reklama

Andrychowscy maltańczycy szukają wolontariuszy. Każdy może się przyłączyć

MAGAZYN, Wiadomości, 14.01.2023 10:07, eł

Wystarczy mieć skończone 15 lat i lubić pomagać innym.

Andrychowscy maltańczycy szukają wolontariuszy. Każdy może się przyłączyć

Styczeń to miesiąc podsumowań minionego roku. Swoje zrobił także andrychowski oddział Pomocy Maltańskiej - Maltańskiej Służby Medycznej. A przy okazji zaprasza też w swoje szeregi, bo dodatkowe ręce do pracy zawsze się przydadzą. Czasami jest ich zdecydowanie za mało.

Jak wyglądał miniony rok andrychowskich maltańczyków? Działo się naprawdę sporo. Ratownicy rozpoczęli go od organizacji kursów pierwszej pomocy. W lutym członkowie andrychowskiego oddziału wzięli udział w III Zimowych Mistrzostwach Ratowniczych w Skoczowie, w których zajęli czwarte miejsce (rywalizując z dwudziestoma zespołami). Później, z nastaniem wojny na Ukrainie, zajęli się zbiórką i transportem leków oraz innych środków pomocy dla służby medycznej i ludności cywilnej w tym kraju.

W marcu Maltańska Służba Medyczna zabezpieczała turniej piłki nożnej zorganizowany przez Akademię Mistrzów Cracovia Andrychów, czuwała też nad bezpieczeństwem uczestników zawodów snowboardowych na Czarnym Groniu. Brała również udział w szkoleniach w ramach projektu Erasmus+ The Youth Leader of the Future. Kolejny miesiąc poświęciła w dużej części najmłodszym, ucząc dzieci podstaw pierwszej pomocy.

Na przełomie kwietnia i maja wolontariusze z oddziału w Andrychowie pomagali w zabezpieczeniu X jubileuszowej Pieszej Diecezjalnej Pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik. Czuwali też nad bezpieczeństwem podczas uroczystego ślubowania klas wojskowych ze szkół w Andrychowie, Kętach i Wadowicach.

Czerwcowy czas imprez plenerowych był dla nich szczególnie pracowity. Rozpoczęli go od zabezpieczenia Święta Gminy Wieprz oraz Dnia Węgierskiego. Potem ich pomoc potrzebna była podczas biegu terenowego Krzemionka Cross, Rodzinnego Rajdu Rowerowego dookoła Głębowic oraz Dni Andrychowa wraz z Bajkolandią. W międzyczasie zorganizowali konkurs pierwszej pomocy dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach.

W lipcu i sierpniu też nie brakowało wydarzeń, w czasie których potrzebne było wsparcie andrychowskich maltańczyków. Dbali o bezpieczeństwo podczas Moto Show w Bielsku-Białej oraz Dożynek Gminnych w Gierałtowicach. Spora ich grupa uczestniczyła też w Pielgrzymce Dekanatu Andrychowskiego na Jasną Górę. Podczas długiego sierpniowego weekendu ratownicy prowadzili warsztaty z pierwszej pomocy w Stanicy Hucuł na X Pikniku Ułańskim.

W kolejnym miesiącu zorganizowali zabezpieczenie XVIII Rajdu Rowerowego HDK Gminy Kęty. Nie zabrakło ich też pikniku parafialnym przy kościele w Czechowicach-Dziedzicach. Ponadto andrychowscy ratownicy pojechali na XI Międzynarodowe Maltańsko-Strażackie Manewry Ratownicze w Tresnej, z których wrócili z czterema pucharami.

Na przełomie września i października drużyna z oddziału w Andrychowie brała udział w zawodach odbywających się w ramach II Jesieni Ratowniczej. Okazała się najlepsza w kraju, przynajmniej spośród tych, które przystąpiły do rywalizacji. W listopadzie ratownicy znów uczestniczyli w manewrach ratowniczych, ale tym razem jako sędziowie. Było to w gminie Wieprz.

Sporą część grudnia maltańczycy poświęcili na swoją akcję „Wynajmij Świętego Mikołaja”, w czasie której zbierali środki na rehabilitację Leosia Góry z Sułkowic. Wolontariusze wcielali się w Mikołaja ze świtą aniołów, odwiedzając domy, przedszkola i szkoły, dzięki czemu zabrali niemałą kwotę. W minionym roku wspomagali też małego Oliwierka Komana z Wadowic, między innymi biorąc udział w koncercie charytatywnym dla niego.

Nie wymieniliśmy tutaj wszystkich ich akcji i działań, których było naprawdę mnóstwo. Tak wiele, że nierzadko brakowało im rąk do pracy. Dlatego teraz ogłosili kolejny nabór w swoje szeregi. Kto może się do nich przyłączyć? Każdy, kto ma skończone 15 lat i lubi pomagać innym. Wystarczy skontaktować się z andrychowskim oddziałem telefonicznie lub e-mailem. Szczegóły na poniższym plakacie.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy