reklama
reklama

Spółdzielnia nie ujawnia wyników ankiety dotyczącej sprzątania klatek schodowych

MAGAZYN, Wiadomości, 10.10.2023 11:47, eł

„Nikomu nic do tego, jakie decyzje podjęli właściciele mieszkań” – tak można podsumować odpowiedź, którą otrzymaliśmy.

Spółdzielnia nie ujawnia wyników ankiety dotyczącej sprzątania klatek schodowych

W sierpniu tego roku mieszkańcy bloków zarządzanych przez Andrychowską Spółdzielnię Mieszkaniową otrzymali do wypełnienia ankiety w sprawie sprzątania klatek schodowych. Mieli się za ich pośrednictwem wypowiedzieć, czy chcą, aby porządkami w częściach wspólnych bloków zajęła się firma zewnętrzna.

W budynkach Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mieszkańcy sami dbają o czystość klatek schodowych. Wywiązują się z tego różnie. Niektórzy sprzątają regularnie, inni sporadycznie, a jeszcze inni w ogóle tego nie robią. Niekoniecznie wynika to z lenistwa czy niechęci do tego typu prac. Starsze lub schorowane osoby często mają problem nawet z posprzątaniem własnego mieszkania i potrzebują do tego pomocy.

Dlatego do spółdzielni co jakiś czas napływały wnioski w sprawie wynajęcia do sprzątania klatek schodowych firmy zewnętrznej za dodatkową odpłatnością, którą mieszkańcy ponosiliby w ramach comiesięcznych opłat czynszowych. Zaowocowało to skierowaną do nich w sierpniu ankietą. Jej wyniki miały być wiążące, jeśli z danej klatki schodowej wypełni ją przynajmniej 75 % właścicieli mieszkań.

Z tego co wiemy, w niejednym miejscu zabrakło wymaganej ilości głosów. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym z informacji wywieszonych w poszczególnych klatkach. Niedawno wysłaliśmy do ASM pytania o wyniki ankiety dla wszystkich bloków łącznie. Zapytaliśmy, ile było klatek, w których ilość głosów okazała się odpowiednia i większość właścicieli mieszkań opowiedziała się za sprzątaniem przez firmę zewnętrzną. A także o to, ile pozostanie takich, które nadal będą sprzątali sami mieszkańcy. Nie prosiliśmy o wskazanie konkretnych bloków ani tym bardziej klatek, a jedynie o czysto statystyczne dane.

Prezes zarządu ASM Tomasz Mikołajek nie zgodził się udzielić nam tych informacji. Odpowiedział: „Decyzje podjęte przez właścicieli lokali mieszkalnych są ich autonomicznym głosem w sprawie gospodarowania swoim prywatnym majątkiem (dotyczą tylko i wyłącznie zakresu klatki schodowych, w której zamieszkują). W związku z powyższym przekazywanie informacji osobom postronnym i podawanie pod opinię lub komentarz przez osoby trzecie decyzji podjętej w zakresie swojego prywatnego mienia nie mieści się w kanonach profesjonalnego zarządzania nieruchomościami. Mieszkańcy klatek schodowych, w których właściciele zdecydowali o przejęciu obowiązku sprzątania przez ASM, będą na bieżąco informowani o kolejnych etapach wdrażania projektu”.

Oczywiście, mieszkańcy poszczególnych klatek dowiedzieli się, jak głosowanie wypadło w ich przypadku. Informacje na ten temat zostały wywieszone w gablocie informacyjnej na parterze każdej z nich.

Warto dodać, że wiele osób nie jest zadowolonych z wyników ankiety. Uważają, że powinny być one uznane za wiążące, jeśli wypełniło ją 60-70 % właścicieli mieszkań. – W naszej klatce umówiliśmy się, że wszyscy opowiemy się za sprzątaniem przez firmę zewnętrzną. Ostateczne okazało się jednak, iż wypełnionych ankiet wpłynęło za mało. Jest u nas dziesięć mieszkań, przy czym jedno było niezamieszkane w czasie, gdy można było oddawać głosy, właściciel drugiego przebywał w szpitalu, a jedno małżeństwo miało dłuższy wyjazd. W efekcie nic się u nas nie zmieni, nadal musimy sami sprzątać, choć chcieliśmy inaczej – mówi jedna z naszych czytelniczek.


Foto: Edyta Łepkowska


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Gość,, , 11.10.2023 17:20

Bo to my jako mieszkańcy utrzymujemy wszystkich tych niby pracujących no i powiedzmy pracujących. To z tego jasno wynika, że nad tymi sprzątającymi nie ma kompletnie żadnego nadzoru.

Koniczynka, 11.10.2023 13:38

A co prezesik na to że w ostatnim czasie kobieta w zastępstwie na Żwirki i Wigury codziennie była pijana i jej praca ograniczyła się tylko to zebrania śmieci z koszy i to jeszcze nie dokładnie i po kilkunastu minutach znikała??????!!!!!!!!!!!

Koniczynka, 10.10.2023 21:37

Edziu jesteś głupi czy głupiego tylko udajesz??? Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe obniżyły zaliczkę na centralne ogrzewanie do poziomu 4.70-5.20zł za metr kwadratowy, spółdzielnia mieszkaniowa w Andrychowie nie dość że nie obniżyła opłaty to jeszcze dostała miliony złotych od rządu i udaje głupiego!!! Prezesik już podpadł, układy w sprawie ankiety a teraz beknie za miliony złotych za centralne ogrzewanie!!! Oj daleko Ci chłopie do Pani Bogusi która tyle lat wzorowo rządziła w ASM. Tobie już mieszkańcy po kilku miesiącach wystawili pałe i to pałe z wykrzyknikiem. Proszę przedstawić koszty ankiety i czy pokryłeś swoją zachciankę z własnej kieszeni!!!!!! Teraz trzeba się jeszcze przyjrzeć firmie która sprząta chodniki przy blokach. Dwie panie dziesięć bloków zaliczają w dwie godziny, a spółdzielnia płaci jakby to robiło dziesięć osób całą dniówkę!!!!!! Mieszkańcy coraz głośniej o tym mówią!!!!!!!

Edek, 10.10.2023 20:30

No tak, Koniczynka nie zawodzi... "gdzie te miliony, które..." przeniosły się z prezesa elektrociepłowni na prezesa spółdzielni:) zmiana warty, ciekawe na jak długo... Ciekawe, czy ruinę Bobrowskich i mur oporowy też się da przenieść na grunt spółdzielni...

annap, 10.10.2023 17:18

Co do mycia klatek, to wiadomo jak jest, jedni myją, a inni nie. No ale cóż, zawsze tak było i będzie. Nas interesuje to co napisała osoba poniżej, tj. gdzie są miliony złotych, które spółdzielnia dostała na centralne ogrzewanie??? Liczyliśmy na obniżkę czynszu, który tak spółdzielnia wywindowała. Ciągle na to czekamy. Płacimy za ogrzewanie co miesiąc kokosy, a te miliony miały być właśnie na ogrzewanie. Może tym Pan Redaktor się zainteresuje w naszym imieniu?

Gość,, , 10.10.2023 17:17

Odnośnie ogrzewania to z niecierpliwością czekamy aż dostarczy nam spółdzielnia obniżone czynsze bo za ogrzewanie płacimy przez cały rok kolosalne sumy bo aż do takich podnieśli nam w zeszłym roku uzasadniajac wysokimi kosztami węgla a obecnie węgiel sporo potaniał a my bulimy nadal za ogrzewanie i cisza jest w tej kwestii. Nabijamy kasę spółdzielni i prezesikom elektrociepłowni. To jest absurd żeby za metr kw płacić ponad 7zl.

Koniczynka, 10.10.2023 16:17

Prawda jest taka że zdecydowana większość mieszkańców była przeciwko zatrudnianiu obcej firmy do moczenia klatek schodowych. Prezes za ankiety powinien zapłacić z własnej kieszeni!!!!! Głupoty ktoś pisze,że niby osoby starsze czy schorowane były za obcą firmą. Proszę mi wierzyć że osoba starsza z chęcią myje i to regularnie klatkę schodową, tu raczej kilka kobiet co mają wymalowane paznokcie klatki nie myje... nikt nikogo do płacenia za mycie klatki schodowej nie zmusi. Nawet jak sąsiad naprzeciwko jest za a drugi przeciw. Tak samo tam gdzie są trzy mieszkania na piętrze. Dwóch jest za a trzeci przeciw to nikt go nie zmusi za mycie... ankieta była niedawno organizowana i wynik był ten sam. Ktoś chciał wcisnąć swoich do moczenia schodów i guzik z tego wyszło. A prezes czego się boi??! Prawdy??? Niech pamięta że wszyscy mieszkańcy płacą na jego i to dużą pensję!!!! Gdzie są miliony złotych które spółdzielnia dostała na centralne ogrzewanie??? W Andrychowie obecnie stawka za ogrzewanie jest jedną z wyższych w okolicy, mało tego zaraz połowa października a spółdzielnia jeszcze grosza nie wydała na centralne ogrzewanie. Niby grzeją od poniedziałku... tylko tak że kaloryfery są zimne i kobiety dogrzewają farelkami dla małych dzieci.... oj spółdzielnia będzie miała ogromne nadpłaty... za rok 2024 nikt za centralne płacił nie będzie.... teraz jeszcze pora rozliczyć domofony opłaty pobierają za nic. Nikt jeszcze ani razu tego nie konserwował. A prezes niech uważa, bo mieszkańcy się jego pracy przyglądają, a stanowisko prezesa ASM nie jest dożywotnie.

Gość,, , 10.10.2023 14:35

A tu jak widać wyskoczyli z jakimiś procentami, no po prostu żałosne i znowu człowieku płać bo ktoś chce żeby mu sprzątano to i Ty też musisz płacić bo procenty zadecydowały o twoim płaceniu hahahaha

Nostradamus, 10.10.2023 13:48

Jedna wielka niesprawiedliwość. Dlaczego osoba mieszkająca np na pierwszym piętrze musi być zależna od osób mieszkających na drugim, trzecim , itd. Każde piętro dba o porządek na swoim rejonie i o to kto będzie u nich sprzątał niech decydują 3 ( w niektórych blokach 2) mieszkania z danego piętra.

Gość,, , 10.10.2023 13:25

Znowu jakiś darmozjad prowadzący działalność sprzątająca chciał wejść do naszych klatek. U nas nie ma na osiedlu aż tak starszych samotnie mieszkających osób a jak gdziekolwiek mieszkają tacy to niech na własną rękę szukają sobie żeby im ktoś umył a nie żeby ktoś postronny wałęsal mi się pod moimi drzwiami. To jakaś paranoja.!

szpp, 10.10.2023 12:15

prywatny folwark prezesa nowego?