reklama
reklama

75 procent uchodźców z Ukrainy przebywających w tej gminie chce wrócić do kraju

MAGAZYN, Wiadomości, 06.04.2022 21:00, eł

Choć strach pomyśleć, co tam zastaną...

75 procent uchodźców z Ukrainy przebywających w tej gminie chce wrócić do kraju

W samej gminie Wadowice przebywa ponad 800 osób, które uciekły przed wojenną pożogą z Ukrainy. Z informacji zebranych przez Urząd Miejski wynika, że znaczna większość z nich marzy o powrocie do ojczyzny. 75 % tych osób deklaruje, iż po zakończeniu wojny wróci do swego kraju. Nawet jeśli będą czekały tam na nich tylko zgliszcza i ruiny...

Ukraińcy zostali w gminie Wadowice przyjęci bardzo ciepło i życzliwie, podobnie zresztą jak wszędzie w całej Polsce. - Łączna kwota darowizn dla Ukrainy od naszych mieszkańców wyniosła 26 550 zł. Zakupiliśmy za nie między innymi leki oraz produkty pierwszej potrzeby). Do tego dochodzi nieskończona ilość artykułów spożywczych, kosmetyków i środków ochrony osobistej – podkreśla burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Jak dodaje, w pomoc zaangażowały się różne firmy działające na terenie gminy, a także szkoły.

- Wspólnie z bazyliką otworzyliśmy świetlicę dla uchodźców pełną zabawek dla dzieciaków, z telewizją, kawą i herbatą. A już 24 kwietnia, w niedzielę Bożego Miłosierdzia o 16.00 na wadowickim rynku organizujemy wielki koncert charytatywny „Jednego Serca” dla Ukrainy, z udziałem wadowickich artystów, połączony ze złotem foodtrucków – relacjonuje włodarz Wadowic.

Większość przebywających w gminie uchodźców ma już nadany numery PESEL. W ciągu ostatniego miesiąca otrzymało je 530 osób z Ukrainy. - Wykonujemy tłumaczenia aktów urodzenia i dowodów osobistych. Uruchomiliśmy również specjalną podstronę www.wadowice.pl/dlaukrainy, gdzie przekazujemy ważne informacje dla naszych sąsiadów w ich ojczystym języku. Prowadzimy bazę noclegową i lokujemy uchodźców do wyznaczonych miejsc, takich jak domy prywatne i Dom Rekolekcyjny Karmelitów Bosych w Wadowicach. W MOPS-ie na bieżąco wydajemy żywność i przyjmujemy regularnie wnioski pomocowe dla uchodźców – 300 zł jednorazowej pomocy i 40 zł na dzień dla osób, które przyjęły uchodźców pod swój dach – informuje Bartosz Kaliński.

Foto: Facebook/Bartosz Kaliński

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 07.04.2022 18:50

https://www.miejski.pl/slowo-le%C5%BCysz+i+kwiczysz

obserwator2012, 07.04.2022 18:15

@bot .A co ty wiesz anonimie o moim życiu , no co się pytam? Poszukaj co to panegiryzm może zrozumiesz, ale 100 punktów za trafny komentarz dostajesz ZAISTNIAŁEŚ/ŁAŚ- brawo.

bot, 07.04.2022 12:56

https://pl.wiktionary.org/wiki/%C5%BAd%C5%BAb%C5%82o_w_oku_bli%C5%BAniego_widzisz,_a_belki_w_swoim_nie_dostrzegasz

obserwator2012, 07.04.2022 09:56

Wszyscy z obozu prawicy jak widać chętnie dodają do swoich wypowiedzi "śmy", a to zwykli ludzie dali schronienie uchodźcom i dalej ich karmią i służą dobrym słowem. Przynajmniej w społeczności lokalnej nie dajmy się zwariować nie dzielmy się na tych i tamtych, bo to od dawna ustalona gra mająca pomóc pewnemu choremu panu. Sława Ukrainie.