reklama
reklama

Pasjonat z naszego regionu napisał kolejną książkę poświęconą Presleyowi

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 25.11.2021 14:00, Edyta Łepkowska

To druga część publikacji, która ukazała się przed rokiem.

Pasjonat z naszego regionu napisał kolejną książkę poświęconą Presleyowi

Rok temu ukazała się pierwsza część książki „Elvis. Wszystkie płyty króla”, poświęcona twórczości muzycznej Presleya, a niebawem planowana jest premiera drugiego tomu. To lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli artysty, ponieważ drugiej podobnej publikacji ze świecą można szukać. Ale nie każdy wie, że powstała ona w Tomicach koło Wadowic!

Autorem książki „Elvis. Wszystkie płyty króla” jest Mariusz Ogiegło, wielki fan i popularyzator twórczości Elvisa Presleya w naszym kraju. Tomiczanin prowadzi ceniony przez polskich miłośników króla rock and rolla blog „Elvis: Promised Land”. Napisał też wiele artykułów na temat swego idola dla różnych portali internetowych i czasopism. W 2016 roku wydał w formie książkowej 26 wywiadów z osobami związanymi prywatnie lub zawodowo z Presleyem, które sam przeprowadził. Zatytułował tę publikację „Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz”.

Dobrych kilka lat upłynęło, zanim Mariusz Ogiegło wydał kolejną książkę poświęconą swemu idolowi, ale też pisanie jej nie było jedynym zajęciem tomiczanina. Pracy nad nią mógł poświęcać jedynie swój wolny czas. Stworzył pierwsze na polskim rynku dzieło poświęcone dyskografii Presleya. Jedyne w swoim rodzaju, nawet jeśli wziąć pod uwagę światowe wydawnictwa.

„Elvis. Wszystkie płyty króla” nie zawiera bowiem wyłącznie opisów czy recenzji poszczególnych albumów. Mariusz Ogiegło potraktował temat bardzo wszechstronnie, opisując również tło historyczne i nawiązując do muzyki, która była wówczas popularna. Zebrał informacje o tym, jak powstawały kolejne płyty oraz wypowiedzi ludzi pracujących przy ich produkcji, muzyków grających dla Elvisa, autorów wykonywanych przez niego piosenek i bliskich mu osób.

Ekstremalne przeżycie

Spora część cytatów pochodzi z wywiadów, które przeprowadził sam Mariusz Ogiegło. Niektóre z nich ukazały się już wcześniej drukiem, ale wiele jest również takich, które nie były jeszcze nigdzie publikowane. Tomiczanin musiał się wykazać niemałą pomysłowością i wytrwałością, by dotrzeć do osób, które osobiście spotkały Elvisa.

Ekstremalnym moim przeżyciem, jeśli chodzi o kontakty z ludźmi znającymi Presleya, była rozmowa z jego byłą żoną Priscillą. Kilka tygodni trwały same przygotowania do wywiadu i uzgodnienia z jej agentami w sprawie tematyki pytań, które miałem jej zadać. Mogłem poruszyć wyłącznie takie zagadnienia, które oni wcześniej zaakceptowali. Sam wywiad również był ściśle kontrolowany i ograniczony czasowo. Miał trwać magiczne dwanaście minut i był to czas mierzony z zegarkiem w ręku. W pewnym momencie do rozmowy włączył się agent, który powiedział, że nadeszła pora na ostanie pytanie – opowiada Mariusz Ogiegło

Tomiczaninowi udało się jednak namówić Priscillę Presley na lekkie przeciągnięcie rozmowy. Tylko o minutę, ale i to było w tych okolicznościach niemałym sukcesem. – Priscilla okazała się niesamowicie sympatyczną, miłą kobietą. W pewnym momencie spontanicznie skierowała rozmowę na inny temat. To wywróciło mój tygodniami opracowywany porządek pytań do góry nogami. Musiałem na poczekaniu wymyślić jedno takie, którego nie miałem na liście i którego nie zakwestionuje nadzorujący rozmowę agent – ze śmiechem wspomina Mariusz Ogiegło.

Nieograniczony nakład

Pierwsza część książki „Elvis. Wszystkie płyty króla” obejmuje okres od 1956 do 1966 roku, czyli do czasu wydania albumu „Paradise, Hawaiian Style”. Jest ona dostępna zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Mimo że fani Elvisa długo czekali na taką publikację, nakład nie został jeszcze wyczerpany. A wszystko dlatego, iż jest on nieograniczony.

Wydawnictwo My Book, które wydało książkę, drukuje kolejne egzemplarze na bieżąco, w miarę zapotrzebowania. – Dzięki temu ten tytuł nigdy nie wypadnie ze sprzedaży. Jeśli ktoś dowie się o książce za rok czy dwa, nadal będzie mógł ją bez problemów kupić – podkreśla Mariusz Ogiegło. Można ją zamówić tutaj lub w popularnej księgarni Empik.

Gotowa jest już kontynuacja „Wszystkich płyt króla”, opisująca twórczość Presleya z lat 1966-1977, aczkolwiek jeszcze nie ukazała się drukiem. Pracę nad nią autor zakończył całkiem niedawno, a teraz czeka jeszcze na podpisanie umowy z wydawnictwa, które zamierza ją opublikować. Książka powinna trafić do sprzedaży nie później niż końcem lutego, o ile nie pojawią się jakieś nieprzewidziane przeszkody.

W przyszłości Mariusz Ogiegło planuje wydać też kolejny zbiór wywiadów, jakie przeprowadził z osobami z otoczenia Presleya. Obecnie ma już ponad 20 takich, które nigdzie nie zostały jeszcze w całości opublikowane. Tylko niewielkie fragmenty z nich wykorzystał w książce „Elvis. Wszystkie płyty króla”. A każdy jest długi i zawiera wiele ciekawych wspomnień. – Czasami fani Elvisa wytykają mi, że ten czy inny z moich rozmówców przekręcił fakty. Ale trzeba pamiętać, iż są to osoby w podeszłym już wieku, które opowiadają o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. Największą wartością tych wywiadów jest to, że są to relacje ludzi, którzy osobiście spotkali Presleya. I nadal mówią o nim z wielkim przejęciem. To jest niesamowite, jaką ten człowiek musiał mieć w sobie charyzmę, że to tej pory, w ponad czterdzieści lat od jego śmierci, wzbudza tak ogromne emocje – mówi Mariusz Ogiegło.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy