reklama

Stolarz chce sprzedać papieski tron, który kiedyś wykonał

MAGAZYN, Wiadomości, 29.04.2023 10:00, eł

Wystawił go na popularnej platformie handlowej w Internecie.

Stolarz chce sprzedać papieski tron, który kiedyś wykonał

Na OLX można trafić na różne nietypowe oferty. Wśród niezliczonej ilości wystawionych tam na sprzedaż przedmiotów znalazł się również papieski tron, używany przez Jana Pawła II podczas jego ostatniej wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalwaryjski stolarz, który chce sprzedać ten mebel, zapewnia o jego autentyczności. Na dowód załączył do ogłoszenia fotografię strony z książki „Kalwaryjski alfabet”, autorstwa Piotra Moskały. Można tam zobaczyć zdjęcie tronu, jednego z czterech identycznych, które Jan Tokarski wykonał w 2002 roku na zlecenie ojców bernardynów z klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej, z okazji ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Tapicerkę na te okazałe fotele zrobił Sławomir Płaczek.

Wykonali oni w sumie cztery trony, tak aby nie było potrzeby ich przenosić. Papież siedział na nich podczas mszy przed głównym ołtarzem, w wirydarzu podczas posiłku oraz w „pokoju papieskim”, w którym krótko odpoczywał. Obecnie dwa z tych tronów znajdują się w kalwaryjskim klasztorze, jeden w Muzeum Bernardyńskim w Leżajsku, czwarty jest u wykonawcy” - napisał Piotr Moskała we wspomnianej publikacji.

Właśnie ten czwarty tron został teraz przez jego twórcę wystawiony na sprzedaż. - Jest on wykonany według ówczesnego modelu watykańskiego z drewna bukowego. Otrzymałem go z powrotem od ojców bernardynów jako pamiątkę tego zlecenia. Przez 21 lat fotel ten przebywał w moim salonie i nigdy nie był używany przez domowników, pomimo tego nosi drobne ślady ich obecności – twierdzi Jan Tokarski.

Papieski tron nie jest tani. Jan Tokarski chce za niego 24,5 tys. zł. Zaznacza jednak, że cena nie jest sztywna i podlega negocjacji. Pierwotnie rzemieślnicy wykonali ten i pozostałe papieskie trony na własny koszt, jak podaje Piotr Moskała w swojej książce. Ne dostali za nie zapłaty od ojców bernardynów.

Foto: Artur Tokarski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 29.04.2023 10:25

Ale obiecuje, że parówki na orlnen będą tańsze

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 29.04.2023 10:24

Dam 39,99