reklama
reklama

To już stało się faktem. Zamek w Spytkowicach częścią Muzeum Narodowego w Krakowie

Gospodarka, Wiadomości, 09.10.2023 18:35, eł
Dzięki temu ten piękny zabytek w końcu stanie się miejscem, które można będzie oglądać nie tylko z zewnątrz, ale i od środka.
To już stało się faktem. Zamek w Spytkowicach częścią Muzeum Narodowego w Krakowie

Kilka dni temu jako pierwsi informowaliśmy o tym, że Muzeum Narodowe w Krakowie przejmie zamek w Spytkowicach na cele wystawiennicze i magazynowe. Dziś doszło do podpisania aktu notarialnego, dzięki któremu przekazanie obiektu zostało sfinalizowane.

Szesnastowieczny zamek w Spytkowicach powstał w miejscu starszej drewnianej warowni. Swój obecny kształt zawdzięcza rozpoczętej około roku 1630 przebudowie. Obiekt zyskał wówczas wygląd wczesnobarokowej rezydencji z dwiema kwadratowymi wieżami od frontu oraz trzema skrzydłami otaczającymi prostokątny, arkadowy dziedziniec, domknięty z czwartej strony murem. Od 1995 roku zamek służył jako siedziba ekspozytury Archiwum Narodowego w Krakowie. Teraz przejęło go krakowskie Muzeum Narodowe. Dzięki temu ten piękny zabytek w końcu stanie się miejscem, które można będzie oglądać nie tylko z zewnątrz, ale i od środka.

Akt notarialny w sprawie przekazaniu zamku na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie został zawarty w poniedziałek, 9 października. Podpisali go dyrektor muzeum prof. dr hab. Andrzej Szczerski i wicestarosta powiatu wadowickiego Beata Smolec. W uroczystości uczestniczył ponadto wojewoda małopolski Łukasz Kmita, również zaangażowany w sfinalizowanie tego przedsięwzięcia. Przeprowadzenie transakcji było bowiem możliwe dzięki wydanej przez niego zgodzie na przekazanie nieruchomości Skarbu Państwa (którą jest spytkowicki zamek) w użytkowanie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Będzie mogło ono korzystać z obiektu za symboliczną złotówkę rocznie.

- Zamek stanie się miejscem, gdzie Muzeum Narodowe w Krakowie będzie pokazywać część swoich zbiorów, a przede wszystkim będzie mieć swoje magazyny, które są dla nas bezcennym nabytkiem. Magazyny dzieł sztuki, zwłaszcza te, które są w tak spektakularnym miejscu i tak dobrym pod względem konserwatorskim, to jest wielki skarb – powiedział prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Muzeum przejmie budynek wraz z regałami, w które był wyposażony na potrzeby Archiwum Państwowego w Krakowie. Teraz będą służyły składowaniu eksponatów muzealnych.

W niedalekiej przyszłości zlecone zostanie wykonanie szczegółowej inwentaryzacji architektonicznej obiektu. Umożliwi to opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, niezbędnej, aby dostosować obiekt do przyszłych funkcji muzealnych.


Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy