reklama

WAGA DŹWIĘKU I KOLORU - PRZEDMIOTY NIEWAŻNE CAŁKIEM NA POWAŻNIE

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 27.12.2020 16:43, INFORMACJA PRASOWA
Podsumowanie projektu
WAGA DŹWIĘKU I KOLORU - PRZEDMIOTY NIEWAŻNE CAŁKIEM NA POWAŻNIE

Projekt „Waga dźwięku i koloru - przedmioty nieWAŻNE całkiem na poważnie” skierowany był do dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, którego głównym zadaniem było wspomaganie realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczania muzyki i plastyki, poprzez organizację cyklu koncertów umuzykalniających, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych oraz interaktywnych spotkań warsztatowych z profesjonalistami – muzykami, aktorami, artystami, plastykami. Pragnęliśmy stworzyć okazję do wyjścia poza mury szkoły czy przedszkola po ciekawe doświadczenia artystyczne, które przekonają naszych młodych odbiorców o wielkiej wartości i atrakcyjności obcowania ze sztuką. Odbiorcami działań były również osoby niepełnosprawne zrzeszone w ośrodkach

i stowarzyszeniach działających na terenie gminy Kęty. Udział we wszystkich wydarzeniach, dzięki otrzymanej dotacji, był całkowicie bezpłatny. Chcieliśmy, aby ujęte w projekcie działania, będące przedsięwzięciami wartościowymi merytorycznie i umożliwiającymi odbiorcom kontakt z wysoką kulturą oraz artystami światowej sławy.

Na zadanie Dom Kultury w Kętach otrzymał 30 tysięcy złotych z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z jakich zajęć mogli skorzystać uczestnicy od września do grudnia?

Wrzesień był szalenie intensywny! Warsztaty malarstwa emocjonalnego z Adamem Plackowskim, trzy audycje muzyczne o tym, czym jest muzyka z Katarzyną Wojszczyk, warsztaty śpiewu białego z Brygidą Sordyl, a także trochę o elektronice ukrytej
w instrumentach z muzykami z Filharmonii Śląskiej. To wszystko w jednym miesiącu! Uczestnicy poznali również rodzaje wełen oraz podstawy techniki filcowania, wykonując samodzielnie niepowtarzalne ozdoby z Justyną Wróbel-Mikołajczyk.

Październik, choć naznaczony atmosferą niepokojów i ciągłych zmian związanych z pandemią koronawirusa, w domu Kultury w Kętach upłynął bardzo intensywnie. Artystyczne i muzyczne działania adresowane do przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych zajęły sporo miejsca w kalendarzu imprez DK. Przedszkolaki podczas audycji muzycznej poprowadzonej przez Katarzynę Wojszczyk poznawały cechy charakterystyczne instrumentów klawiszowych, strunowych, dętych i perkusyjnych. Na brak propozycji nie mogli też narzekać uczniowie szkół podstawowych. W październikowym harmonogramie znalazły się: warsztaty teatralne, koncert umuzykalniający, warsztaty ceramiki i mozaiki drewnianej.

Wiele ciekawych doświadczeń i wrażeń czekało na uczestników warsztatów teatralnych, które poprowadził Włodzimierz Pohl - aktor, reżyser, lalkarz, pracujący na co dzień w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej. Miał miejsce również koncert wykonany przez artystów z Krakowa: Zofię Trystułę-Hovhannisyan, Adriannę Kafel i Jana Rusina był dla odbiorców niezwykle pasjonującą podróżą „Jedwabnym szlakiem do Chin”. W propozycjach dla dzieci ze szkół podstawowych nie zabrakło również działań plastycznych i rękodzielniczych.

Jedną z propozycji były warsztaty ceramiki. Pod czujnym okiem instruktora – Iwony Pastok – dzieci wykonały przepiękne płaskorzeźby, których motywem przewodnim była jesień. Kolejną techniką, jaką poznawały dzieci była mozaika drewniana. Prowadząca zajęcia - Justyna Kasolik najpierw zapoznała dzieci z różnymi możliwościami układania mozaiki, pokazała przykładowe konfiguracje i wzory, a następnie pomogła dzieciom w tworzeniu ich niepowtarzalnych dzieł.

Ten rok stawia przed Domem Kultury szereg wyzwań, ale absolutnie się nie poddaliśmy. Projekt „Waga dźwięku i koloru…” pozwolił nam na realizację szeregu warsztatów w wersji online. Paczki z materiałami plastycznymi przekazywane były do szkół, które zadeklarowały udział w projekcie, a nie mogły zrealizować ich w stacjonarnej formie. Chcąc jednak, aby materiały mogły dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, postanowiliśmy je opublikować dla wszystkich. Filmy dostępne są zarówno na stronie DK, jak i na naszym kanale YouTube czy profilu Facebook.

W ofercie pojawiły się filmy przede wszystkim z zakresu rękodzieła, m. in. Kreatywne i oryginalne lampiony, które mogą stać się wyjątkową ozdobą nie tylko na święta. Warsztat prowadzi Kasia Żak, która jest specjalistką w tej dziedzinie. Zachęcamy też do obejrzenia filmowej instrukcji „krok po kroku” do stworzenia wyjątkowego, makramowego kwietnika z Justyną z Chabazie Studio. Technika wiązania sznurków bije rekordy popularności.

Lampiony:


Makramowy kwietnik:

W ramach projektu zostały zrealizowane również takie artystyczne wyzwania jak: warsztaty malowania na jedwabiu. W wersji online przeprowadziła je dla placówek oświatowych zgłoszonych do projektu pani Agata Okrzesik. Grudniową gratką dla przedszkolaków jest audycja muzyczna pt. „Co w filharmonii gra?”

w wykonaniu Kasi Wojszczyk.

Co w filharmonii gra?”:


Wisienką na torcie projektowych działań miały być warsztaty i koncert znanego multiinstrumentalisty Joszka Brody. Choć pandemia uniemożliwiła nam realizację koncertu na żywo, to jednak nie poddajemy się. Z myślą o uczestnikach projektu przygotowaliśmy materiał filmowy prezentujący koncert edukacyjny w wykonaniu Joszka Brody, który udostępniony został adresatom naszego projektu, czyli szkołom podstawowym i ośrodkom dla osób niepełnosprawnych, działającym na terenie naszej gminy. Ponadto, część koncertowa jest już ogólnodostępna w sieci.

KONCERT DLA KLAS I-III:


KONCERT DLA KLAS IV-VII:


Dziękujemy za aktywny udział wszystkim przedszkolakom, szkołom i ośrodkom dla osób niepełnosprawnych, a także za sprawną współpracę i chęć działania kadrze nauczycielskiej. Na projekt składało się ogrom działań i wiele pracy, w które włożyliśmy całe nasze serca, ale efekty przerosły nasze oczekiwania!


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy