reklama
reklama

Będzie bezpłatne wsparcie dla dzieci w kryzysie psychicznym z powiatu wadowickiego

MAGAZYN, Wiadomości, 02.11.2022 13:13, INFORMACJA PRASOWA
W listopadzie w Małopolsce rozpocznie pracę pięć kolejnych ośrodków, odpowiadających za wsparcie dzieci w kryzysie psychicznym.
Będzie bezpłatne wsparcie dla dzieci w kryzysie psychicznym z powiatu wadowickiego

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał nowe umowy z placówkami m.in. z Krakowa, Wadowic i Nowego Targu.

- Zależy nam na tym, by dostęp dzieci i młodzieży do opieki psychiatrycznej był jak najłatwiejszy. Dzięki kolejnym umowom zawartym przez nasz oddział, najmłodsi pacjenci zyskają dodatkowe placówki, blisko swojego miejsca zamieszkania, gdzie będą mogli zgłosić się po potrzebną pomoc – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

W przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z kryzysem psychicznym, pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Są one tzw. I poziomem referencyjnym systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Od początku miesiąca dłuższa jest także lista lecznic z II poziomu referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju placówki oferują wsparcie także tym najmłodszym pacjentom, którzy wymagają ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów.

Dzięki dodatkowym kontraktom blisko swojego miejsca zamieszkania z tego rodzaju opieki będą mogły skorzystać dzieci i młodzież m.in. z powiatów wadowickiego, chrzanowskiego, gorlickiego czy nowotarskiego. Trzy nowe centra poprowadzi ALLMEDICA sp. z o.o.:

· Wadowice, ul. Konstytucji 3 Maja 4

· Nowy Targ, ul. Kowaniec 2a

· Mszana Dolna, ul. Władysława Orkana 10

Wszystkie oferują pomoc w poradniach zdrowia psychicznego oraz terapię w oddziałach dziennych.

Leczenie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że łącznie w Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiada 46 placówek. 32 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 11 to centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (w tym sześć z oddziałami dziennymi). Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy lecznice, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów.


INFORMACJA PRASOWA, foto: pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy