reklama
reklama

Pół wieku Chałupy. Andrychowskie koło PTTK świętuje okrągłe urodziny

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 09.12.2023 21:16, eł
Przez 50 lat zorganizowało niezliczoną ilość wypraw w góry, wycieczek krajoznawczych i innych wydarzeń.
Pół wieku Chałupy. Andrychowskie koło PTTK świętuje okrągłe urodziny

Wszystko zaczęło się w mikołajki, równe pół wieku temu. 6 grudnia 1973 roku powołane zostało Środowiskowe Koło PTTK nr 11 przy Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Andrychowie. Dopiero znacznie później, w 1986 roku, zyskało ono swojsko brzmiącą nazwę Chałupa, wybraną w wyniku konkursu. Dzisiaj (9 grudnia) w restauracji Na Starym Tartaku odbywa się uroczystość pięćdziesięciolecia koła.

Pierwszym prezesem andrychowskiego koła PTTK został Józef Zieliński, zwany Jufą. Kiedy w kilka lat później dostał powołanie do wojska, ktoś musiał przejąć po nim pałeczkę. - „Zostań prezesem na chwilę” – tak namawiali mnie członkowie koła. Jufa szybko wróci. - mówili. No i zgodziłem się. Czy mogłem wtedy przypuszczać, że ta „chwila” potrwa 30 lat? Jufa już nie wrócił do Andrychowa. Natomiast ja wróciłem po studiach w Gliwicach. Tak więc, w każdy poniedziałek wieczorem pędziłem do siedziby koła. Włókniarzy 18, Włókniarzy 16, Lenartowicza 7 – pod tymi adresami mieściły się kolejne pomieszczenia udostępniane nam przez Andrychowską Spółdzielnię Mieszkaniową – wspomina Zbigniew Przybyłowicz, który po trzydziestu latach prezesowania nadal działa w zarządzie Chałupy, obecnie jako wiceprezes. Na czele zarządu koła od 2022 roku stoi Grażyna Kidoń. W międzyczasie prezesami byli jeszcze Tomasz Grygny i Wiesław Ogórek.

Najważniejszą częścią działalności Koła PTTK Chałupa w Andrychowie są górskie wyprawy, ale koło organizowało i nadal organizuje również wycieczki krajoznawcze polskie oraz zagraniczne, wyjazdy do teatrów czy na koncerty, spotkania z podróżnikami, wydarzenia kulturalne, imprezy dla dzieci i całych rodzin, a także akcje sprzątania szlaków turystycznych.

- Nikt nie jest w stanie podać dokładnej liczby wycieczek górskich, które odbyły się przez pięćdziesiąt lat. Obecnie niedzielne wyprawy w góry, o stosunkowo długich i niekiedy wymagających trasach, organizowane są średnio co dwa tygodnie. Przeważnie bierze w nich udział ponad 100 osób. Co miesiąc w soboty odbywają się wyjazdy na łatwiejsze trasy w ramach propozycji „Chałupa Senior”, a dwa lub trzy razy w roku kilkudniowe wyjazdy w bardziej odległe od nas góry w Polsce lub za granicą, na przykład w ubiegłym roku były to Alpy Ötztalskie i Lechtalskie w Austrii, w tym roku góry Swanetii w Gruzji – relacjonuje Zbigniew Przybyłowicz.


Jubileuszowe spotkanie w restauracji Na Starym Tartaku było okazją do wspomnień, prezentacji filmu o działalności koła, a także wręczenia dyplomów oraz odznaczeń Zarządu Głównego PTTK oraz jubileuszowych medali dla zasłużonych klubowiczów i zaproszonych gości. Wyjątkową pamiątkę otrzymał od reszty zarządu Zbigniew Przybyłowicz – było to jego zdjęcie naniesione na kawałek marmuru.

Odbyło się też wręczenie statuetek dla uczestników wyzwania Chałupa Challenge 2023, którzy w ciągu roku przynajmniej 50 razy (!) zdobyli Leskowiec i Potrójną. Nie zabrakło toastu wzniesionego lampką szampana, poczęstunku i muzyki, oczywiście związanej z górami. Dla zebranych zagrała kapela Z Przytupem, specjalizująca się w muzyce ludowej z Żywiecczyzny.
Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zdzislaw, 13.12.2023 21:55

Żak przed wyborami się wszędzie wciśnie. Co za człowiek. Nawet Chałupę wykorzysta. Katastrofa.

Archanioł Michał, 10.12.2023 18:26

Wszystko fajnie, cudowna instytucja w Gminie, sto lat. Po co Wam ten mariaż z władzą?