryminacji. Jestem przekonany, że warto dążyć do otwartości, zrozumienia i szacunku wobec innych kultur i wyznań. Dzięki temu możemy tworzyć społeczeństwo, w którym każdy czuje się akceptowany i szanowany. Z poważaniem Jožin Z Bažin

Jožin Z Bažin, 04.10.2023 10:11

https://dzieciakinapoklad.pl/podlasie-na-weekend-kruszyniany-niezwykla-wioska/

Polityk, 04.10.2023 10:02

Feelfree znowu próbuje narzucać innym co mają robić widzisz to nie ten meczet ←_←←_←←←

Polityk, 04.10.2023 09:49

Jest też taki zapis art. Prawo własnego zdania ,i własnych wypowiedzi (◠‿◕)

FeelFree, 04.10.2023 09:01

@Redakcja mamNewsa - czy Redakcja czytała książkę "Zrozumieć zagładę" L. Newmana ? czy Redakcja czytała regulamin swoje portalu ? czy Redakcja czyta komentarze ? czy Redakcja czytała art. 257 kodeksu karnego RP ze zrozumieniem, oraz zapamiętała jego treść ?

Polityk, 04.10.2023 05:46

Ooooo zakolog, ja z Żydami nie podejmę Żadnej konwersacji ; no Ładnie napisane zeczywiscie ja znam tylko język Polski i chłonę mój ojczysty Polski jak gąbka schlebia mi że mnie czuć tak ma być jestem w moim Państwie , a za Żydowskoi/ów nie biorę się w przeciwieństwie do Żydów !!!!!!

Archanioł Michał, 03.10.2023 22:46

MN ogarnijcie się!

Zakolog, 03.10.2023 18:54

@Polityk - Wiesz jaka jest największa zgroza, tak wielka, że ma wszystkie zgrozy pod sobą ? Tą zgrozą jest jaskrawy fakt, widoczny nawet ze szczytów Himalajów, którym jest różnica umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim przez polskich Żydów i prawdziwych Polaków. Dlatego nawet nie musisz publicznie deklarować, że jesteś od urodzenia prawdziwym Polakiem, to widać, można przeczytać i czuć.

Polityk, 03.10.2023 11:43

O zgrozo znowu te przybłędy czy ktoś zauważył że coraz więcej ŻYDÓW do Naszej Polski przyjeżdża i się rozkłada jak u siebie i panoszy i nam Polakom chcą narzucać swoje racje ,przekonania , i tego typu pierdoły dosadnie i prawdziwie napisane galeria Big jest właśnie przez żydków kupiona a poprawnie zagrabiona nasze fundamenty kradną żydzi a my jak magnes idziemy do Big i kupujemy a właściwie napełniamy Żydowska kieszeń , mają swój Izrael i swoją kopułę westchnień niech tam te przybłędy odwalają proces naukowy z morałami a my Polacy nie dajmy się Żydom Złodziejom w/w nam zabierają i nic nie dają ! Ja Od Urodzenia Polskiego Pochodzenia Żydzi WON Z POLSKICH STRON!!!

Zakolog, 03.10.2023 11:18

Panie prezesie Chylewski, odkupywać to będą nasze tłuki, pewnie na najbliższej sesji, elektrociepłownię od pana Janusza, pozostaje mieć nadzieję, że im dziesięć baniek wystarczy ?Gmina Wyznaniowa Żydowska niczego nie odbiera, tylko zgodnie z polskim prawem wystąpiła o zwrot swojego majątku przejętego przez państwo polskie, tylko w zakresie miejsca kultu religijnego i ten zwrot otrzymała. Bezczelnością jest mamienie dzierżawców Wizanu twierdzeniem o dalszym obowiązywaniu ich dotychczasowych umów, a już cwaniactwem pobieranie od nich czynszów w sytuacji kiedy nie posiada Pan odpowiedniej umowy z Gminą Wyznaniową Żydowską. A teraz historia, która być może również zainteresuje Państwa reprezentujących żydowską społeczność w Bielsku. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku polski lekarz, jeden z najlepiej rozpoznawalnych na świecie polskich naukowców, profesor Andrzej Szczeklik został kierownikiem II Katedry Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W posiadanie otrzymał budynek, który przed wojną należał do Gminy Żydowskiej i w którym mieścił się szpital żydowski na krakowskim Kazimierzu. W przeciągu bardzo krótkiego czasu uczynił z tego budynku architektoniczną perełkę Krakowa łącząc jego przedwojenną strukturę z nowo wybudowaną częścią . W pierwszej fazie remontu posilając się funduszami rządu Flandrii, które sam prywatnie pozyskał. Z czasem obiekt ten ze względu na bardzo wysoki poziom leczenia został nazwany „Cudem nad Wisłą” i perłą w koronie Szpitala Uniwersyteckiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale nie ten fakt w tej historii jest najważniejszy. Najistotniejsze jest przestrzeganie zasad i praw moralnych przez pana Profesora ! Otóż Andrzej Szczeklik znając zakręty naszej historii i związane z nimi problemy praw własności, przed rozpoczęciem budowy udał się do rabina Nowego Jorku z prośbą o moralną zgodę na to przedsięwzięcie. Zgodę otrzymał pod jednym warunkiem – społeczność żydowska nie upomni się o swoją własność dopóki będzie w niej funkcjonował szpital służący całemu społeczeństwu. Epilog: dziś za sprawą znanej nam Basi Bulanowskiej, ale bardziej również Marcinka Jędrychowskiego i Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego szpitala przy ulicy Skawińskiej już nie ma, a w Krakowie coraz częściej słychać błagalne prośby pacjentów kierowane do ratowników pogotowia – Panowie, tylko nie na Jakubowskiego !

Archanioł Michał, 03.10.2023 09:59

red Dziękuję

Archanioł Michał, 03.10.2023 08:01

red nie zadzwonił Mirek, nie zadzwonił zdzisie to nie usuwa wulgarnych, siejących nienawiść komentarzy.Pewnie zgodne z regulaminem ( sic! ). Rzeczowe i prawdziwe komentarze po telefonach wspomnianych delikwentów lecą w siną dal. "Ohyda i zdziczenie, gdzie się tylko obrócę"

Zibi33, 03.10.2023 07:34

Tak na marginesie wielkie oburzenie a nowa galeria Andrychowska to niby czyja ? Już większość mieszkańców tej gminy upycha portfele i buduje coraz większy kapitał izraelski a potem na forach larum że im żydzi coś zabierają nie zabierają są niestety mądrzejsi i wykupują a jak trafi na podatny grunt to już możecie sobie biadolić na forach o ile wam pozwolą. A te wolne sądy o które tak zaciekle walczy dudny lud będzie orzekał no jak trzeba ha ha od dawna jest taka zasada kto ma forsę ten ma sądy czyli tzw. "sprawiedliwość". Doskonale sprawdza się przysłowie mądry polak po szkodzie

Zibi33, 03.10.2023 06:25

Jak że ciekawa dyskusja. Tereny na których Wizan zbudował budynki należały do gminy wyznaniowej w Andrychowie nie ma jej natomiast na jakiej podstawie sąd orzekł że spadkobiercą tej andrychowskiej jest tyle lat po wojnie Bielska gmina wyznaniowa ? Czy to trochę nie śmieszne je mam nic przeciwko temu żeby ludzie którzy potrafią przed polskim sądem udowodnić że są bezpośrednimi spadkobiercami a majątek ich rodzin został przejęty w sposób nie legalny żeby takim osobą przysługiwało odszkodowanie w formie rekompensaty czy nawet zwrot mienia o ile jest to możliwe. No na pewno nie w typ przypadku jak by to były tereny gdzie stoją bloki mieszkalne to co pani z bielskiej gminy żydowskiej powie ajjjjj to nasze i my będziemy wam czynsze naliczać pomimo że mieszkania macie własnościowe bo dawniej to było jakiegoś żyda ? Czy to nie klanowość jakaś to tak jak byśmy powiedzieli rządowi USA tam i was zmarło sporo ludzi polskiego pochodzenia pozostawiając duże majątki a nie mieli spadkobierców to oddajcie nam to bo to Polacy a mu też Polacy i to nasze! Przecież to sprzeczność sama w sobie

znanywmiescie, 03.10.2023 05:43

Brawo dla Pana Prezesa. Stoję za Panem w tej batalii.

bot, 02.10.2023 23:13

https://www.rp.pl/swiat/art16841391-tusk-zydzi-dostana-rekompensaty

FeelFree, 02.10.2023 22:24

„Powiedz mi, o co obwiniasz Żydów, a powiem ci, w czym zawiniłeś sam”

FeelFree, 02.10.2023 22:23

https://wielkahistoria.pl/skad-bierze-sie-nienawisc-do-zydow-zrodla-i-wyjasnienia-antysemityzmu-wedlug-wasilija-grossmana/

Nostradamus, 02.10.2023 21:46

Według mnie to jest nie fair. Wizan postawił budynki na terenach przejętych przez Państwo po II WŚ , postawił je legalnie zgodnie z obowiązującym prawem. Gmina Żydowska też nie może być poszkodowana gdyż te działki kiedyś do nich należały. Salomonowym prawem Gmina Żydowska powinna się starać o odszkodowanie pieniężne nie od obecnych właścicieli ale od Skarbu Państwa. Tak by było najsprawiedliwiej .