reklama
reklama

Ambitny nastoletni szachista z Andrychowa walczy z niepełnosprawnością

MAGAZYN, Wiadomości, 18.02.2024 18:22, eł

Mimo swoich ograniczeń, pilnie się uczy i rozwija swoje pasje.

Ambitny nastoletni szachista z Andrychowa walczy z niepełnosprawnością

Czternastoletniemu Wiktorowi z Andrychowa los od początku rzuca liczne kłody pod nogi. Chłopak urodził się jako skrajny wcześniak (gdy jego mama była dopiero w 28 tygodniu ciąży), co doprowadziło u niego do czterokończynowego mózgowego porażenia dziecięcego. Od tamtej pory każdy jego dzień to walka z przeciwnościami.

Choć Wiktor nie może chodzić czy nawet samodzielnie siedzieć, nie pozwala na to, by fizyczne ograniczenia utrudniały mu naukę i rozwijanie zainteresowań. Jest bowiem bardzo ambitny i lubi poszerzać swoją wiedzę. W tym roku skończy szkołę podstawową i liczy na to, że edukację będzie mógł kontynuować w liceum ogólnokształcącym.

Mimo iż nie może uprawiać większości dyscyplin sportowych, istnieje jedna, w której odnosi sukcesy. Wiktor jest znakomitym szachistą. Ten sport, który wymaga bystrego umysłu zamiast sprawności fizycznej, okazał się stworzony dla niego. Chłopak z powodzeniem bierze udział w różnych turniejach szachowych.

Nie da się jednak ukryć, że walka z opornym ciałem mocno daje mu się we znaki. Od najwcześniejszego dzieciństwa intensywna rehabilitacja stanowi ważną i absorbującą część jego codzienności.

Choć jest męcząca, Wiktor zaciska zęby i ćwiczy, bo wie, że dla niego to jedyny sposób na to, by osiągnąć choć odrobinę większą sprawność. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zawsze będzie zdany na pomoc innych ludzi i sprzętów, które mogą mu ułatwić życie.

Rodzice chcą kupić Wiktorowi specjalistyczne siedzisko ortopedyczne, które pozwoli nastolatkowi utrzymać prawidłową postawę i komfortową pozycję podczas siedzenia.

- Ma to ogromny wpływ na koncentrację podczas zajęć. Dzięki takiemu siedzisku nasz syn będzie mógł kontynuować naukę w bardziej sprzyjających warunkach – zapewniają. Ponieważ koszt tego sprzętu przekracza ich możliwości finansowe, Fundacja Pomóc Więcej założyła zbiórkę na jego zakup. Odbywa się ona tutaj.

- Prosimy, pomóżcie nam w walce o rozwój i poprawę jakości życia naszego syna. Bardzo serdecznie prosimy o wpłaty na rzecz Wiktora – nawet te symboliczne będą dla nas nieocenionym wsparciem. Z góry dziękujemy każdemu, kto zdecyduje się nas wesprzeć i przekazać choćby najmniejszy datek – apelują rodzice nastolatka.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy