reklama

Kiedy wybudują BDI? Rząd po raz kolejny przyznaje: nie ma pieniędzy

Gospodarka, Wiadomości, 04.04.2019 12:50, red
Na tę drogę kierowcy czekają od lat.
Kiedy wybudują BDI? Rząd po raz kolejny przyznaje: nie ma pieniędzy
Jest odpowiedź ministerstwa na niedawną interpelacją złożoną przez posła Marka Polaka (PiS) z Andrychowa. Poseł pytał o możliwość przyspieszenia budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli nowej ekspresowej drogi krajowej Bielsko-Biała – Głogoczów przez Kęty Andrychów, Wadowice.

Andrzej Bittel, podsekretarz Stanu w ministerstwie infrastruktury odpowiedział, że wydana 2 lipca 2018 r. decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska utrzymała w mocy wydaną decyzję środowiskową.

Ale jest problem. Decyzja została zaskarżona. Odwołania złożyły:
- Gmina Wadowice (zostało wycofane przez nowego burmistrza Wadowic)
- Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice”,
- Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze

GDOŚ w Warszawie przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na decyzję.
- Dotychczas nie odbyła się pierwsza rozprawa przed sądem w powyższej sprawie. Trudno jest obecnie określić, kiedy nastąpi rozstrzygniecie w kwestii decyzji środowiskowej dla ww. przedsięwzięcia. Odnosząc się do pytania o przyspieszenie prac nad realizacją ww. inwestycji należy wskazać, że aktualnie przedmiotowe zadanie ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa na prace przygotowawcze, jednocześnie brak jest zapewnionego finansowania na roboty budowlane. Zadanie będzie mogło zostać zrealizowane w nowej perspektywie finansowej UE rozpoczynającej się od 2021 roku – informuje urzędnik ministerstwa.

Dodajmy, że niedawno w tej samej sprawie pytała w ministerstwie poseł Ewa Filipiak (PiS) z Wadowic. Marek Chodkiewicz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - odpowiedział jej, że budowa BDI możliwa będzie:

(…) pod warunkiem zapewnienia środków finansowych na realizację inwestycji, zgodnie z harmonogramem planuje się:
- wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia na realizację inwestycji – w II kwartale 2021 r.,
- zawarcie umowy z wykonawcą – w II kwartale 2022 r.,
realizacja inwestycji w latach – 2024 – 2027.”

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy