reklama
reklama

Jakie inwestycje w Andrychowie w 2021 roku? [AKTUALIZACJA]

Polityka, Wiadomości, 13.12.2020 20:00, red
Władze Andrychowa zaprezentowały projekt budżetu gminy na 2021 rok.
Jakie inwestycje w Andrychowie w 2021 roku? [AKTUALIZACJA]

W wydatkach majątkowych na inwestycje w 2021 roku zaplanowano 31,9 mln zł, z tego połowa - 15,8 mln zł - pójdzie na rewitalizację Pańskiej Góry.

1 mln zaplanowano na budowę nowego bloku socjalnego, kolejne 5 mln zł na strefę ekonomiczną, 1,5 mln na elektrociepłownię.

W projekcie nie ma pieniędzy na obiecywany od lat remont na osiedlu Olszyny.

Poniżej pełne zestawienie planowanych inwestycji. Projekt trafi na obrady Rady Miejskiej, które odbędą się 17 grudnia.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 19.12.2020 12:38

Zakolog ty nie szukasz przypadkiem pracy. Jest wolne miejsce radcy prawnego w Urzedzie. Przy twojej wiedzy prawniczej i interpretacji prawa masz to pewne.

Zakolog, 16.12.2020 21:29

@Archanioł Michał - Nie katuj się ich ględzeniem, Tomeczek w tej rozmowie zapomniał powiedzieć, że będzie składał autopoprawkę. Ta publikacja prawdopodobnie ukazała się na BIP później – w każdym bądź razie wczoraj jeszcze jej nie było, a dziś po 17,00 ją znalazłem. Oczywiście wprowadzenie jakichkolwiek projektów uchwał bez wymaganej prawem 7-dniowej karencji jest zabronione i mam nadzieję, iż jutro na sesji klub radnych PiS zgłosi wniosek o jej odrzucenie. Ślepe tłuczki ten wniosek oddalą, ale wtedy będzie mocna podstawa do odrzucenia całej uchwały budżetowej przez Wojewodę, a nawet można by się podkusić o pominięcie nadzoru państwowego i od razu zaskarżyć ją do sądu.

Archanioł Michał, 16.12.2020 20:48

@Zakolog która minuta z tej 30-ki przynosi tą wiadomość ( nie mogę ich słuchać "scyzoryk dziurawi mi kieszenie ")

Zakolog, 16.12.2020 19:20

Redakcjo mamNewsa – może w ramach swojej misji społeczno- informacyjnej, poinformujcie mieszkańców o autopoprawce Tomusia naszego do projektu budżetu ! Na pewno wielu mieszkańców ucieszy się z tak znaczących przesunięć. Klikalność tego materiału z uwagi na fakt, że Tomaszek idzie już na całkowity rympał, rozpoczynając właśnie dmuchanie mieszkańców bez gry wstępnej, będzie gigantyczna.

Zakolog, 15.12.2020 22:57

@Archanioł Michał, @beskidmaly, Cześć! Wiecie na czym polega przewrót kopernikański, oczywiście, że wiecie, ale i tak Wam przypomnę – na zmianie postrzegania tego samego i niezmiennego zjawiska. I dopiero teraz zaczynają się schody, bo jak wybrać, które spostrzeżenie jest prawdziwe, wiedząc, iż tylko jedno z wielu spostrzeżeń może takim być. Beskidmały, nie sądzę, aby to mieszkańcy- internauci mieli zabiegać o uczestnictwo w sesji, jest dokładnie odwrotnie, to radni z racji przyjętych przez siebie obowiązków, powinni zbiegać i poznawać inne niż Burmistrza punkty widzenia. To Oni mają obowiązek kontrolować, weryfikować i krytycznie osądzać Jego pomysły. Niestety w moim postrzeganiu tego nie czynią, a nawet jest znacznie gorzej. Radnym powiązanym z Burmistrzem wydaje się, że posiedli jakąś niedostępną przeciętnym mieszkańcom wiedzę i potrafią odczytywać ukryte pola sił, oddziałujące na życie społeczne miasta. Otóż to jest iluzja, przyjemna świadomość własnej wyjątkowości, która towarzyszy ludziom od ich początku. I w tym miejscu zakończę tak zwanym romkoleniem, czyli łacińską sentencją : quod mecum nescit, solus vult scire videri, co w tłumaczeniu naszego wielkiego filozofa Romana Ingardena oznacza : czego nie wie razem ze mną, to pragnie udawać, że wie tylko sam. I coś dla Romka: Tecum habita et noris, quam sit curta supellex – to akurat pochodzi z wiersza Persjusza Satyra IV, także Roman udzielając Wam ostatnich instrukcji przez sesją spokojnie ten wers przetłumaczy. Pozdrawiam

Skalpel, 15.12.2020 20:57

Ogólnie wiadomo że Romek nie udziela głosu mieszkańcom na zdalnych sesjach.

Archanioł Michał, 15.12.2020 20:19

No i uciok :). @beskidmaly tak to już jest jeśli ma się nad sobą kogoś takiego jak ten od smsa - zakaz i tyle. "krytykować i obwiniać wszystkich i za wszystko" - nie robię tego. Tam gdzie widzę błędy - o nich opowiadam. "Zapisać się do dyskusji na czwartkowa sesje RM" to za mało. Ten co jest zarobiony po uszy potrafi zapisać , wytrzymać te godziny obradowania, a potem jako demiurg tego "cyrku" powiedzieć , że nie pozwala na zabranie głosu. "Lubię Go" za to bardzo ;). " umówić się na rozmowę z Burmistrzami" hm bezwarunkowej kapitulacji się nie dyskutuje. Główny ogłasza dymisje i "pomoc urzędowi w rozwiązaniu tych problemów" prawie załatwiona. Pozdrawiam serdecznie. @Zakolog może wezwiesz @Izika ( nie wiem czy dobrze pamiętam ) mi jakoś nie wypada, odniósł by się i usystematyzował.

beskidmaly, 15.12.2020 06:29

Zakolog, Archanioł Michał to co pisze to moje przmyslenia , wnioski na podstawie posiadanej wiedzy niejednokrotnie uslyszanej od znajomych i takich znawcow jak Wy .Wszystko wiecie, na wszystkim sie znacie. Wiec moze moglibyscie wykorzystac ta wiedze i pomoc urzedowi w rozwiazaniu tych problemow a nie tylko krytykowac i obwiniac wszystkich i za wszystko. Zapisac sie do dyskusji na czwartkowa sesje RM albo umowic sie na rozmowe z Budmistrzami. Pozdrawiam i zycze Wesolych Swiat.

Archanioł Michał, 14.12.2020 22:48

@beskidmaly ( wiem na odpowiedź poczekam do jutra, do odpalenia tego służbowego ;)) ale do rzeczy : czy ten usługodawca, posiadacz kotła to Twój krewny, znajomy ? Rozumiałabym wtedy Twoją radość z dzierżawienia kotła dwa razy większego. Nie ma to jak przyssać się do cyca NASZEJ KASY ( oczywiście przy zachowaniu biznes planu: kupuje tanio - dzierżawie DROGO ). Inna beczka. Bardzo proszę , zanim jeszcze coś napiszesz w "imieniu urzędu" ustal fakty. Kto i za co odpowiadał na budowie strefy . Na razie mamy w eterze :odpowiedzialna jest firma wykonawcza, odpowiedzialna jest firma od pomiarów ( czy aby firma od pomiarów istnieje? @Zakolog no właśnie kto przy zdrowych zmysłach i posiadający szczątkową wiedze o osuwiskach pozwoliły tam cokolwiek budować, ( jak zawsze pytanie za ile ??;)) wiesz co na terenie podobnym _ 100 razy mniej ruchliwym robiła firma budująca basen ?? nie chcę być pesymistą , ale podobno już widać pierwsze oznaki- MIKROPĘKNIĘCIA !! Wiesz dlaczego takie opóźnienie przy budowie Galerii , bo się posypał biznes plan i trzeba było dołożyć na USTABILIZOWANIE TERENU ( gruba kasa , dzierżawca kotów tyle nie zarobi ;)) życzę dobrego snu, a sobie rzeczowych odpowiedzi , oczywiście jutro, wiem , że roboto to robota

Zakolog, 14.12.2020 15:56

beskidziemały rozumiem, iż w obecnej strukturze władzy pełnisz zaszczytną funkcję „czułego narratora”, ale błagam na tym forum szanuj resztki naszej inteligencji i bardziej przyłóż się do swoich opowieści. To co przejdzie bez większej refleksji na zebraniu „ Naszej Gminy Andrychów”, tutaj jest skrajnie obraźliwe. Tłuczkom oczywiście możesz opowiadać o Prokuraturze i CBA, ale My tutaj rozróżniamy postępowania karne od cywilnych, właściwościowi sądów oraz kodeksy karne i cywilne. Poza tym, przedstawiłeś wersję w której zawinił jakiś wykonawca, a 5 baniek zapłacą mieszkańcy Andrychowa. Co do osuwiska, wystarczy spytać starszych mieszkańców, którzy pamiętają jeszcze „Białą Drogę”, jak pomimo remontów zawsze była poprzecznie pofałdowana. Najlepiej spytaj naszego Kopiujwkleja, on chyba kończył geodezję, gdzie już na pierwszym roku uczą o charakterystykach osuwisk i ich rodzajach. Jako geolog amator zapewniam Cię, iż jest to klasyczne i pełnoobjawowe osuwisko!

Skalpel, 14.12.2020 15:14

beskidmaly czyli przyznajesz, że nie trzeba było przekazywać AEC żadnych pieniędzy na zakup kotłów. Mówiąc kolokwialnie to była ściema, żeby wyciągnąć kasę z budżetu gminy haha.

beskidmaly, 14.12.2020 14:35

Skalpel - po co mieli kupowac kotly jak wystarczylo wydzierżawić jeden tylko 2x wiekszy juz dawno pracuje haha.

Skalpel, 14.12.2020 14:07

A jak się sprawują nowe kotły zakupione przez AEC? https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/elektrocieplownia-potrzebuje-kolejnych-milionow-na-inwestycje-kto-za-to-zaplaci-video

beskidmaly, 14.12.2020 13:36

Szanowny panie Zakolog "Osuwisko" ktorego nigdy nie bylo i nie ma , tylko firma ktora wygrala przetargo wykonala fuszerkę. Urzad jej nie zaplacił ostatniej faktury i zobowiazal firme do naprawy blednie wykonanego muru ,ktorego nawet nie mozna nazwac oporowym. Urzad powiadomilProkurature i CBA o mozliwosci popelnienia przestepstwa i wykonal wszystkie ekspertyzy z ktorych jasno wynika ,ze firma wina lezy po stronie firmy a nie Urzedu. Prowadzone byly rozmowy z wykonawca ktory nie uznal ekspertys urzedu , swiec sprawa trafi bądz juz trafila do sadu. Pierwsze przesluchania juz były.

Zakolog, 14.12.2020 10:36

Szanowny beskidmaly, wraz z wiadomymi komentatorami. Przypominam Państwu krótką historię strefy ekonomicznej – teren strefy, przejęty jako ekwiwalent podatkowy od Andori – Mot, decyzją Rady Miasta, której konsekwencją była kolejna uchwała RM o wpakowaniu 13 milionów w to osuwisko. Po której wystąpiła konieczność wrzucenia w strefowe błoto 0,4 miliona, pieniądze wsiąkając w ten grunt, ujawniły pilną potrzebę przeznaczenia 5 milionów do dalszego ich wsączania w tą szlachetną ziemię. Mam tylko jedno pytanie : czy na którymkolwiek etapie, tej cudownej cyrkulacji kapitału, Radni posiadali konieczną specjalistyczną wiedzę do podjęcia, podjętych decyzji ? Czy teraz, w przeddzień kolejnego wydatku, zaprosili na swoje komisje przedstawiciela firmy wykonującej prace budowlane, w celu poznania jego opinii, czy zaprosili geologa, aby zdobyć trochę wiedzy? Czy też poprzestali na przyjęciu dogmatu o nieomylności proroka Żaka i jako prawowierni wyznawcy żakoizmu, będą nam śpiewać pieśń dziękczynną zgodną z liturgią słowa biskupa Wasztyla ?

beskidmaly, 14.12.2020 05:49

Panie django i pozostali dyskutanci jak byl poprzedni burmistrz i zostaly przez urzad pozyskane pieniadze z unii europejskiej na fontanny to wielu komentowalo to tak samo jak wy teraz. Po co te fontanny. Trzeba drogi za te pieniadze remontowac itd. Po wykonaniu jakie to ladne. Zostala przyznana dotacja unijna na projekt rewitalizacji Panskiej Gory i trzeba ja wykonac , rozliczyc i otrzymac zwrot pieniedzy 75% ,albo oddac całą dotacje z powrotem .To samo ze strefą ekonomiczną trzeba zakonczyc projekt strefy wiec nalezy zabezpieczyc w budzecie pieniadze, zakonczyc prace w strefie , rozliczyc projet albo zwrocic calość dofinansowania do Urzedu Marszałkowskiego. Pozdrawiam.

django, 13.12.2020 22:30

A czy ta Pańska Góra jest na prawdę taka brzydka - wymagająca rewitalizacji? Stać nas na to? Czy to z punktu ekologii nie jest zagrożeniem dla tamtejszej fauny i flory ? Miasto zakorkowane, brudne, stan ulic wręcz urągający dla mieszkańców. Tyle potrzeb, na prawdę niezbędnych. A my będziemy połowe budżetu wydawać na miejsce, które jest piękne takie jakie jest. Jestem w stanie zrozumieć marnych wodzów, którzy mieszkają w innych gminach mając to głęboko w nosie jak tutaj się żyje. Ale radni? klakierzy tomusia robią sami sobie krzywdę godząc się na to. Jestem zdumiony i zasmucony.

FeelFree, 23.11.2020 21:21

@Zakolog. Akurat to wynika. Wszyscy astrofizycy świata gwarantują Ci, że Słońce za naszego życia będzie wschodzić i zachodzić z taką dokładnością, że jest ona z punktu widzenia działania naszych zmysłów zupełnie pomijalna. Paliwa wystarczy na tyle miliardów lat, że możesz spokojnie również i tą kwestię pominąć w swoich rozważaniach. Chyba, że planujesz niezliczoną ilość inkarnacji swego jestestwa, no wtedy to co innego ;-) Bardziej bym się martwił za naszego życia o coś przeciwnego, czyli czy aby jakiś człowiek targany nieopanowanym emocjami nie rozpali na Ziemi kiedyś jeszcze nuklearnych słońc... Wiesz to leży w rękach tej samej konstrukcji, która niedostatecznie panuje nad użyciem narzędzi kuchennych, nie mówiąc już o napędzanych silnikami spalinowymi dwukołowych środków transportu. W wypadku natomiast szczepionek, problemy braku dostatecznej ilości wiedzy co do jej następstw to jedno. Bardziej obawiałbym się właśnie braków nazwijmy to ogólnie moralnych i etycznych osób odpowiedzialnych za dopuszczenie ich do zastosowania. Temat władz lokalnych pominę, dość zostało powiedziane, nie wiem czy potrzebny jest kolejny głos wołającego na pustyni... Ogólnie natomiast co do ostatnich zdań w poście to potyczka rozumu z emocjami toczy się w każdym z nas nieustannie, a słowo, które mi przychodzi do głowy w miejsce przywołanego wstydu to raczej bezwstyd, bezwstyd władzy oczywiście...

Zakolog, 23.11.2020 18:43

@FeelFree - Z faktu, że od kilku milionów lat Słońce wstaje na wschodzie i zachodzi na zachodzie nie wynika, iż jutro lub za jakiś czas, będzie tak samo. To wynika z umiejscowienia osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej orbity i oddziaływania zewnętrznych sił grawitacyjnych. Dlatego w przypadku szczepionki napisałem o teoretycznej konstrukcji, która musi być empirycznie sprawdzona w przyszłości. Na dziś stan wiedzy genetycznej pozwala na stwierdzenie, że ta szczepionka jest bezpieczna. Co innego jednak jest w przypadku pana Tomasza. O ile na początku, każdy otrzymuje carte blanche, to później każde jego działanie powinno być oceniane. Już w przypadku projektu autobusowego, myślącemu wyborcy zamiast czerwonej lampki powinien się zapalić reflektor przeciwlotniczy. A w okresie ostatnich dwóch lat włączyć instynkt samozachowawczy, najprostszy atawizm jaki posiadamy. Odpowiadam więc, tak należało przewidzieć, ponieważ wynikało to z faktów, a nie przypuszczeń czy lotnych spekulacji. To była czysta wiedza. Ale dlaczego tak się nie stało, sam to lepiej diagnozujesz, podając definicję wyparcia ,wstydu i paru innych określeń.

FeelFree, 23.11.2020 18:01

@Zakolog. Wracając do pytania zadanego przez Ciebie w innym temacie: Ale, co może być niebezpiecznego...? Czy wyborcy mogli przewidzieć długoterminowe następstwa zagłosowania na Pana Tomasza Żaka? Czy kilkanaście lat temu widzieli w tym coś niebezpiecznego dla obecnego i przyszłego budżetu gminy? Przy okazji; dla szkolnictwa (słynny mecenat nad SP3 i zapuszczonej SP5), klubu jazzowego, CKiW, lokalnych dróg, których wyasfaltować się nie da póki mieszka tam jakiś radny z opozycji... czy mogli przewidzieć, że nawet o zarażenie niewinnym podówczas koronawirusem będzie kiedyś obwiniał ów decydent swoich pracowników UM? Listę oczywiście można dowolnie wydłużać, toż to prawie efekt motyla, nieprawdaż? A Ty pytasz czy może być coś może być niebezpiecznego w niewielkim fragmencie matrycowego, czyli niosącego tylko informację kwasu rybonukleinowego (mRNA), stabilizowanego lipidami. Oby to był kolejny sukces nauki, ale MOŻE.

Ca-ro, 23.11.2020 17:22

Co z osiedlem Starowiejska po lewj stronie pamięta czasy lata 70 dziura na dzirze łat na łacie i nic się nie robi

Zakolog, 23.11.2020 17:04

O! Widzę, że idziemy na rekord ! Na obsługę starego długu wydamy już 8 545 376, czyli o sto tysięcy więcej niż w tym roku. I to nie jest ostatnie słowo, ponieważ w przyszłym roku pożyczymy jeszcze kolejne 17 banieczek, coby nam dynamika obsługi długu nie spadła. Na szczęście jest szansa na nowy blok socjalny, który zapewne powstanie zaraz obok, tego wybudowanego w tym roku. Panie radny Kubień, to już nie są żarty, za chwilę te żakotłuki doprowadzą do katastrofy. Jaki jest plan naprawczy, jak długo będziemy pożyczać, aby spłacać wcześniej pożyczone. Jaki jest dochód z pożyczonego już kapitału, po jego zainwestowaniu ? Szanowny Panie Krzysztofie, Alu i Wieśku ratujcie to miasto !

Skalpel, 23.11.2020 16:57

Prezes Nowak będzie zawiedziony tylko 1,5 bańki? Dlaczego tak mało?