reklama
reklama

Andrychowskie liceum nie jest już Srebrną Szkołą, ale czy to takie ważne?

MAGAZYN, Wiadomości, 17.01.2023 08:00, eł
Zdaniem nauczycieli, liczy się to, że placówka stwarza uczniom możliwości, których nie mieliby gdzie indziej.
Andrychowskie liceum nie jest już Srebrną Szkołą, ale czy to takie ważne?

Kilka dni temu podawaliśmy tegoroczne wyniki najnowszego ogólnopolskiego rankingu liceów i techników, przygotowanego przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy”. Niektóre szkoły z naszego regionu awansowały w nim na lokaty znacznie wyższe od tych, które zajmowały w poprzednich latach, inne zaliczyły zdecydowany spadek. Wśród tych drugich jest I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie. Jego kadra w piękny sposób odniosła się do tego wyniku.

Ranking miesięcznika „Perspektywy” adresowany jest do uczniów kończących podstawówki i ich rodziców. Takie zestawienie najlepszych szkół ma im pomóc w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Oceniając licea, autorzy rankingu brali pod uwagę wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 %) i dodatkowych (45 %) oraz sukcesy w olimpiadach (25 %).

Z pewnością część uczniów rzeczywiście sugeruje się lokatami poszczególnych placówek w tym zestawieniu. Jednak dla wielu ważniejsze są inne czynniki i kryteria – chociażby profile klas do wyboru w danym liceum, atmosfera w nim panująca i dostępna na miejscu oferta zajęć pozalekcyjnych. Nie bez znaczenia jest też zwykle odległość szkoły od miejsca zamieszkania ucznia i łatwość dojazdu do niej.

Przez poprzednie dwa lata I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie zajmowało lokaty w pierwszej pięćdziesiątce rankingu (dokładniej 41. i 44. miejsce). Plasowało je to w grupie szkół odznaczonych „srebrną tarczą”. Jednak w najnowszym rankingu andrychowskie LO spadło na 68 lokatę, co daje mu już tylko brąz. Tylko, albo aż, bo to wciąż bardzo dobry wynik. Lepszy niż wielu szkół w dużo większych miastach (do rankingu zakwalifikowało się w sumie 128 liceów).


Do tegorocznego wyniku kadra LO odniosła się w piękny sposób na facebookowym profilu placówki: „Szkoda, że nie ma rankingów szkół rozwijających pasje i talenty, stwarzających uczniom wiele okazji do poznawania świata, kultury i sztuki, troszczących się o dobrostan młodego człowieka. Może w takim rankingu bylibyśmy trochę wyżej? Smuci nas tegoroczny Ranking Perspektyw. Nie udało się pozostać Srebrną Szkołą. Dziękujemy tym, którzy wierzą w naszą koncepcję Szkoły Inspirującej, dumnej z wielu talentów swoich uczniów. Szkoły z teatrem C'est la vie uzyskującym nagrody na ogólnopolskich konkursach, z chórem nagrywającym teledyski oglądane przez tysiące widzów w całej Polsce, z jednymi z najlepszych w Małopolsce szachistów. Jednocześnie szkoły uczniów zdobywających laury w konkursach nieuwzględnianych w tym rankingu”.

Rzeczywiście młodzież z andrychowskiego liceum ma się czym chwalić, a nauczycielom nie brakuje powodów do dumy z ich osiągnięć. „Często dzielimy się na naszym Facebooku sukcesami uczniów, szkolnymi imprezami, atmosferą panującą w naszej szkole. Bo wiemy, że przed szkołą po pandemii stoją trochę inne wyzwania. Jednocześnie wspieramy i podziwiamy naszych uczniów zakwalifikowanych do etapów okręgowych olimpiad i trzymamy kciuki za tegorocznych maturzystów, przed którymi w tym roku szczególnie duże wyzwanie - nowa formuła matury. Gratulujemy także wszystkim złotym, srebrnym i brązowym szkołom ponadpodstawowym naszego powiatu” – czytamy na profilu liceum.


Foto: WB
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

nick1, 18.01.2023 01:06

Umówmy się że gdyby tak szkoła podlegała Burmistrzowi nikt nie pozwolił by za przeproszeniem żartować z ludzi. Bo tak traktuję te tłumaczenia. Mam też taką propozycję żeby szkoły (wszystkie) zajęły się uczeniem a my rodzice zadbamy o rozwój zainteresowań swoich dzieci. A nie że wydajemy z żoną majątek na korepetycje!!!! Bo za często wygląda to tak jak pisze cath "Jasne mało ważne dla nauczycieli .Dla uczniów tez.Grunt to dobra zabawa.W końcu po coś są korepetycje.Z czegoś trzeba żyć…"

nick1, 18.01.2023 01:06

Wybaczcie ale zdecydujecie się. Jak zostawaliście srebrną szkołą to był szał, gadanie jaki to sukces etc. Jak spadacie w rankingu ogólnopolskim z 431 na 787 miejsce (to nie żart to prawda jakiej redakcja może z litości nie napisała) to nagle robi się to taki sobie ranking a tak w ogóle LO stawia na zainteresowania uczniów????? Nie róbmy sobie jaj.

cath, 17.01.2023 12:11

Jasne mało ważne dla nauczycieli .Dla uczniów tez.Grunt to dobra zabawa.W końcu po coś są korepetycje.Z czegoś trzeba żyć…

madzia, 17.01.2023 11:37

Ale oczywiście że tak. Chodzi mi tylko o to żeby nie było tak że jak w jakimś tam plebiscycie awansujemy i dostajemy srebrna (albo innych kolorów) tarcze to plebiscyt jest super, jest wyznacznikiem czegoś ważnego a jak spadamy o kilkaset miejsc to ten sam plebiscyt nagle staje się mało ważny. No tak być nie może. To niepoważne. Kogo by nie dotyczyło. Pozdrawiam serdecznie

Koniczynka, 17.01.2023 10:44

Madziu*** pełna zgoda. Ale jakby na to nie patrzeć to tylko jakiś tam plebiscyt.

madzia, 17.01.2023 09:50

Moim zdaniem - może to nie jest ważne czy ktoś ma jakąś tam odznakę ale trzeba byc konsekwentnym. Nie wiem jak było z tą szkołą ale jeśli ta czy jakakolwiek inna chwaliła się i zamieszczała że dostała ten znak, to trzeba umieć przyjac mocny spadek w hierarchii i utratę znaku. A nie że jak dostaje się to fajny plebiscyt a jak traci, to bez większego znaczenia plebiscyt. Po drugie - inne szkoły mają i te znaki i rozwijają talenty uczniów. to nie musi być coś za coś co sugeruje ten tekst. Po trzecie - mam rozumieć że jak szkoła miała ten znak srebrnej szkoły to nie rozwijała na maksa talentów uczniów a straciła bo zaczęła tak robić? Serio pytam. Tak czy owak uwaga do wszystkich dorosłych którzy mają wpływ na wychowanie dzieci. Raz jest lepiej raz gorzej ale nie chowajmy głowy w piasek i nie tłumaczmy się nielogicznie jeśli coś nie wychodzi bo w ten sposób niczego dobrego młodych nie nauczy się. I samemu też nie wyciągnie wniosków z porażek. To o wiele gorsze niż utrata jakiś tam znakow.