reklama
reklama

Chcą ocalić coraz bardziej trzebiony las

MAGAZYN, Wiadomości, 26.08.2022 18:00, eł

To ulubione miejsce spacerowiczów, biegaczy i grzybiarzy. Ale dużych, okazałych drzew jest tam nim coraz mniej.

Chcą ocalić coraz bardziej trzebiony las

Od początku września wchodzi w życie zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych, według którego nadleśnictwa w porozumieniu z mieszkańcami będą mogły wytyczać nową kategorię lasów - o zwiększonej funkcji społecznej. Zakwalifikowanie jakiegoś obszaru do tej kategorii pozwoli ocalić go przed dalszym trzebieniem. Mieszkańcy Bulowic i Czańca doszli do wniosku, że to szansa dla ich lasu.

Las Bulowicki, który położony jest na granicy tych dwóch miejscowości, jest chętnie odwiedzany nie tylko przez miejscowych, ale również przez mieszkańców pobliskich miejscowości w powiatach oświęcimskim, wadowickim i bielskim. Nawet w Google Maps oznaczony jest jako teren spacerowy.

- W weekendy stoi przy nim pełno samochodów. Ludzie chętnie tam biegają, spacerują, chodzą z kijkami, jeżdżą na rowerze, zbierają grzyby. Nasz las cieszy się taką popularnością, ponieważ jest położony na dosyć równym terenie, bez większych wzniesień, nie trzeba się nigdzie wspinać. Ma też zróżnicowany drzewostan. Naszym zdaniem, spełnia warunki, by uznać go za las o zwiększonej funkcji społecznej – mówi Sławomir Kubień z Bulowic, który wraz z innymi mieszkańcami tej miejscowości i sąsiedniego Czańca planuje wysłać do Nadleśnictwa Andrychów wniosek o zakwalifikowanie Lasu Bulowickiego do tej kategorii. Treść petycji już powstała, teraz rusza zbieranie podpisów pod nią.


Jak podkreśla Sławomir Kubień, zakwalifikowanie lasu do tej nowej kategorii powstrzyma dalszą wycinkę co bardziej okazałych drzew. Nie będzie on już bowiem podlegał klasycznej gospodarce leśnej, a przy tym nie stanie się ani parkiem, ani niedostępnym dla ludzi rezerwatem. Wszelkie prace na takim obszarze mają być prowadzone wyłącznie po to, by zachować jego wartości krajobrazowe.

- Mieszkańcy będą mieli wpływ na te działania. Na przykład mogą uczestniczyć w decydowaniu, czy postawić ławki, posadzić nowe drzewa. Można by było odtworzyć staw, który kiedyś tam funkcjonował. Sam go jeszcze pamiętam – wyjaśnia Sławomir Kubień. - Niedobrze mi się robi, gdy dzień po dniu słyszę w lesie piły. W tym tygodniu wycinane są modrzewie, które mają po około dwadzieścia centymetrów średnicy i mogłyby rosnąć jeszcze 50 lat. Padło ich do tej pory ze sto. Las jest już mocno przerzedzony, coraz mniej jest w nim dużych drzew Tak się składa, że jestem z zawodu stolarzem. Kiedyś nie do pomyślenia było, by wycinać drzewa przed pierwszymi przymrozkami. Teraz tnie się je przez cały rok. A my chcemy to powstrzymać w naszym lesie.

Teraz Sławomir Kubień i inni zaangażowani w sprawę mieszkańcy chcą zebrać jak największą ilość podpisów pod wnioskiem. Poniżej podajemy jego treść.

RATUJMY LAS W BULOWICACH

Dotyczy: nadania lasom w Bulowicach statusu lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Opierając się na Zarządzeniu nr. 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 05.07.2022 r. w sprawie wprowadzenia: ,,Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych'', jako lokalna społeczność prosimy o zakwalifikowanie lasu w Bulowicach do kategorii lasów o zwiększonej funkcji społecznej, co ograniczy wycinkę drzew.

Obszar ten stanowi jednolity kompleks leśny położony w miejscowości Bulowice, gminie Kęty, pomiędzy dwoma miastami: Andrychowem i Kętami, otoczony jednorodzinną zabudową. Zarówno dogodne położenie, łatwa rzeźba terenu, a w szczególności urok zróżnicowanego gatunkowo lasu stanowi miejsce intensywnie wykorzystywane zarówno przez tutejszych mieszkańców, jak też wielu innych osób, które spędzają wolny czas całymi rodzinami. Las ten stanowi zatem swoistą ,,oazę'' przyrodniczą wokół zurbanizowanych miejscowości i terenów rolniczych, która nie tylko zaspokaja potrzeby szeroko rozumianej rekreacji, ale też ducha.

Napawa nas smutkiem fakt, iż w minionych latach najstarsze fragmenty lasu niemal nagle zostały usunięte, co znacznie uszczupliło miejsce do spacerów, zbierania grzybów, a szczególnie zaważyło na jego estetycznym wymiarze. Zarazem z zadowoleniem i nadzieją odbieramy obecną propozycję Lasów Państwowych, która nadaje nowe kierunki i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej na zarządzanych gruntach, gdzie aspekt społeczny staje się dominujący.

W związku z powyższym prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, który może być początkiem nowego okresu w dziejach tych lasów dla dobra człowieka i szeroko rozumianego środowiska przyrodniczego.


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy