reklama
reklama

Burmistrz spełnia wyborczą obiecankę. Ale dopiero po czterech latach urzędowania

MAGAZYN, Wiadomości, 16.09.2022 13:40, eł
Lepiej późno niż wcale...
Burmistrz spełnia wyborczą obiecankę. Ale dopiero po czterech latach urzędowania

Sztandarowym hasłem wyborczym kandydata na burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego było wprowadzenie bonów edukacyjnych dla wszystkich uczniów podstawówek w gminie. Mieszkańcy o tym nie zapomnieli i – gdy już go wybrali na to stanowisko - co jakiś czas przypominali mu o tej obietnicy. Włodarz w końcu zdecydował się wprowadzić ją w czyn.

Bartosz Kaliński, obecny burmistrz Wadowic, cztery lata temu w kampanii wyborczej obiecywał, że kiedy zasiądzie w fotelu włodarza miasta, rodzice z całej gminy dostaną po 500 zł rocznie na każde uczęszczające do szkoły podstawowej dziecko. Nie w gotówce, lecz w postaci bonów do wykorzystania na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne – na przykład sportowe lub artystyczne, a także korepetycje. Zapewniał, że będzie można zapłacić nimi wszelkim podmiotom organizującym tego typu dodatkową edukację, również stowarzyszeniom czy nawet nauczycielom. Jak informował, programem objętych zostanie około 3,5 tys. uczniów, a na jego realizację utworzony zostanie fundusz sięgający 1,8 mln zł rocznie. - Uważam, że musimy wyrównać szanse edukacyjne dla dzieci w szkołach i pomóc tym rodzicom, którzy chcą rozwijać talenty swoich pociech – twierdził.

Jego wyborcy doskonale pamiętają te zapewnienia. – Musimy się liczyć z każdym groszem, żeby wystarczyło nam na wszystko – raty kredytu, rachunki, jedzenie. Nasza córka ma talent plastyczny, uczęszcza na darmowe warsztaty z rysunku i malarstwa, lecz chciałaby, abyśmy zapisali ją także na płatne zajęcia. Niestety, nie stać nas na to. Bon edukacyjny bardzo by nam pomógł. Ale kiedy pytałam o niego w Urzędzie Miejskim, to usłyszałam, że niczego takiego nie ma – żali się jedna z mieszkanek Wadowic (nazwisko do wiadomości redakcji).

Dopiero teraz burmistrz zdecydował się spełnić wyborczą obietnicę. Przygotował projekt uchwały w tej sprawie, nad którym radni pochylą się na najbliższej sesji (21 września). Jeżeli ją przegłosują, każdy uczeń z gminy Wadowice w wieku od 7 do 15 lat otrzyma jednorazowo 500 zł na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.

- Czy to będą zajęcia sportowe, korekcyjne, artystyczne czy rehabilitacyjne, to już jest decyzja mieszkańców. Wachlarz możliwości jest naprawdę duży. Żeby uzyskać to wsparcie, wystarczy złożyć bardzo prosty wniosek w naszym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej – imię, nazwisko, PESEL, telefon, numer knota bankowego. Wnioski te będzie można składać już z początkiem października, a wypłata świadczeń powinna potrwać nie dłużej niż do końca listopada tego roku – mówi Bartosz Kaliński. - Tak, wiem. Pierwotnie to nie miała być gotówka, tylko rzeczywisty bon. Jednak obsługa bonu jest proceduralnie bardziej skomplikowana, no i również kosztowna, a przecież tych pieniędzy nie chcieliśmy przekazywać na urzędników, tylko na dzieci. Dlatego też zdecydowaliśmy się na najprostsze rozwiązanie, czyli przelanie świadczenia na konta wnioskodawców.

To 500 zł ma trafić w tym roku do 3245 uczniów, co oznacza, że Urząd Miejski w Wadowicach przeznaczy na ten cel kwotę ponad 1,6 mln zł. Jak tłumaczy burmistrz, realizacja jego wyborczej obietnicy opóźniła się z powodu... pandemii koronawirusa. - Zdalne nauczanie, lockdown – mam nadzieję, że to już nigdy do nas nie wróci. A teraz właśnie, bardziej niż kiedykolwiek, dzieci potrzebują naszego wsparcia. Potrzebują aktywności, ruchu, zajęć pozalekcyjnych, które oderwą je od smartfonów i komputerów – twierdzi.


Foto: Ulotka wyborcza Bartosza Kalińskiego

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy