reklama
reklama

Niebagatelna nagroda dla historyka i teatrologa z naszego regionu

MAGAZYN, Wiadomości, 20.11.2022 14:45, eł
Zasłużył na nią, jak mało kto!
Niebagatelna nagroda dla historyka i teatrologa z naszego regionu

Mirosław Płonka ze Stryszowa został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa, przyznawanej za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej. To dla niego duże wyróżnienie, aczkolwiek nie pierwsze w jego dotychczasowej karierze.

Nagroda jest przyznawana w trzech stopniach, jednak w tym roku, wyjątkowo, miała tylko dwa. Zamiast drugiej i trzeciej, przyznano tym razem ex aequo dwie drugie, każdą w wysokości 5 tys. zł. Jedną z nich otrzymał właśnie Mirosław Płonka. Druga powędrowała do Zdzisława Uchty z Uniejowa.

Mirosław Płonka jest absolwentem dwóch kierunków studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim - ochrony dóbr kultury i historii sztuki oraz wiedzy o teatrze, a także doktorantem w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Pracuje w Katedrze Historii Nowożytnej tej samej uczelni na stanowisku asystenta. W wolnym czasie prowadzi Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy. Z jego pomocą realizuje wiele inicjatyw, które przybliżają mieszkańcom Stryszowa i okolic lokalną historię, przypominają odchodzące w niepamięć tradycje i pozwalają zadbać o miejscowe zabytki.

Jest autorem artykułów naukowych przedstawiających nieznane fakty z dziejów jego rodzinnej wsi. Opracował historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszowie. W stryszowskim dworze prowadzi wykłady poświęcone historii obiektu oraz jego mieszkańców. Napisał również książkę o dziejach Stryszowa, która jeszcze nie ukazała się drukiem. Ponadto jest jednych z historyków pracujących nad monografią Wadowic.

"Pana szczególne oddanie i realizowana przez całe życie z pasją działalność na rzecz ocalenia tradycji przodków Stryszowa, a także różnorodna aktywność naukowa i teatralna, świadczą o ogromnej trosce o autentyczny przekaz historyczny kolejnym pokoleniom oraz świadomości jego znaczenia dla kształtowania przyszłości społeczności regionalnej. Prowadzona przez Pana działalność na niwie rodzimej historii i kultury zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie" – napisała członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas w piśmie informującym Mirosława Płonkę o przyznanej nagrodzie.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy