reklama

Komu wolno parkować na parkingu przed blokiem? Każdemu!

Na sygnale, Wiadomości, 02.01.2023 17:00, eł

Miejsca postojowe przy blokach nie służą wyłącznie ich mieszkańcom. Ale niektórzy o tym zapominają.

Komu wolno parkować na parkingu przed blokiem? Każdemu!

Przy blokach w Andrychowie panuje nieustanny problem z brakiem wystarczającej ilości miejsc postojowych. W godzinach popołudniowych szansę na znalezienie jakiegoś wolnego w pobliżu swojej klatki mają tylko ci, którzy stosunkowo wcześnie wracają z pracy. Pozostali muszą zrobić rundkę wokół osiedla, żeby w ogóle gdziekolwiek zaparkować. Są też tacy, którzy próbują rezerwować sobie miejsca postojowe i odstraszać od korzystania z nich innych…

Jeden z naszych czytelników już kilka razy spotkał się z sytuacją, że kiedy zaparkował nie przy tym bloku, w którym ma mieszkanie, a przy sąsiednim, znajdował jakąś niespodziankę na swoim aucie. A to naklejkę, a to wsuniętą za wycieraczkę kartkę z napisem „Tu nie wolno parkować”. Oczywiście, same tego typu komunikaty nie są jeszcze szkodliwe, ale andrychowianin obawia się, że ktoś może w końcu w bardziej obcesowy sposób dać mu do zrozumienia, by nie zostawiał samochodu przed nie swoim blokiem. – Niektórzy wydają się tak zaciekle bronić tych miejsc postojowych, że mogą nawet posunąć się do porysowania lakieru czy przebicia opon w aucie intruza. A przecież żaden parking nie jest przypisany konkretnie do jednego bloku – mówi nasz czytelnik. Zdarza się też, że ktoś rozstawia jakieś kubełki czy inne przedmioty na wolnym miejscu postojowym w pobliżu swojej klatki.

Jak twierdzi komendant Straży Miejskiej w Andrychowie Krzysztof Tokarz, wszelkie tego typu próby rezerwowania sobie kawałka terenu na osiedlu są nielegalne. – Nie ma podstawy prawnej, która określałaby, że parking przylegający do konkretnego bloku, służy do dyspozycji wyłącznie jego mieszkańców. Osoby, które rozmieszczają jakieś przedmioty na miejscu postojowym w pasie drogowym, mogą ponosić odpowiedzialność wykroczeniową, jeśli te elementy doprowadzą do kolizji z pojazdem. Oczywiście, gdy ktoś zobaczy zastawioną w ten sposób część parkingu, może z powodzeniem usunąć to, co tam stoi – podkreśla komendant.

Jak zaznacza, samo pozostawienie wiadomości na cudzym aucie nie jest wykroczeniem, toteż nie ma możliwości, by ukarać jej autora. Inaczej będzie, jeśli ten człowiek rzeczywiście dopuści się uszkodzenia mienia. – To już jest czyn karalny. W takiej sytuacji osoba ta będzie odpowiadać zgodnie z literą prawa – zapewnia Krzysztof Tokarz. Przyznaje jednak, że nie zawsze może być łatwo ustalić sprawcę takiego wykroczenia, zwłaszcza, gdy nie znajdzie się świadek zdarzenia, a w danym miejscu nie ma monitoringu.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Ca-ro, 04.01.2023 00:46

Wszystkie miejsca do parkowania powinny być płatne miasto ma kase i po kłopocie

Jank Chanowski, 03.01.2023 04:43

Do Koniczynka. A co sama nie potrafi znaleźć adresu? Andrychów, Rynek 10

Zibi33, 02.01.2023 22:00

Dzbany to są z Was a gdzie miejsca parkingowe ? Tak remontowali Lenartowicza że nagle ubyło miejsc do parkowania bo przepisy że przejście dla pieszych to nie można przynajmniej 6 miejsc parkingowych przy każdym przejściu ubyło a po co tam co 100metrów przejście dla pieszych? To gdzie mają ludzie zostawiać swoje samochody ? Jakoś garaży wielo poziomowych nie widzę.

xp34, 02.01.2023 20:29

Uzupełniając komentarz poniżej. Panom strażnikom mogę wprost pokazać palcem miejsce gdzie nagminnie parkowane są samochody właściwie metr od przejścia dla pieszych. Ul. Lenartowicza, przejście od sklepów w budynku numer 7 do pomiędzy bloki 8 i 14. Jadąc samochodem nie mam szans dostrzec nikogo zanim ten nie wejdzie na ulicę bo dzbany zasłaniają wszystko. Tam nawet postawili słupki i łańcuchy, żeby nie dało się parkować ale Janusz potrafi.

Koniczynka, 02.01.2023 19:41

Bardzo dobry komentarz poniżej. Wystarczy teraz przejechać się po ulicy Włókniarzy i Lenartowicza i będzie 30 mandatów za karygodne i skandaliczne parkowanie. Gdzie jest straż miejska w Andrychowie???????????????????????????????????????????????

krl13, 02.01.2023 17:24

SM niech lepiej zajmie się parkującymi na chodnikach, trawnikach i w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych lub skrzyżowań - przepisy są w tej kwestii jasne, ale w tym mieście najwyraźniej nie obowiązują. Chodzi o bezpieczeństwo, a jak nie ma miejsc na parkingowych to trzeba to zlecić do spółdzielni.