reklama
reklama

Zmarła Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II. Urząd organizuje wyjazd na pogrzeb

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 25.10.2023 15:50, eł

Korespondencja poświęcona jej chorobie stanowiła materiał dowodowy w procesie beatyfikacyjnym papieża Polaka.

Zmarła Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II. Urząd organizuje wyjazd na pogrzeb

Dziś (25 października) w Krakowie zmarła Wanda Półtawska – lekarka, więźniarka Ravensbrück, obrończyni życia i jedna z najbliższych przyjaciółek Jana Pawła II. Gdy Karol Wojtyła zaapelował do Ojca Pio, by ten modlił się o uleczenie jej z raka, nowotwór kobiety bez śladu zniknął. Potem pani Wanda cieszyła się jeszcze długim życiem. Niewiele zabrakło jej do 102 urodzin, które miała obchodzić za tydzień.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Jako młoda dziewczyna działała w harcerstwie, a podczas II wojny światowej przystąpiła do walki konspiracyjnej. Została aresztowana przez Gestapo, była więziona, torturowana i przesłuchiwana. Zesłano ją do Ravensbrück, gdzie przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne. Przed zakończeniem wojny wywieziono ją od obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945.

W 1951 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskała tam specjalizację i doktorat z psychiatrii. Pracowała jako wykładowca akademicki, prowadziła też praktykę lekarską. W 1967 r. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, którym później kierowała przez 33 lata.

Angażowała się w kampanię na rzecz upamiętnienia Polek - ofiar obozu Ravensbrück, uczestniczyła też w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Wydała kilku publikacji z zakresu pedagogiki. Przez 10 lat była radną Krakowa. W 2010 podpisała list otwarty do rządu RP i prezydenta przeciwko organizacji w Warszawie parady EuroPride. Była działaczką pro-life i obrończynią życia poczętego.

Jej przyjaźń z Karolem Wojtyłą rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku. W 1962 roku, gdy przyszły papież był jeszcze biskupem, dowiedział się o jej chorobie nowotworowej i napisał list do Ojca Pio, prosząc go, by ten modlił się o uzdrowienie kobiety. W jakiś czas później rak, który zagrażał życiu pani Wandy, zniknął bez śladu....

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II Wanda Półtawska stała się jego bliską współpracowniczką, członkinią Papieskiej Rady ds. Rodziny, Papieskiej Akademii Życia i Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia. Tuż po wyborze na papieża Karol Wojtyła powierzył jej uporządkowanie swoich prywatnych spraw i dokumentów.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy i gdzie zostanie pochowana Wanda Półtawska, ale już teraz Urząd Miejski w Wadowicach organizuje wyjazd na jej pogrzeb. Pod nr tel. 518 834 852 przyjmowane są zapisy na bezpłatny przejazd autokarem w obie strony. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej.


Foto: diecezja.pl

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy