reklama
reklama

Na tej drodze nie ma przejścia, ale pieszy ma pierwszeństwo

MAGAZYN, Wiadomości, 26.01.2022 19:10, eł
Przepuścić pieszego czy nie? Kierowcy mają wątpliwości.
Na tej drodze nie ma przejścia, ale pieszy ma pierwszeństwo

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pieszy wchodzący na „zebrę” ma pierwszeństwo przed pojazdami, co wynika z artykułu 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednak nie wszędzie tam, gdzie brakuje oznakowanych przejść przez jezdnię, przechodnie mają obowiązek ustępować samochodom.

Miejscem, w którym wiele osób ma wątpliwości, kto ma przed kim pierwszeństwo, jest skrzyżowanie ul. Starowiejskiej w Andrychowie z łącznikiem prowadzącym do ul. Włókniarzy (obok Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Służebniczek MMP). Brakuje tam „zebry”, ale osoby idące chodnikiem wzdłuż Starowiejskiej siłą rzeczy muszą przejść przez jezdnię.

- Po zmianie przepisów odnośnie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych pojawiły się spekulacje, jak należy je interpretować w tym konkretnym przypadku. Niby pierwszeństwo ma tam samochód, ale w sytuacji, kiedy skręcam z ul. Starowiejskiej, nie jest to już takie oczywiste – rozważa pan Artur z Andrychowa.

O wykładnię przepisów w tym konkretnym przypadku poprosiliśmy komendanta Straży Miejskiej w Andrychowie Krzysztofa Tokarza. Jak się okazuje, wątpliwości naszego czytelnika są uzasadnione.

- Kierujący pojazdem, skręcający z ulicy Starowiejskiej w łącznik do ul. Włókniarzy, zgodnie z artykułem 26 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Jeśli natomiast chodzi o obowiązki pieszego, to przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jednak na skrzyżowaniu pieszy może przejść przez jezdnię nawet w sytuacji, gdy wyznaczone przejście znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów – wyjaśnia Krzysztof Tokarz.

Przepis, na który powołuje się komendant, odnosi się oczywiście do wielu podobnych przypadków. Oto jego pełna treść: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 26.01.2022 22:39

"OBOWIĄZKI PIESZYCH PRZY PRZEKRACZANIU JEZDNI. Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby CZEGO PIESZYM NIE WOLNO? Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu. Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych." motofakty.pl

FeelFree, 26.01.2022 22:35

Pewnie jeszcze jeśli wchodzi na jezdnię patrząc w telefon i ze słuchawkami w uszach to ma nadpierwszeństwo i nawet pojazdy uprzywilejowane muszą się zatrzymać.

Zakolog, 26.01.2022 20:35

Drogi mamNewsa, jeśli wskażecie przepis z ustawy o ruchu drogowym, w którym pieszy wchodzący na przejście dla pieszych „ma pierwszeństwo przed pojazdami”, to będę Was wychwalał po wszystkich okolicznych remizach i dodatkowo obiecuję każdego dnia dokonać co najmniej 500 kliknięć do końca kadencji Tomusia Naszego.