reklama
reklama

Andrychów nie dostanie pieniędzy na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów?

Gospodarka, Wiadomości, 16.02.2024 17:45, eł

Jest to wielce prawdopodobne.

Andrychów nie dostanie pieniędzy na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów?

Na wiosnę ubiegłego roku, w ślad za Portalem Samorządowym podawaliśmy, że planowana w Andrychowie budowa zakładu termicznego przetwarzania odpadów znalazła się na liście 39 inwestycji, które zamierza dofinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystko wskazuje jednak na to, że powołana do realizacji tego przedsięwzięcia spółka Energia Andrychów nie dostanie pieniędzy na ten cel.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego "Racjonalna gospodarka odpadami, wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne" wytypował już ponad rok temu 39 inwestycji, które znalazły się na liście dotacyjnej. Od razu jednak wiadomo było, że nie wszystkie wybrane zadania zostaną zrealizowane.

Na przykład, choć instalacja w Bielsku-Białej miała przyznaną dotację, samorząd wycofał się z zamiaru jej budowy pod wpływem protestów mieszkańców. Wprawdzie wyniki referendum w tej sprawie nie były wiążące (z powodu zbyt małej frekwencji), jednak prezydent miasta mimo wszystko zdecydował się je uznać.

Ostatecznie, do 2 stycznia tego roku NFOŚiGW podpisał umowy o dofinansowanie z 17 podmiotami. Wśród nich nie ma spółki Energia Andrychów... Na budowę zakładu zgazowania odpadów w Andrychowie miała ona otrzymać z NFOŚiGW około 159,8 mln zł, ale tylko 70,5 mln zł stanowiłoby dotację. Reszta (czyli prawie 89,3 mln zł) byłaby pożyczką.

Udziałowcami spółki Energia Andrychów są trzy inne andrychowskie spółki: Zakład Gospodarki Komunalnej, elektrociepłownia AEC oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji, przy czym najwięcej udziałów (200) posiada pierwsza z nich. Pozostałe mają po 150 udziałów. Energia Andrychów została zarejestrowana 7 grudnia 2022 roku. Jej prezesem jest Jerzy Marek Piotrowski.


Foto: Edyta Łepkowska (zdjęcie z dyskusji publicznej nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która miała umożliwić budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Andrychowie.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Feel Free, 21.02.2024 15:21

Nikt nie udzieli takiej pożyczki. Zwłaszcza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Zwłaszcza na coś czego nie da się wybudować, lub wybudowanie tego jest bezsensowne, nieekonomiczne, szkodliwe dla ludności i środowiska... lub wszystko na raz. Dlatego należy odsunąć Żaka i spółkę od władzy. Żebyśmy nie mieli w Andrychowie ordynarnej spalarni wybudowanej przez "biznesmena" z Oświęcimia czy innych Katowic, lub Lublina na nasze działce. Pozwalającej zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na próbę zbudowania tam spalarni śmieci. Oświęcim obronił się -jak się wydaje- skutecznie przed spalarnią. Bielsko-Biała również.

Slonejezioro, 21.02.2024 13:54

Tak na marginesie , kto udzieli bankrutowi pożyczki w kwocie 80 milionów złotych{ zadłużenie Gminy to na koniec 2024 roku 170 milionów. Trzeba odsunąć od władzy nie tylko Żaka ale także jego radnych , którzy mu wszystko zatwierdzali , na czele z Babskim.

bot, 17.02.2024 13:32

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tusk-Teraz-to-paliwo-moze-byc-i-po-7-zl-3150104.html

bot, 17.02.2024 13:32

https://www.tiktok.com/@j.ozdoba/video/7319940327362661665

Ashley, 17.02.2024 13:21

@Archanioł Michał, dzięki za tego linka, dobry filmik. A ta dziewczyna - kandydatka na burmistrza Ewelina Szypuła wygląda na całkiem rozsądną. Chyba już wiem na kogo będę głosować i zachęcać innych.

Archanioł Michał, 17.02.2024 12:57

https://www.facebook.com/AndrychowTwojaGmina/videos/719056086874850

Ashley, 17.02.2024 12:41

Zgadzam się z poprzednimi komentarzami że temat spalarni został celowo wyciszony już kilka miesięcy temu. Świadczy o tym panika i to jak przewodniczący Babski na rympał nie dopuścił do sesji nadzwyczajnej. On nie panicznie się boją dać ludziom możliwość wyrażenia swojego zdania, bo wynik referendum byłby dla nich niekorzystny. To co pisze w artykule że Andrychów Jak na razie nie ma szans na pieniądze, wcale nie znaczy, że gmina wycofała wnioski! Poza tym do mnie też doszły suchy że koniecznie chcą dokupić działek wokół tej gminnej. Niestety ja myślę że są już zabezpieczeni na wszystkie strony, nawet jeśli nie dostaną pieniędzy z narodowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej to znajdzie się chętny prywatny przedsiębiorca który od zadłużonej gminy chętnie odkupi działki na Batorego. Te działki są przecież przygotowane w planie zagospodarowania żeby na nich budować w spalarnie, z gazowalnie, zakład termicznego przekształcania odpadów czy jakikolwiek inny syf. Ludzie nie dajmy się trzeba doprowadzić do tego referendum bo wtedy o Andrychowie zrobi się głośno i będzie trudno spółce "spadochroniarzy" z Krakowa i Oswsięcimia

Bento, 17.02.2024 12:01

Budowa jakiejkolwiek instalacji umożliwiającej pozyskiwanie energii cieplnej ze śmieci przy Białej Drodze odbędzie się kosztem pieniędzy z podatków wszystkich Mieszkańców. Kosztem uciążliwości dla wszystkich Mieszkańców. Kosztem zdrowia wszystkich Mieszkańców. Kosztem zablokowania inwestycji w infrastrukturę dla wszystkich Mieszkańców. Pożyczka na co najmniej 80 milionów będzie spłacana przez wszystkich Mieszkańców. Obligacje obciążają wszystkich Mieszkańców. Natomiast potencjalne zyski z takiej instalacji przypadną właścicielom biznesu śmieciowego, firmom budującym i obsługującym instalację oraz bogatym właścicielom firm w okolicy osuwiska ekonomicznego, które będą mieć niższe rachunki za energię. Przeciętny Obywatel gminy nic nie zyska, a straci wiele. To jest plan Żaka i Wasztyla z Oświęcimia (gdzie nie udało się przepchnąć spalarni, sprawy nadal w sądzie). Żak po prostu za szansę na kolejna 4 lata zaspokajania swojej rządzy władzy sprzeda chętnie wszystkich Mieszkańców dla interesu nielicznych bogaczy. Stąd ściemy, reklamy, billboardy, cisza nad spalarnią przed wyborami, wpisy jego klakierów pod artykułami, odwołanie sesji nadzwyczajnej i blokowanie referendum dla wszystkich Mieszkańców w sprawie spalarni. Ciekawe, czy Wyborcy się na to dadzą nabrać... Proponuję bronić się przed wyzyskiem, niesprawiedliwością, korzystając z tego, że mamy demokrację i wybory. Każdy zrobi jak uważa... jednak konsekwencje będziemy ponosić wszyscy. Obyśmy dobrze wybrali.

mareczek, 17.02.2024 10:32

Kiedy temat spalarni przed wyborami jest wyciszany to w Andrychowie huczy od opowieści że prowadzone są rozmowy o dokupieniu działek pod te spalarnię a do tego biznes śmieciowy postawi swoim ulubieńcom w centrum miasta na ŚCIANACH budynków w dobrej lokalizacji ogromne billboardy. Takie nawet o wymiarach 10 na 8 metrów i to podświetlane!!!!!! Przy tym nawet te billboardy np. pani Smolec czy jakiś firm to jak mrówka do słonia jaki ma byc

mareczek, 17.02.2024 10:23

Temat śmierdz i jest niebezpieczny to ekipa Żaka chce go wyciszyć przed wyborami, wygrać wybory a potem ruszyć z budową spalarni na całego - taka jest moja opinia i taki jest mój komentarz. Mam nadzieję że ekipa Żaka przegra i wtedy dowiemy się całej prawdy o ich działaniach nie tylko w tej sprawie.

robol, 17.02.2024 10:13

Jeśli ponad połowa umów nie jest podpisana to znaczy że są one rozpatrywane. Tyle. Obstawiam że w Andrychowie zaplanowali że podpisanie umowy zaplanowali po drugiej turze wyborów na burmistrza. Najprościej żeby po drugiej turze mieć innego niż Żak burmistrza i jak już ekipy Żaka nie będzie to zobaczyć dokumenty, dowiedzieć się w końcu prawdy i oddać głos mieszkancom

Burakz wiejskiej , 17.02.2024 06:16

https://www.youtube.com/watch?v=ndrcrd9lg8U&list=RDpLCDx7yzK3o&index=23&ab_channel=DavidTango

Burakz wiejskiej , 17.02.2024 06:16

to dla świń żrących z mojego koryta

Burakz wiejskiej , 17.02.2024 05:55

rządzący?????????????? to jakiś syndrom sztogghscchyhchnmolski , czy ja potrzebuję żeby jakiś patafian typu żak czy inna świnia żrąca z koryta mówiła mi jak mam żyć

Feel Free, 17.02.2024 00:15

" NFOŚiGW potwierdza, że ENERGIA Andrychów Sp. z o.o. (Wnioskodawca) złożyła dwa wnioski o dofinansowanie w formie dotacji oraz pożyczki inwestycji pn.: „Budowa zakładu zgazowania odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem ciepła procesowego i energii elektrycznej w ramach optymalizacji gospodarki odpadowej oraz energetycznej w Gminie Andrychów” w ramach programu priorytetowego 2.1. „Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. Obecnie wnioski te podlegają ocenie ekologiczno-technicznej. Należy wyjaśnić, iż do momentu zawarcia umowy o dofinansowanie wnioski o dofinansowanie złożone przez Wnioskodawcę stanowią dokumenty prywatne. Również wszystkie informacje zawarte we wniosku stanowią informację prywatną, a co za tym idzie, niepodlegającą udostępnieniu w myśl ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. "

Feel Free, 17.02.2024 00:10

wybory coraz bliżej, więc jeszcze troszkę puzzli...

Jožin Z Bažin, 16.02.2024 21:35

https://rejestr.io/krs/1006536/energia-andrychow

Łowca Dziewic, 16.02.2024 20:23

Wiesław Stwora jeśli to czytasz - prosimy o fachową analizę tego problemu , o co chodzi z tymi spalarniami śmieci i gdzie jest haczyk

Zakolog, 16.02.2024 19:57

Takie pytanko do TomkoMirka, chłopaki powiedźcie mieszkańcom, kto z punktu widzenia kodeksu spółek handlowych sprawuje nadzór właścicielski nad spółką Energia Andrychów, było nie było własnością mieszkańców Andrychowa? Burmistrz i Rada Miejska, czy może trzech emerytów, którzy w każdej chwili mogą spółkę sprzedać byle komu, za byle ile? I po transakcji spokojnie pójść na zasłużoną emeryturę?

Zibi33, 16.02.2024 19:26

Jasna deklaracja przed wyborami jeśli ktoś popiera budowę "spalarni odpadów" w Andrychowie to na kopach z miasta ! Żak , Wasztyl budujcie sobie w Krakowie albo Oświęcimiu

Feel Free, 16.02.2024 19:18

serce me pęka z żalu... nie będziemy liderem zgazowania w galaktyce ? jaka ogromna szkoda. A na poważnie: Tomasz Żak na tym zdjęciu ma jedną myśl: "Z okazji wyborów powiem im co teraz chcą usłyszeć. Po wyborach przecież mogę zawsze zmienić zdanie... Ale jestem sprytny, co nie? "