reklama
reklama

Gang hazardowy na ławie oskarżonych

Na sygnale, Wiadomości, 05.04.2023 14:25,
W trakcie śledztwa zabezpieczono 360 automatów do gry.
Gang hazardowy na ławie oskarżonych
Pod koniec marca do Sądu Okręgowego w Krakowie został skierowany akt oskarżenia przeciwko 29 osobom, którym zarzucono w ramach działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełnienie łącznie 297 przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na nielegalnym urządzaniu gier hazardowych na automatach.

- Przeprowadzone postępowanie dowodowe pozwoliło na stwierdzenie, iż w latach 2015-2019, na terenie całego kraju funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie w ramach działalności szeregu podmiotów gospodarczych z siedzibami na terenie Republiki Czeskiej i Rzeczypospolitej Polskiej urządzali gry hazardowe na automatach o wygrane pieniężne, bez wcześniejszego uzyskania koncesji, poza kasynem gry oraz na automatach niezarejestrowanych przez właściwych naczelników urzędów celno – skarbowych, pozorując przy tym legalną działalność - informuje krakowska Prokuratura Regionalna.

Jak ustalono, w punktach usługowo- handlowych, w naszym regionie m.in. w Zatorze, przez kilka lat odbywały się nielegalne gry na automatach z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.


Kierowniczą rolę w tej grupie pełnił Antoni E., który zorganizował sieć ściśle powiązanych ze sobą zarówno osobowo jak i gospodarczo spółek, w ramach działalności których opracowano oprogramowanie automatów do gier, wynajmowano i podnajmowano lokale, dostarczano do nich automaty, zatrudniano osoby obsługujące urządzenia oraz rozliczano przedsięwzięcie.

Przedstawiciele podmiotów kontrolowanych przez wyżej wymienionego zawierali z właścicielami lokali, tj. pubów, barów i stacji paliw umowy najmu powierzchni użytkowej, z przeznaczeniem na umieszczenie „wolnostojących terminali konkursowych”. Podmioty te zatrudniały także osoby, które zajmowały się obsługą automatów do gier, w tym ich naprawą, a także wybieraniem z nich środków pieniężnych oraz ich uzupełnianiem. Nadto pracownicy spółek kontrolowanych przez Antoniego E. instruowali pracowników lokali, w których wstawiano automaty do gier, co mają zrobić, gdy wkroczy do nich kontrola celno- skarbowa. Mieli, np. odłączyć automat od zasilania prądem, odmówić wydania dokumentacji na żądanie funkcjonariuszy urzędów celno- skarbowych, a także złożyć zeznania o określonej depozycji.


Pozornie na automatach wstawianych przez członków grupy do podnajmowanych lokali, miały być prowadzone gry zręcznościowe, co potwierdzały, uzyskane przez grupę prywatne opinie biegłych, negujące ich hazardowy charakter. Z uzyskanych w toku śledztwa opinii wynika jednak, iż wszystkie poddane badaniom automaty służyły do prowadzenia gier hazardowych, albowiem zawierały gry o charakterze losowym, urządzane były w celach komercyjnych, a umiejętności gracza nie wpływały na ich wynik.

W toku śledztwa zabezpieczono 360 automatów do gry oraz znajdujące się w nich pieniądze w łącznej kwocie 153 000, 00 zł. Na podstawie danych ujętych w opiniach biegłych oszacowano, iż zyski ze stanowiącego przedmiot śledztwa procederu osiągnęły kwotę 8 538 825, 60 zł, a o orzeczenie przepadku jej równowartości będzie wnosił prokurator przed Sądem. Z kolei łączna wysokość wpłat środków pieniężnych do wszystkich zatrzymanych w toku postępowania automatów to 24 651 104, 94 zł.

W toku postępowania obok tymczasowego aresztowania wobec sześciu osób zastosowano również wobec oskarżonych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci m. in. dozoru Policji oraz poręczeń majątkowych, a także na poczet orzeczenia kar majątkowych dokonano zabezpieczenia mienia oskarżonych poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach, zajęcie udziałów w spółkach prawa handlowego oraz środków pieniężnych.

Spośród 29 osób 19 osób oskarżono m. in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kolejne 9 to właściciele lokali, do których wstawiano automaty do gier oraz biegły, który na zamówienie grupy przestępczej sporządzał opinie, negujące hazardowy charakter gier.

źródło: Prokuratura Regionalna w Krakowie
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy