reklama
reklama

Postacie z przeszłości ożyją

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 16.09.2021 09:20, eł

To już drugie podobne wydarzenie, ale w innej miejscowości.

Postacie z przeszłości ożyją

Dwa amatorskie teatry z powiatu wadowickiego połączyły siły, by zorganizować razem nietypowe wydarzenie. Będzie to żywa wystawa w parku miejskim w Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli coś na kształt podróży w czasie. Uczestnicy spotkają tam bowiem osoby z historii tego miasta.

Inicjatorem tego wyjątkowego widowiska jest Mirosław Płonka, asystent w Katedrze Historii Nowożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także doktorant w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki tej samej uczelni. Historyk od lat prowadzi stryszowski Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy, z którym niedawno zrealizował podobne wydarzenie w stryszowskim dworze. Było to połączenie zwiedzania zabytku z przewodnikiem, prelekcji na temat historii Stryszowa oraz przedstawienia teatralnego.

W nową inicjatywę Mirosław Płonka zaangażował drugą aktorską trupę, którą prowadzi - Teatr Bustrophedon działający przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tym razem będzie to rodzaj żywej wystawy. Jej uczestnicy spotkają szereg postaci z przeszłości Kalwarii – na przykład Annę i Zofię Zebrzydowskie czy Magdalenę z Konopackich Czartoryską. - Będzie można zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem Zebrzydowskim czy pospacerować z Ireną Weissową. Wszystko w anturażu parku miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej i przy śpiewie ludowym zespołu regionalnego Sami Swoi z Przytkowic – zachęca Mirosław Płonka, który osobiście będzie oprowadzał gości po wystawie.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 19 września, a potrwa od 17.00 do 19.00. Poszczególne grupy będą wchodziły na teren wystawy co pół godziny. Wstęp jest bezpłatny, ale aby spotkać się z historycznymi postaciami, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w wejściówki, które można otrzymać w Starym Kinie w Kalwarii Zebrzydowskiej. W razie deszczu wydarzenie zostanie przeniesione do sali widowiskowej CKSiT.


Foto: Edyta Łepkowska - Teatr Młodych podczas niedawnego widowiska w Stryszowie.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy