reklama
reklama

Ludzie zapisują się do specjalisty, a potem nie odwołują wizyty, choć na nią nie przychodzą

MAGAZYN, Wiadomości, 12.07.2023 13:13, Informacja prasowa
Przez to inni czekają na konsultację o wiele za długo…
Ludzie zapisują się do specjalisty, a potem nie odwołują wizyty, choć na nią nie przychodzą

Z danych małopolskiego NFZ wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku w naszym województwie 48 tys. osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty i nie pojawiło się w poradni. To mniej niż w analogicznym okresie ub. roku, skala zmian jest jednak niewielka – liczba niewykorzystanych terminów zmniejszyła się o 2,6 tys.

- Powinniśmy być solidarni i pamiętać o tym, że w tym przypadku nasze decyzje mają realny wpływ na leczenie innych osób. Pamiętajmy o tym, że odwołując wizytę, z której nie skorzystamy, dajemy szansę na szybsze przyjęcie pozostałym chorym – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Ponad 21 tys. niewykorzystanych terminów dotyczy poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 17 tys. kardiologii. O poinformowaniu placówki o rezygnacji z umówionej konsultacji czy badania nie pamiętało również blisko 2,9 tys. oczekujących na pomoc z zakresu onkologii i ponad 6,2 tys. osób zarejestrowanych do placówek w zakresie endokrynologii.

W całym kraju liczba nieodwołanych wizyt u specjalistów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wyniosła 457 tys. Najwięcej, bo 207 tys. przypadków dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

- Oczywiście nie kwestionujemy powodów, dla których pacjent rezygnuje z wizyty czy zabiegu. Ma do tego prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ma jednak również obowiązek odwołania takiej zaplanowanej wizyty – wskazuje Aleksandra Kwiecień. - Nasza niska świadomość w tym zakresie oraz niezdawanie sobie sprawy ze skali problemu, prowadzi do jego pogłębiania. Dane NFZ pokazują zaś, że niewykorzystane wizyty często dotyczą tych poradni, gdzie liczba pacjentów oczekujących na pomoc jest największa – dodaje rzeczniczka.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS-y z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń – m.in. gastroskopii, kolonoskopii, rezonansu magnetycznego, zabiegów usunięcia zaćmy, świadczeń z zakresu kardiologii czy onkologii. Chory otrzymuje wiadomość 4 dni przed planowanym pojawieniem się w gabinecie. SMS przypomina o dacie badania czy wizyty, zawiera również numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. takich SMS-ów z przypomnieniem o terminie wizyty.

News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy