Gorąca dyskusja o budżecie gminy Andrychów na przyszły rok

, Polityka, Wiadomości, 17.12.2020 14:35, PG
Radny zarzuca burmistrzowi, że betonuje Andrychów. Z kolei włodarz się broni, że rozwija tę gminę już od 10 lat.
Gorąca dyskusja o budżecie gminy Andrychów na przyszły rok

Podczas czwartkowej (17.11.) Rady Miejskiej radni obradowali nad budżetem gminy Andrychów na przyszły rok oraz wieloletnią prognozą finansową. W wydatkach majątkowych na inwestycje w 2021 roku zaplanowano 31,9 mln zł, z tego połowa - 15,8 mln zł - pójdzie na rewitalizację Pańskiej Góry. 1 mln zaplanowano na budowę nowego bloku socjalnego, kolejne 5 mln zł na strefę ekonomiczną, 1,5 mln na elektrociepłownię. Deficyt budżetu ma wynieść 10 mln zł, co zostanie pokryte z kredytu. Szczegóły: link

Dzień przed sesją burmistrz Tomasz Żak wprowadził autopoprawki projektu uchwały, w której to zwiększył wydatki w kwocie 3 mln zł na modernizację elektrociepłowni, 1 mln zł na "modernizacje energetyczną budynków użyteczności publicznej i pół miliona na remonty dróg.

Radni opozycyjni rozpoczęli krytykę projektu budżetu, co jakiś czas wypominając burmistrzowi i wiceburmistrzowi ich miejsce zamieszkania.

Radny Krzysztof Kubień pytał czy ta taka autopoprawka do budżetu i WPF jest zgodna z prawem, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa wydała opinie o projekcie uchwały a nie o autopoprawce. Radny dodał też, że opinia RIO jest niewiążąca a przedstawia się ją radnym tylko po to żeby zrobić wrażenie. Skarbnik Gminy Dorota Żywioł odpowiedział, że jest to zgodne z prawem a RIO i tak zobaczy uchwalony budżet.

Radny Andrzej Powroźnik zwrócił uwagę na to, że w budżecie zapisano pieniądze na projekt jednej z ulic w Targanicach Nowej Wsi, a i tak nie będzie remontowana w najbliższych latach, po co więc taki zabieg? Radny zwrócił też uwagę na to, że powinien powstać przystanek na skrzyżowaniu ulic: Beskidzkiej i Brzezińskiej w Targanicach.

Radny Krzysztof Kubień dalej ostro krytykował projekt budżetu i nie szczędził gorzkich słów skierowanych do burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. - Ponad dwustumilionowy budżet powstaje na kolanie, poza Andrychowem - mówił radny. - Cały świat odwraca się od betonownia a w Andrychowie będzie betonować się ostatnią ostoje natury. – mówił radny o 15,8 mln zł jakie chce przeznaczyć burmistrz na zagospodarowanie Pańskiej Góry. - W gminie Andrychów jest tyle potrzeb, że nie potrzebna jest taka inwestycja. Już widzę mieszkańców sołectw, którzy spacerują po ścieżkach Pańskiej Góry.

Radny dopytywał też o obiecywaną przed wyborami halę sportową, o kolejne miliony na strefę ekonomiczną i elektrociepłownię. -Dlaczego kluby sportowe dostaną mniejsze dotacje? Skarbnik Gminy Dorota Żywioł powiedziała, że na stypendia sportowe dla zawodników przygotowano 150 tys. zł.

Burmistrz Tomasz Żak stwierdził, że niesmaczne jest to jak radny K. Kubień cały czas starszy urząd służbami, a służby w urzędzie już były i oznajmiły, że gmina powinna dostać medal za to że oddłużono Andorię – Mot (chodzi tutaj o zakup terenów pod stref ekonomiczną).

Radna Alicja Studniarz pytała też o basen a także o remont os. Olszyny, który ma kosztować ostatecznie aż 9 mln zł.

Krytykę budżetu kontynuował radny Wiesław Mikołajek, który uważa że rewitalizacja Pańskiej Góry to powinna być jedna z ostatnich inwestycji jakie się bierze pod uwagę. – To są pana zachcianki panie burmistrzu. – zarzucił burmistrzowi radny. Z błota i krzywych chodników, nikt nie będzie chodził po Pańskiej Górze. Budżet jest absolutnie niesprawiedliwy dla mieszkańców gminy.

- Serce mi się kraje, że pan się tak wypowiada o tym budżecie. To nie są moje zachcianki. Wiele osób o to wnioskowało, np. seniorzy. Mieszkańcy dali mi prawo żeby rozwijać miasto i gminę. Ja to robię dla mieszkańców gminy Andrychów. Robię to od 10 lat. Mówienie, że budżet jest konstruowany na „widzimisię” jest niesprawiedliwą oceną. – mówił rozżalony burmistrz. - Ja obiecywałem inwestycje kubaturowe a pan krawężniki – zwrócił się burmistrz do swojego byłego konkurenta w wyborach K. Kubienia.

Ostatecznie projekt budżetu przegłosowano 15 głosami za, dwie osoby był przeciw: Alicja Studniarz i Krzysztof Kubień. Od głosu wstrzymało się czterech radnych: Tadeusz Biłko, Jakub Guzdek, Wiesław Mikołajek i Jacek Sordyl.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 24.12.2020 13:15

Właściwie innych życzeń nie potrzeba. Jeszcze raz? Jeszcze raz! https://www.youtube.com/watch?v=KC5H9P4F5Uk&list=RDKC5H9P4F5Uk&start_radio=1

FeelFree, 24.12.2020 00:12

≖‿≖

Archanioł Michał, 23.12.2020 17:08

"Baby and the sun shines every day." @FellFree Pan zapewne wytrwał do końca. To dla tych, którzy nie wytrwali. Już tłumaczę ;) : pomimo tej przejebki zawsze jest nadzieja ;)

ƅarte, 21.12.2020 22:25

to słuchaj

rumcajs, 21.12.2020 20:49

Żeby sobie wyrobić opinię na dany temat trzeba posłuchać obu stron.

ƅarte, 21.12.2020 11:26

jak to powiedział rumcajs ? "A poza tym sądzę, że UE musi być zniszczona"

rumcajs, 21.12.2020 01:14

@ƅarte W kwestii UE polecam przeczytać Co widać i czego nie widać. Wydanie Poszerzone Autor: Bastiat Frederic. Widzisz miliony z UE, ale nie dostrzegasz strat i ograniczeń, bo ciężko je obliczyć. Łatwiej zauważyć miliony z UE. Dodam że swoboda przemieszczania się i wymiana gospodarcza w ramach UE to jest inny traktat. Niestety nikomu nie chce się tego sprawdzić tylko powtarzają za kimś. Widzisz miliony, strat wywołanych polityką UE już nie. Ogólnie krytykujesz program polityczny, który nie doszedł do głosu nigdy od 89 roku, więc powiem tak: sprawdźmy jak sprawdził się Twój program. Historia oceni.

Turboplazmotron, 20.12.2020 15:37

Radny Andrzej Powroźnik zwrócił uwagę. A jaka była odpowiedź burmistrza?

Zakolog, 20.12.2020 14:35

Na sesji budżetowej radny Kubień, przyznaję trochę niezbornie, co przy przewodniczącym Przerwij Romanie i tak jest znaczącym osiągnięciem, przypomniał historię rewitalizacji osiedla Olszyny. I tak w dniu 02.08.2019 pan pod-burmistrz unieważnił przetarg na „Przebudowę os. Olszyny w Andrychowie – etap II, tłumacząc ten fakt brakiem kasy. Wtedy chodziło o 7 milionów, a jak już wiemy z deklaracji nadburmistrza dziś jest to już 9 baniek i to przy znacznym spadku cen za usługi budowlane, dzięki którym obecnie nadburmistrz rozszerza andrychowski front budowlany. Oczywiście unieważnienie tego przetargu nie przeszkodziło, a wręcz wyraźnie pomogło w powołaniu chwilę później gminnej spółki „nowakówki” i jej dofinansowaniu. Spółka ta zapewne była owocem prowadzonych negocjacji pod kryptonimem „Kupno i sprzedaż energii cieplnej” - zamówienie z wolnej ręki, między ECA a Burmistrzem, który o ich zakończeniu poinformował w dniu 12.02.2019. Niestety nie znamy szczegółowych ustaleń negocjacyjnych i możemy się tylko domyślać, iż chodziło o wysokość stawek dzierżawy, które miejska spółka „ nowakówka” będzie płaciła ECA. Po tym falstarcie z przebudową Olszyn, nastąpił rok 2020, w którym nasi menadżerowie zdołali jedynie znaleźć 6 baniek dla prezesa Nowaka i zero dla projektu Olszyny. A dziś patrzymy na rok 2021 i już wiemy, że dla prezesa przewidziano 4,5 bańki, przy czym 1,5 przesunięto z wcześniejszych 6 i z wielkim trudem uratowano pod burmistrzowe dupsko kwotą ponad 5milionów, przeznaczoną na słynne osuwisko. Na koniec wielki szacun dla radnego Kubienia za wypracowanie umiejętności odczytywania andrychowskiego budżetu. Ja po kilku próbach zdecydowanie doszedłem do wniosku, iż podążanie za tymi cyferkami wymaga minimum doktoratu z wasztylologii stosowanej i to doktoratu obronionego na publikacjach. A Krzysiek daje radę !

FeelFree, 19.12.2020 20:29

@Archanioł Michał. Tak, dziękuję bardzo. Ma Pan rację. Warto, mimo wszystko; tak jak dla każdej meduzy z przypowieści napisanej przez Anthony de Mello...

ƅarte, 19.12.2020 20:20

a co tam krzysiu na zadłużanie się ? https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/200529284-Bosak-Nie-potrzebujemy-63-mld-euro-z-UE-Mozemy-pozyczyc.html

ƅarte, 19.12.2020 20:11

moi rodzice zadłużyli się na budowę domu w którym mieszkamy, stryj zadłużył się na założenie firmy, rumcajs zapewne mieszka w szałasie i ciągle narzeka że puszek mało teraz po śmietnikach

rumcajs, 19.12.2020 19:08

@Turboplazmotron Dokładnie, nawet @barte w jakiejś dyskusji podał argument za zadłużaniem się kraju i przyszłych pokoleń, że inni też tak robią. Można i tak.

Turboplazmotron, 19.12.2020 00:48

@rumcajs. No tak zasada społecznego dowodu słuszności - Bo inni tak robią.

ƅarte, 18.12.2020 23:58

dla mnie najbardziej kreatywny jest Janusz https://crowdmedia.pl/biedny-janusz-korwin-mikke-musi-oddac-majatek-unii-europejskiej-no-i-doigralem-sie/

rumcajs, 18.12.2020 23:32

Turboplazmotron, zgadzam się z Tobą, ale przykład idzie z góry. Omijanie limitu zadłużenia poprzez kreatywną księgowość to jest domena PO i PiS. Samorząd tylko kopiuje zachowania z góry.

Archanioł Michał, 18.12.2020 17:08

@FeelFree Ciesze się , że Panu smakowało. Znalazłem to wykonanie kilka tygodni temu i jakoś tak skojarzyłem ( zapomniałem dodać, że telefon w tekście symbolizuje "podstawowe potrzeby społeczności lokalnej Andrychowskiego Texasu ;) . Wartość operacyjna pisania tutaj ma znikomą wartość, a jednak piszemy bo "jeden ten maluczki nawrócony" ;), "jeden ten maluczki pocieszony", "jeden ten ....". Raz do roku przy okazji budżetu warto przypomnieć kim był ten pan, który wkręca mieszkańców w spirale zadłużenia.

jaskinek, 18.12.2020 06:51

Krzysiu,nie pamiętasz już,kto wyciął w pień drzewa w parku!?

FeelFree, 18.12.2020 02:06

https://www.youtube.com/watch?v=Wd6qZS1_1aU

FeelFree, 18.12.2020 02:03

Drogi Archaniele link prowadzący do TW Zdzisława ma niestety moim zdaniem niewielką wartość operacyjną. Natomiast stawiam roboczą tezę, że filmy o agencie Jaj Królewskiej Mości miały jak się okazało jednak bardzo duży wpływ na kształtowanie nieświadomości zbiorowej mieszkańców gminy. Nasze głęboko skrywane pragnienie posiadania własnego agenta ziściło się. Przy czym jaka gmina taki Bond, jaki kram taki pan, lub jaka gmina takie w niej atrakcje tkane. No popsułeś mi tym wpisem mój współczynnik patriotyzmu lokalnego, zbłądziłem znowu, a tak mi dobrze już szło. Chyba to efekt uboczny przyjęcia rosyjskiej szczepionki na COVID. Ale cóż wybaczam Ci, albowiem link drugi rekompensuje z nawiązką mój moralny upadek po pierwszym. Stevie Ray Vaughan: rewelacja ! Nie znałem tego nagrania. Szkoda, że podróżował helikopterem :-( W rewanżu również przesyłam link, tym razem dla kochających organy i/lub Queen. Wskazane dobre słuchawki lub jeszcze lepiej zacny subwoofer. Pozdrawiam

Archanioł Michał, 17.12.2020 22:24

https://www.youtube.com/watch?v=KC5H9P4F5Uk to dla tych kochających gitarę . Zamieniamy Andrychów w Texas, a powódź w kredyt ;)

Archanioł Michał, 17.12.2020 21:53

A na ulicach igrzyska. Koszt jednej "gwiazdki" ok. 1k . Im " całkowity rympał, rozpoczynając(y) właśnie dmuchanie mieszkańców bez gry wstępnej" tym większa zasłona jest potrzebna. Tą sztukę manipulacji posiada i stosuje namiętnie. Kto ?? https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/70915 @FeelFree znajdź odpowiednie słowa i napisz. Zawsze można dodać i w tym przypadku dodaję: powyżej to opinia autora posta na podstawie dostępnych informacji ;) pozdrawiam "dmuchanych" Cholera, ale ze mnie narcyz siebie również ;)

xpek, 17.12.2020 21:36

pani patrzyńska - lokali pustych dużo bo firmy splajtują jedna po drugiej na skutek nieudolnych rządów [email protected]

FeelFree, 17.12.2020 18:26

@Watta. Oczywiście są o wiele ważniejsze rzeczy dla Mieszkańców, ale nie dla burmistrza! który ma swoje priorytety i realizuje je rękami radnych.

Watta, 17.12.2020 17:30

Przejechanie przez Andrychów samochodom zajmuje 30min. I to nie jest problem dla nich. Kęty maja obwodnicę z każdej strony miasta budują kolejną obwodnicę a Andrychów nie dorobił się nawet jednej pełnej.

Watta, 17.12.2020 17:20

Po co obradowac nad nowym budżetem chyba jest jakaś kolejność rzeczy do zrobienia na które nie wystarczyło pieniędzy a są ważniejsze od pańskiej góry czy przystanków.

FeelFree, 17.12.2020 16:31

@Turboplazmotron. Kredyty będą tak długo jak wójtem będzie obecny burmistrz, wyznaje po prostu konsekwentnie postawę zastaw się, a pochwal się. Zwłaszcza, że nie zastawia swojego, tylko swoich wyborców...Kupuje ich za zaciągane w ich imieniu długi. Bezwzględny majstersztyk, ale nie napiszę czego.

FeelFree, 17.12.2020 16:27

15,8 mln zł - pójdzie na rewitalizację Pańskiej Góry - cyt. To jest kolejny, dobry przykład traktowania mieszkańców gminy przez burmistrza. W wielu miejscach gminne drogi są w fatalnym stanie, lub jeszcze nie powstały. Wiele miejsc w Andrychowie jest zaniedbanych. Jednak burmistrz wybiera kolejną pokazówkę w centrum miasta, aby stworzyć wrażenie jak to jest super w tej gminie. To jest niesprawiedliwe społecznie. Ale po prostu zbyt mało wyborców mieszka w tych zaniedbanych częściach gminy aby wójt zechciał się z nimi liczyć. Czysta, bezwzględna kalkulacja polityczna. Pańska Góra będzie w pewnym stopniu atrakcyjna dla mieszkańców centrum miasta oraz andrychowskich osiedli. Ale duża część mieszkańców gminy mieszka na terenach wiejskich. Oni z tej atrakcji raczej nie będą korzystać, woleliby natomiast za swojego życia doczekać się czegoś innego niż błotnista droga, której sami w asfaltową dojazdówkę na gminnej działce nigdy przecież nie przekształcą - to jest zadanie gminy. Albo odbioru śmieci częściej niż raz w miesiącu. Ale tytuł mecenasa Gminnych Rewitalizacji faktycznie gwarantowany, a o to przecież jak zwykle burmistrzowi chodziło, żeby mieć się czym pochwalić...

Turboplazmotron, 17.12.2020 15:27

Aż dziwne że nikt nie poruszył kwestii jak wyjść z pętli zadłużenia. Jak długo będziemy zaciągać kredyty żeby spłacać bieżące długi?

gepard czester, 17.12.2020 15:03

Jeśli ktoś krytykuje dosłownie wszystko co robi przeciwnik polityczny to nie należy takiej osoby słuchać. Kubień pewnie jak pokłóci się z żoną, a ta zrobi pyszny obiad to on i tak powie, że było niedobre

gxz, 17.12.2020 14:50

Radny Kubień widać naoglądał się serialu "Ranczo" i zapragnął być drugim radnym Myćko. Betonuje Andrychów? A za czyjej kadencji powstała rewitalizacja miasta i zakostkowanie całego centrum? Czy nie Burmistrza Pietrasa a któż był wtedy przewodniczącym rady? Odpowiadam tym którzy nie pamiętają lub mają celowe problemy z pamięcią- Pan Kubień. Widać sentyment ma po % eskapadach na sady pod Pańską Górą skoro tak bardzo broni tego zaniedbanego fragmentu Andrychowa, gdzie lokalna młodzież do woli raczy się nalewkami i urządza pijackie libacje. I wieczne straszenie służbami- a to niby retoryką PIS jest że opozycja [email protected] we własne gniazdo za granicą donosząc tu i ówdzie- ale trafił nam się szeryf naszych czasów, niespełniony "przewodniczący rady gminy", który umie tylko pluć jadem i wmawiać wszystkim że deszcz pada, i oczywiście z wizjami nie mniejszymi niż Kaczyński, czyżby też chciał zostać emerytowanym zbawcą narodu?