reklama

Dworcowy dzień otwarty. Można będzie zwiedzić wszystkie zakamarki odnowionego zabytku

Gospodarka, Wiadomości, 09.12.2023 08:30, eł
Będą na to cztery godziny w niedzielę.
Dworcowy dzień otwarty. Można będzie zwiedzić wszystkie zakamarki odnowionego zabytku

135-letni budynek dworca kolejowego w Wadowicach już działa po remoncie i rozbudowie. Pasażerowie mogą korzystać z poczekalni, a wszyscy zainteresowani niestandardowym podejściem do nauki – ze Strefy Odkrywania,Wyobraźni i Aktywności (SOWA).

Ale odnowiony dworcowy obiekt ma też inne pomieszczenia, które nie są na co dzień dostępne dla wszystkich. Mieszkańcy mogą je zwiedzić w najbliższą niedzielę.

Dworzec kolejowy w Wadowicach, zwany teraz Stacją Kultury, z zewnątrz zachował historyczny wygląd, a w środku mieści na wskroś nowoczesne sale. Jego remont i rozbudowa kosztowały 14,7 mln zł, z czego prawie 8,4 mln zł wyniosła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego na lata 2014-2020.

- Zakres prac był gigantyczny, ponieważ powierzchnia użytkowa ma aż 1200 m2. Do zagospodarowania były cztery kondygnacje: piwnica, parter, piętro i poddasze oraz nowy dwukondygnacyjny budynek. Całość została wykonana z materiałów najwyższej jakości, tak aby zabytkowy obiekt zachował swój oryginalny, wartościowy, galicyjski charakter – podkreśla burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Poczekalnia, przy której powstała strefa relaksu, została gruntownie przebudowana. Zachowano jednak znajdujące się tam wcześniej żyrandole oraz kasy, które jednak stanowią już tylko element wystroju wnętrz. Nowa posadzka z płytek terakotowych stanowi nawiązanie do jej dawnego wyglądu.

Spora część dworcowego budynku będzie teraz dodatkową siedzibą Wadowickiego Centrum Kultury. Na parterze powstała sala dydaktyczno-wystawiennicza z podwieszonymi na szynach ściankami działowymi, które pozwalają dzielić ją na mniejsze pomieszczenia.

Na piętrze budynku zaplanowano nowoczesne centrum konferencyjne. Można w nim będzie organizować spotkania i szkolenia dla stowarzyszeń oraz grup działających na terenie gminy. Ciekawym elementem jego wystroju jest odsłonięta więźba dachowa, nadająca prostemu, skromnemu wnętrzu nietuzinkowy wygląd. Drewniane belki stropowe zostały wzmocnione stalową konstrukcją, na której zamontowano elementy oświetleniowe. Pomieszczenie ma pełnić również funkcję ekspozycyjno–wystawienniczą. Na piętrze i poddaszu znalazły się też sanitariaty, biura oraz pomieszczenie techniczne.

W miejscu starych parterowych baraków, które stały obok budynku dworca, wybudowano całkowicie nowy piętrowy obiekt o prostej, nowoczesnej formie. Mieszczą się w nim między innymi szatnie, toalety, pomieszczenia socjalne oraz sala dydaktyczna, którą można podzielić na kilka mniejszych dzięki mobilnym ściankom działowym. Z zabytkowym dworcem łączy go przeszklony korytarz.

Wszystkie te wnętrza można będzie obejrzeć w niedzielę, 10 grudnia. Będzie to dzień otwarty Stacji Kultury. Zwiedzanie odnowionego budynku oraz dobudowanej do niego nowej części będzie się odbywało w godzinach 11.00-15.00.

Natomiast już teraz można korzystać z dworcowej poczekalni i Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, stworzonej przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Jest tam sala wystawiennicza z 18 nowoczesnymi eksponatami. Można w niej rozwiązywać logiczne łamigłówki, spróbować rysowania na piasku lub sprawdzić, jak wyglądałyby nasze twarze, gdyby były idealnie symetryczne. Powstała tam również tak zwana Majsternia. Jest to przestrzeń swobodnego tworzenia, gdzie każdy bez względu na wiek może zmierzyć się z konkretnym zadaniem, korzystając z wcześniej przygotowanego opisu i dostępnych materiałów.

SOWA jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 9.00-15.00, zaś w soboty i niedziele od 11.00 do 17.00.

Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy