reklama
reklama

Z czego słynie Andrychów? Możecie być zaskoczeni

MAGAZYN, Wiadomości, 06.05.2024 20:31, eł
Bynajmniej nie z własnych walorów...
Z czego słynie Andrychów? Możecie być zaskoczeni

Nie da się ukryć, że najbardziej znanym miastem w powiecie wadowickim jest jego stolica – Wadowice. Słyszał o nim chyba każdy mieszkaniec naszego kraju, zna je też wielu cudzoziemców. Nazwa Kalwarii Zebrzydowskiej też jest nieobca Polakom. Znacznie trudniej jednak trafić na osobę, która słyszała o Andrychowie. Ale takie również się zdarzają.

W andrychowskiej gminie zdecydowanie bardziej znany od samego Andrychowa jest Inwałd. Popularność w całej Polsce przyniosły mu zajmujące sporą powierzchnię tematyczne parki rozrywki, przyciągające tłumy turystów, głównie rodziców z dziećmi. Stąd też sporo osób z nawet odległych części kraju kojarzy nazwę Andrychów. Większość jednak wie, że Inwałd znajduje się blisko Wadowic. A Andrychów szybko zapominają, nawet jeśli przejeżdżali przez to miasto w drodze do parków rozrywki…

Są jednak osoby, które doskonale znają nazwę Andrychów, choć nie interesują ich atrakcje Inwałdu. Jak się okazuje, słyszały ją z powodów, które zapewne niewielu andrychowianom przyjdą do głowy. Kilka dni temu mieliśmy okazję rozmawiać z pewnym turystą w okolicach Sanoka. Gdy zapytał nas, skąd przyjechaliśmy, odparliśmy, że z Andrychowa, dla ułatwienia wyjaśniając, że to miasteczko w pobliżu Wadowic. – Wiem, wiem. Słyszałem o Andrychowie, bo słynie on z… gminy Wieprz – powiedział, wybuchając śmiechem.

Tak więc Andrychów kojarzy się niektórym z gminą, która choć jest zupełnie od niego niezależna, to jednak z tym miastem sąsiaduje. A nazwa Wieprz wydaje się zabawna wielu Polakom z innych części kraju, podobnie jak nas śmieszą nazwy miejscowości takich jak Pupki, Swornegacie, Zimna Wódka, Męcikał, Złe Mięso, Krzywe Kolano czy Dziadowa Kłoda...

Oczywiście, nie należy tego brać na poważnie. Andrychów ma swoje mocne strony, z których jest znany nawet w najbardziej odległych częściach Polski. Ale o tym napiszemy w osobnym artykule.

Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Feel Free, 07.05.2024 10:01

@obserwator2012 - jak zwykle kulturalnie i rzeczowo... proponuję poczekać jeszcze chwilę i nie tracić czujności. Uważam, że jak najszybciej powinien być zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego ! tyle na razie. No i zostaje jeszcze temat zabytkowej odlewni żeliwa w centrum miasta. A na poważnie to Andrychów jest znany w różnych kręgach/środowiskach miejscach Polski i świata z różnych rzeczy, o których nie ma ani słowa w artykule. Nie wiem skąd te dane do artykułu wzięła Pani eł... chyba z głowy, albo z rozmów z randomowymi turystami.

obserwator2012, 07.05.2024 08:57

@Feel Free jeśli mieszkasz w Andrychowie, to przestań srać w swoje gniazdo, bo się w tym gównie utopisz

Feel Free, 06.05.2024 23:30

A było tak blisko, o włos aby Andrychów był już niedługo kojarzony z najnowocześniejszą w Polsce, Europie, a może i świecie spalarnią śmieci i to taką bez ognia, i bez spalania, która produkuje tylko syngaz i wodór, w dodatku z tworzyw sztucznych i osadów pościekowych! Sam profesor Emmett Brown by się tego wynalazku nie powstydził, nie mówiąc już o firmie BASF ! W dodatku działoby się to właśnie z udziałem tego, pewnego turysty z okolic Sanoka o imieniu Marek. 89 głosów... Ale jest jeszcze nadzieja, przecież procedury nadal trwają, i już jutro zobaczymy na jakim są one etapie.

Kola, 06.05.2024 21:59

Andrychów jest znany z cyganów i upadającego Andropolu