reklama
reklama

Tak niewiele trzeba, by pomóc małej Martynce!

MAGAZYN, Wiadomości, 11.04.2022 09:20, eł

Wystarczy tylko zebrać trochę plastikowych nakrętek.

Tak niewiele trzeba, by pomóc małej Martynce!

Dwuipółletnia Martynka z Jordanowa ma za sobą wiele cierpień, a jeszcze więcej czeka ją w przyszłości. Każdy dzień jej życia to zmagania z poważną i nieuleczalną chorobą genetyczną, która ma bardzo wiele przykrych objawów, a co gorsza, często towarzyszą jej różnego rodzaju nowotwory.

To nerwiakowłókniakowatość typu 1, rzadkie schorzenie, z którym rodzi się jeden na 3500 żywych noworodków. Przyczyną choroby jest mutacja w jednym z genów, zazwyczaj dziedziczona po matce lub ojcu. Wiążą się z nią rozliczne objawy, między innymi opóźnienie w rozwoju, autyzm, padaczki, zmiany naczyniowe w ośrodkowym układzie nerwowym, skolioza, wygięcie łukowate kości długich, plamy na skórze i podskórne guzki. Dodatkowo bardzo często towarzyszą jej nowotwory złośliwe, między innymi glejaki. Nerwiakowłókniakowatość jest nieuleczalna, toteż można jedynie walczyć z jej objawami - przeciwdziałać atakom padaczkowym, wspomagać dzieci w nauce, a w razie konieczności przeprowadzać niezbędne zabiegi chirurgiczne lub ortopedyczne, stosować radioterapię, chemioterapię czy podawać hormonu wzrostu.

Nie do końca jeszcze wiadomo, czego z tego wszystkiego będzie potrzebowała Martynka, ale jej rodzice już wydają ogromne pieniądze na wizyty u lekarzy, diagnostykę i takie formy leczenia, jakie konieczne są u dziewczynki na obecnym etapie. Dlatego potrzebują wsparcia finansowego w zmaganiach o jej lepszą przyszłość. Aby im pomóc, nie trzeba nawet rozstawać się z ciężko zarobionymi pieniędzmi. Wystarczy zebrać trochę plastikowych nakrętek i wrzucić je do kosza w kształcie serca, który stoi na jordanowskim Rynku przed pawilonem GS-u.

Taka pomoc nic nie kosztuje, a dla rodziców dziewczynki jest bardzo ważna. Nakrętki mogą pochodzić z plastikowych butelek po napojach, kartonach po mleku i sokach, kosmetykach, płynach do prania i płukania tkanin oraz wszelkich innych środkach czystości. Mało kto wie, że do koszy na nakrętki można wrzucać również plastikowe pojemniczki z zabawek znajdujących się w czekoladowych Kinder Niespodziankach.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy