Burmistrz przerwał milczenie w sprawie strefy. Gmina wypowiedziała umowę firmie

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 24.11.2020 09:00, red / PG
Ciąg dalszy perypetii ze strefa ekonomiczną w Andrychowie.
Burmistrz przerwał milczenie w sprawie strefy. Gmina wypowiedziała umowę firmie

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na przełomie 2018 i 2019 roku trwała budowa strefy ekonomicznej w Andrychowie. Realizacja inwestycji, która swoim początkiem sięga 2013 roku, była już prawie na finiszu, ale pojawiły się niemałe problemy…

Po kilku miesiącach prac budowlanych, firma TOMBET Tomasz Gwóźdź wraz z partnerami konsorcjum częściowo zakończyła budowę. Wykonano między innymi drogi dojazdowe i doprowadzono media. I cóż z tego, kiedy wybudowany mur oporowy zaczął pękać a droga i chodnik się zapadły.

Z tego powodu na sesji Rady Miejskiej w czerwcu 2019 roku wybuchła wielka awantura, ale koniec końców radni zgodzili się na przekazanie 400 tys. zł na naprawę awarii. Później gmina uzyskała pozwolenie na użytkowanie tej części strefy, gdzie nie było problemów terenowych i sprzedała kilka działek m.in. firmie CMC z Andrychowa, firmie Kasprzak z Krakowa czy firmie Techplast z Andrychowa.

Problem jednak pozostał, gdyż od półtora roku żadne prace naprawcze na strefie nie zostały wykonane. Radny opozycyjny Krzysztof Kubień uważa sprawa ta nadaje się do sprawdzenia przez Prokuraturę i Centralne Biuro Śledcze.

Co ciekawe, w przyszłorocznym budżecie na strefę ekonomiczną przeznaczono kolejne 5 mln zł.

Dodajmy, że dotychczasowy koszt robót budowlanych wraz z dokumentacją projektową wynosi prawie 13 mln zł, z czego większość pozyskano z dotacji z Unii Europejskiej. Gmina ma czas do końca tego roku na rozwiązanie problemu, ponieważ to właśnie do końca 2020 roku trzeba rozliczyć dotację, chyba że poproszono o przedłużenie terminu.

Przypomnijmy, gmina kupiła działki pod przyszłą strefę w 2014 roku. Tereny kupiono od Andorii Mot w zamian za rozliczenie zaległości podatkowych od Andorii (3 mln zł) oraz z kasy gminy (5 mln). W sumie więc tereny kosztowały ponad 8 mln zł.

Co dalej ze strefą?

Urząd Miejski miał przedstawić oświadczenie w tej sprawie, ale nie przedstawił. We wtorek (24.11) po kilku dniach milczenia, w końcu w urzędowym radiu wypowiedział się burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Jego zdaniem, radny opowiada bzdury i kłamstwa w sprawie strefy. Co nie znaczy, że... problemów nie ma. Okazuje się, że niedawno gmina wypowiedziała umowę firmie, która miał dokończyć budowę strefy.

- Czasami jest tak, że się trafi na niesolidną firmę, która popełnia błędy - mówił burmistrz i przyznał, że sprawa najpewniej znajdzie swój finał w sądzie.

Zdaniem burmistrza wykonawca zrobił nienależycie prace ziemne, poprzerywał cały system odwodnienia, który tam był i odprowadzał wodę. Stąd problemy. Gmina ma opracować plan naprawczy, ma być wykonany projekt muru oporowego.

Zdaniem burmistrza, Andrychów nie straci unijnej dotacji na budowę strefy, ponieważ czas realizacji i rozliczenia inwestycji przesunięty został do grudnia 2021 roku.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 24.11.2020 22:34

@Turboplazmotron. Jeśli posiadają zdolność do krytycznej autorefleksji w tym zakresie to mogą czuć się oszukane. Może wyciągną wnioski i będą o nich pamiętać przy okazji najbliższych wyborów. Ale też może tak być, że aby nie doznawać uciążliwości wynikającej ze świadomości tego, że dały się oszukać udają przed sobą samymi, że nic nie stało. Albo przestali zwracać uwagę jak głosują te osoby, aby sobie oszczędzić powtarzających się co sesję RM negatywnie nacechowanych emocji. Albo nie pamiętają już na kogo głosowali, bo to mało ważne przecież, albo raczej nie chcę tego pamiętać... To takie trzy możliwe wersje z brzegu, można sobie wybrać lub dopisać swoją.

Turboplazmotron, 24.11.2020 20:25

@FeelFree. Ciekawe jak teraz się czują osoby które wybrały Radną Magierę i Radnego Rzadka, którzy jak głosują każdy widzi?

Turboplazmotron, 24.11.2020 20:25

@FeelFree. Ciekawe jak teraz się czują osoby które wybrały Radną Magierę i Radnego Rzadka, którzy jak głosują każdy widzi?

FeelFree, 24.11.2020 16:40

@Turboplazmotron. Zacny rycerzu Ziemi Andrychowskiej, witam Cię. Odpowiedź na pytanie pierwsze: bo tak chce burmistrz Tomasz Żak wybrany przez mieszkańców gminy Andrychów. W związku z tym wybrani również przez nas radni zagłosują w naszym imieniu i nadal będziemy dopłacać do tej tzw. inwestycji z naszych wspólnych pieniędzy. Odpowiedź na pytanie drugie: ponieważ wystarczająca ilość mieszkańców nabiera się na te obietnice i do uzyskania głosów na Pana Tomasza Żaka nie są wymagane z jego strony inne zbędne działania. Przecież burmistrz w przypływie szczerości po zachorowaniu publicznie wygłosił już swoje motto życiowe: Jak sami o siebie nie zadbamy to nikt za nas tego nie zrobi!!! Wydaje się to układać się to w logiczną całość. Pytanie raczej brzmi z jakiego powodu tak wielu nas poprzestaje na życiu kłamstwami? Ale to już materiał na książkę, nie na post; niejedna już odpowiadająca wyczerpująco na to pytanie powstała.

Turboplazmotron, 24.11.2020 14:53

Nasuwa się pytanie dlaczego koszty fuszerki mamy ponieść My mieszkańcy a nie "niesolidna firma, która popełnia błędy"? Dlaczego inwestycje bezpośrednio potrzebne mieszkańcom realizuje się tylko w roku wyborczym? Olszyny,Starowiejska,mieszkania na Batorego poczekają do 2023(rok wyborów rokiem cudów o ile zadłużenie na to pozwoli)

Zakolog, 24.11.2020 12:17

Za każdym razem, kiedy mam możliwość zapoznać się z komunikatem naszego Burmistrza, nieodmiennie rodzi się we mnie wewnętrzny dylemat, który można opisać pytaniem: Czy na słynnym Wydziale Ściemy Stosowanej im. Donalda Tuska, nasz Tomek był wykładowcą, a jego studentem nasz premier Mateusz, czy też było dokładnie na odwrót? Tak czy tak, obaj Panowie swoje umiejętności prezentują znakomicie. Komentator Turboplazmotoron przypominał mi jeden z moich komentarzy w tej sprawie. Powtórzę go i trochę rozwinę. Jeśli pan Wasztyl, przed oddaniem terenu pod inwestycję, miał jego geomorfologiczną ekspertyzę, to możemy jako Gmina pozwać podmiot ją wydający, ale jeśli nie miał, to wywalenie tego nieudacznika z zajmowanego stanowiska powinno być pierwszy krokiem z wielu następnych. Prawdopodobnie, przy dzisiejszej technologii, da się w jakimś stopniu ustabilizować ten obszar, ale na pierwszy rzut oka 10 milionów, to jest niezbędne minimum. I teraz, kochane Tłuczki, który z Was podniesie łapkę i podpisze się pod taką decyzją?

polen2003, 24.11.2020 10:32

Jednak halucynacje T.Ż. M.W. powoli wychodzą na światło dzienne. Oj Panowie Panowie plany wielkie, ale wasze główki puste!!!

Turboplazmotron, 24.11.2020 10:25

Jednak wiceburmistrzu Mirosławie okazało się że nie są to są tylko insynuacje i szukanie sensacji. Może opiszecie co jest nie tak z umową na wykonanie prac? 16 stycznia minie dwa lata od wykrycia nieprawidłowości.

Turboplazmotron, 24.11.2020 10:18

https://www.mamnewsa.pl/polityka/awantura-na-sesji-o-strefe-czy-gmina-straci-dotacje-unijna