reklama
reklama

Dlaczego gmina Andrychów wyda 200 tys. zł na pokrycie kosztów sądowych?

Gospodarka, Wiadomości, 26.10.2023 20:10, eł
Władze Andrychowa spodziewają się uzyskać wysokie odszkodowanie od pierwszego wykonawcy Stawu Anteckiego.
Dlaczego gmina Andrychów wyda 200 tys. zł na pokrycie kosztów sądowych?

Wczoraj (25 października) napisaliśmy o kwocie 200 tys. zł, uwzględnionej w zmianach do tegorocznej uchwały budżetowej gminy Andrychów, a przeznaczonej na „koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego – Pańska Góra”. Zanim radni „zaklepali” ją głosowaniem, dociekali, o co dokładnie chodzi.

- Czego dotyczą te postępowania, na które gmina chce przeznaczyć 200 tys. zł? Czy to są sprawy cywilne o jakieś odszkodowania, czy sprawy karne? Ile z tej kwoty wynoszą koszty sądowe, a ile wydatki sądowe, bo te drugie to na przykład zapłata biegłym, kuratorowi, gdyby był potrzebny, zwrot świadkom kosztów dojazdu do sądu. Ile wynoszą koszty zastępstwa procesowego, czyli wynagrodzenie dla adwokata, ewentualnie dla radcy prawnego i czy one w ogóle są zawarte w tej kwocie 200 tys. zł? I na koniec – co to są te koszty postępowania prokuratorskiego? Bo zgodnie z moją skromną wiedzą, to przecież Skarb Państwa ponosi koszty postępowania karnego. Poza tym, nie ma takiego określenia jak postępowanie prokuratorskie. Jest postępowanie przygotowawcze, które może być prowadzone albo przez policję, albo przez prokuratora. I za to się nic nie płaci – dopytywała się radna Alicja Studniarz.

Skarbniczka gminy Andrychów Dorota Żywioł wyjaśniła, że chodzi wyłącznie o koszty sądowe, jednak nazwa odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej to właśnie „Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego”. Na resztę pytań Alicji Studniarz odpowiedział wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. - Są to koszty postępowania sądowego, które zgodnie z taksą wynoszą 5 procent roszczenia majątkowego, nie więcej jednak niż 200 tys. zł. Zamierzamy wystąpić na drogę sądową przeciwko poprzedniemu wykonawcy inwestycji „Pańska Góra oraz zalew Anteckiego” i dochodzić zwrotu należności majątkowej – powiedział. Dodał, że pozew będzie złożony końcem października lub na początku listopada.

Alicja Studniarz dopytywała się też, czy nie będzie w związku z tą sprawą innych, dodatkowych kosztów, związanych na przykład z obsługą prawną. A także, na ile uzasadnione jest wydanie tych 200 tys. zł. - Jaką mamy gwarancję, że kiedykolwiek te pieniądze odzyskamy? - dociekała.

Mirosław Wasztyl odparł, że tak zwanym zastępstwem procesowym zajmie się kancelaria prawna z Krakowa, ale nie podał, ile gmina zapłaci za jej usługi. - Na troszkę, moim zdaniem, zaczepne pytanie: „czy jest sens?”, niech sobie pani radna sama odpowie. My działamy w interesie gminy i ten interes od początku inwestycji reprezentujemy – zaznaczył. Dodał też, nie jest w stanie teraz odpowiedzieć, jakie inne wydatki okażą się konieczne w związku z tą sprawą.

Radny Jakub Guzdek powiedział: - Ja już wielokrotnie wypowiadałem się na temat inwestycji pod nazwą „Pańska Góra i Staw Anteckiego”. Nie będę tego powtarzał. Kolejne koszty – 200 tys. zł z pieniędzy naszych mieszkańców. Nie może tak być, bo oni nie chcą tych pieniędzy przeznaczać na takie rzeczy. I złożył wniosek formalny o przeniesienie w projekcie uchwały dotyczącej zmian w budżecie kwoty 200 tys. zł, przeznaczonej na pokrycie kosztów sądowych, do innego działu, na nowe zadanie pod nazwą: „Uzupełnienie oświetlenia ulicznego na terenie gminy Andrychów”.

Radczyni prawna Urzędu Miejskiego Agnieszka Wójcik zwróciła mu uwagę, iż Rada Miejska nie jest upoważniona do wprowadzania z własnej inicjatywy modyfikacji do projektu uchwały o zmianach budżecie gminy. Jakub Guzdek twierdził, że nie jest to prawdą i odczytał przepisy, które - jego zdaniem - dają radnym takie uprawnienia

Ostatecznie jednak przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski złożył wniosek o... odrzucenie wniosku Jakuba Guzdka. I tylko on został poddany pod głosowanie. Za przyjęciem zmian w budżecie, obejmujących 200 tys. zł wydatków na pokrycie kosztów sądowych, opowiedziało się 14 radnych. Poniżej imienne wyniki głosowania.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Bento, 27.10.2023 10:53

W władzami jest jak z bielizną: z wielu powodów warto ją często zmieniać.

Bento, 27.10.2023 10:51

https://www.psychologia-spoleczna.pl/aktualnosci/1993-jak-wladza-zmienia-ludzi.html

Bento, 27.10.2023 10:49

@Jack - zapis nie jest dostępny od razu. Sesję można oglądać na żywo. Później trzeba niestety poczekać, aż archiwalne już nagranie będzie dostępne w systemie eSesja.

Jack, 27.10.2023 10:28

Radna Alicja Studniarz jak zwykle w punkt. Brawa za merytorykę. Czy ktoś wie dlaczego nie mogę teraz obejrzeć tej sesji w internecie?

Jack, 27.10.2023 10:06

@Koniczynka Jak wynika z Jego FB to Pan Radny Guzdek niedawno skończył studia dzienne i zdobył tytuł magistra. To jak miał pracować i jeszcze być radnym. A Ty co zrobiłaś w jego wieku? Pochwal się nam. Od kilku lat obserwuję, że Masz obsesję na Jego punkcie.

Zakolog, 27.10.2023 09:55

@Skalpel - Prokurator na chorobowym z powodu napadowego zespołu śmiechu, firma Tombet z zakazem wypłaty odszkodowania, pełnomocnik Gminy Andrychów w podróży dookoła świata z powodu nadmiaru gotówki, CBA do rozwiązania - ale Mirek jeszcze będzie apelował przed sądem ostatecznym !

Skalpel, 27.10.2023 09:03

A jak skończyła się sprawa z osuwiskiem? https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/sprawa-andrychowskiej-strefy-w-prokuraturze-sadzie-i-cba-kto-zawinil

Zibi33, 27.10.2023 08:07

Koniczynka ale komuny nie ma i nakazów pracy może nie chce pracować sporo takich jest a państwo to wspiera więc robią jak im wygodnie nie układaj innym życia.

Bono, 27.10.2023 07:29

Koniczynka robi co robi burmiszt i spółka niszczą tą gminę chodzisz na sesję oglondasz przecież oni głosują tak jak im burmiszt powiem ze uchwała i skodliwymi dla gminy nie opowiadaj bzdur

Koniczynka, 27.10.2023 07:22

Zibi Guzdek do innego zajęcia??? On narazie nic nie robi. Aż wstyd żeby w tym wieku nie pracował. A roboty w Andrychowie nie brakuje. Każdy kto chce to pracuje.

Zibi33, 27.10.2023 06:51

Koniczynka co ty masz obsesję z tym Guzdkiem? Jego ścigasz do innego zajęcia a po wyborach jeszcze większym nierobem jakim jest Mlak z Peło jesteś zachwycona. Można by pomyśleć że cię kręcą młodsi faceci i kosza dostałaś od jednego. No obsesja normalne

Obserwator, 26.10.2023 23:06

A radni burmistrza cos robią, zabierają głos w jakieś sprawie, czy tylko paluszki jedzą na sesjach ?

Archanioł Michał, 26.10.2023 22:13

@Jarek Roczyny już pokazały co myślą o tej ekipie. W tej Gminie w temacie sołtysa nie było tak "tłumnego" głosowania. :))

Koniczynka, 26.10.2023 22:12

Tomekx remont sp5 dobiega końca, a co z ogrodzeniem parkingiem chodnikiem??? Dziś widziałam jak starą kostkę układali przy wejściu na kuchnię.

Koniczynka, 26.10.2023 22:08

Skoro dziadek Biłko z aa był nieobecny to czemu pokazujecie stare zdjęcie. Guzdek do roboty chłopcze a nie baw się w politykę.

Jarek, 26.10.2023 22:02

Oby w przyszłorocznych wyborach samorządowych frekwencja tak samo pozytywnie zaskoczyła jak w parlamentarnych ostatnio

Heniek, 26.10.2023 21:36

Najmłodszy radny Guzdek, a jaja ma jak pięciu burmistrzów.

Zakolog, 26.10.2023 21:31

Panie Jakubie pełny szacunek, tylko samą próbą zgłoszenia swojego wniosku, spowodował Pan, że z sali obrad spierdalały (uwaga redakcyjna, Edyto jeśli znasz w języku polskim inne określenie na czynność, której dziś poddali się wszyscy radni opozycji, dwóch burmistrzów a nawet pani mecenas, to możesz usunąć ten komentarz po podaniu tego słowa) wszystkie tłuki.

Archanioł Michał, 26.10.2023 21:27

Brawo Panie Guzdek. Odrobione zadania domowe i jest efekt. Radna Niewyspana obudziła się. Łysy ogłasza przerwy. Biega jak z piórkiem w d by doszkolić się w statucie. Widok bezcenny. Dziękuję.

tomekx, 26.10.2023 21:03

Tak samo pisowcy z rady miasta przez kilka lat narzekali że nie ma remontu sp5.A teraz jest i jest dotacja kilku mln na ten cel

tomekx, 26.10.2023 21:03

Guzdek weź się chłopie nie kompromituj.Ciekawe czy tak samo będziesz mówił jak urząd wywalczy na tej sprawie dodatkowe mln

Majster, 26.10.2023 20:57

Jak to bywa w tym mieście utkanym z abstrakcji , teraz 200 tysięcy na koszty postępowania sądowego, a za rok zapewne 4 miliony za przegrany proces.

Skalpel, 26.10.2023 20:25

https://www.mamnewsa.pl/polityka/andrychow-sporo-doplacil-do-zakonczonej-kilka-lat-temu-inwestycji-skad-wzial-kase