reklama

Lepiej wcześniej zorientować się, jak szkoły pracują od poniedziałku

, Polityka, Wiadomości, 04.04.2019 16:20,
W poniedziałek (8.04) w szkołach rozpocznie się strajk.
Lepiej wcześniej zorientować się, jak szkoły pracują od poniedziałku
Ciągle trwają negocjacje ZNP z rządem i być może strajku nie będzie, ale na chwilą obecną nic się nie zmienia - w poniedziałek, 8 kwietnia w większości szkół i przedszkoli w Polsce rozpoczyna się strajk.

Na wszelki wypadek rodzice powinni wcześniej zorientować się, czy "ich" placówka jest czynna od poniedziałku, czy nie. Niektórzy dyrektorzy już zadbali o przedstawienie odpowiednich informacji. Tak jest m.in. w Sułkowicach Łęgu [na zdjęciu]

A taka informacje otrzymali rodzice dzieci z Przedszkola nr 8 w Kętach.


Szkoła Podstawowa nr 2 Andrychów

Jak będzie wyglądał strajk?

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów strajk polega na zbiorowym powstrzymaniu się od wykonywania pracy w celu rozwiązywania sporu.

- Niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa - czytamy w ustawie. Ogłoszenie strajku powinno nastąpić co najmniej na 5 dni przed jego rozpoczęciem.

W takim razie czasie strajku nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. Nauczyciele jednak muszą przyjść do pracy i podpisać się na liście obecności, ale lekcji prowadzić nie będą. Z kolei dyrektor szkoły będzie mógł swobodnie dysponować nauczycielami, którzy nie przystąpili do strajku, jeśli tacy będą.

Prawo oświatowe nie zawiera przepisów dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie strajku nauczycieli. Za bezpieczeństwo uczniów zawsze odpowiada dyrektor szkoły i to on musi zorganizować im opiekę przy pomocy gminnego zarządu oświaty. Organizatorzy strajku jednak zalecają aby nie posyłać w tych dniach dzieci i młodzież do szkoły.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Turboplazmotron, 05.04.2019 07:15

Przeczytałem dzisiaj na wp że "Od 8 kwietnia nauczyciele mają nie przychodzić do pracy" ,"Już od najbliższego poniedziałku w szkołach i przedszkolach będzie można spotkać co najwyżej samych dyrektorów. " To w końcu będą w szkole czy w domu?

Bryndza, 05.04.2019 06:50

Drodzy nauczyciele za ten bałagan jaki przed nami rodzicami stoi teraz nigdy wam tego nie wybacze .

zandrychowa, 04.04.2019 18:17

Całe szczęście że to już ostatnie miesiące tego nieudolnego rządu

martynowski, 04.04.2019 17:08

niech się roboty uczciwej chwycą, a nie strajkować....

starymoher, 04.04.2019 15:39

Nauczyciele maja święte prawo do strajku.Jednak tak jak każdy strajkujący muszą się stawić na swoim stanowisku pracy i odmówić jej świadczenia.Ponieważ cały czas czytam że tzw pensum 18 godz /tydz jest fikcja ,bo w sumie z przygotowaniem się do zajęć zajmuje to ponad 40godz/tydz,to rozumiem że belfrowie będą siedziec w szkole 8godz/dziennie jak zwykły robol!A dyrektor musi to wyegzekwować.

Turboplazmotron, 04.04.2019 15:33

Czyli pracodawcy też bezpośrednio poniosą koszty ze względu na strajk. Niektórzy rodzice też bo w niektórych firmach traci się premię za nieobecność. Protestować trzeba ale też trzeba pomyśleć o innych .