reklama
reklama

Od dwóch dekad ratują ginące zwyczaje, pomagają i uczą

Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 28.11.2021 12:40, eł

Tak działają panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Od dwóch dekad ratują ginące zwyczaje, pomagają i uczą

Dla tych, których interesuje historia oraz kultura regionu i którzy odczuwają nostalgię za przeszłością, działalność Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jest prawdziwym balsamem dla duszy. Zrzeszone w tej organizacji kobiety już od ponad 20 lat wskrzeszają i upowszechniają dawne, wymierające tradycje. Dzięki tej grupie pasjonatek, wiele zwyczajów nie popadło w zapomnienie, a inne zostały wydobyte z mroków niepamięci.

- Wszystko wzięło się z marzeń o organizacji zrzeszającej gospodynie, aby wspólnie tworzyć piękną historię, promować tradycję, prowadzić pracę międzypokoleniową, pomagać seniorom i miele spędzać czas w gronie przyjaciół. Pracując w Ośrodku Nowoczesnej Gospodyni w Andrychowie zorientowałam się, że w kołach gospodyń wiejskich i tworzących je kobietach istnieje bardzo duży potencjał. Są one często jedynymi organizacjami upowszechniającymi kulturę na wsi – podkreśla Czesława Wojewodzic, prezes zarządu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, które powstało pod koniec 2000 roku.

Kobiety, które je założyły, postawiły przed sobą bardzo konkretne cele. Chciały między innymi podtrzymywać ginące tradycje i przekazywać je kolejnym pokoleniom, scalać wiejskie środowiska i rozbudzać w nich inicjatywy społeczne, wspierać rozwój i promowanie rękodzieła, uczestniczyć w życiu powiatu, gmin i poszczególnych wiosek, działać na rzecz osób starszych. Zależało im również na tym, by zachęcać ludzi do zrzeszania się w grupy i stowarzyszenia na bazie kół gospodyń wiejskich, które mogłyby zdobywać środki zewnętrzne na realizację zaplanowanych działań.

Oceniając ich pracę z perspektywy minionych 20 lat, śmiało można powiedzieć, że udało im się osiągnąć wszystko, co sobie założyły. Zorganizowały niezliczoną ilość wydarzeń, dzięki którym ocaliły przez zapomnieniem wiele zwyczajów – to między innymi konkursy regionalnych potraw wielkanocnych i wigilijnych, stroików bożonarodzeniowych, ozdób choinkowych, pisanek, bukietów zielnych, wieńców dożynkowych i wystawy rękodzieła.

Pomagają seniorom ciekawie zagospodarować nadmiar wolnego czasu i zapomnieć o samotności. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzielą się z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w czasie kursów kulinarnych, florystycznych oraz rękodzielniczych. Kto dziś umiałby jeszcze tradycyjnie zdobić pisanki czy wykonać zgodny z wszystkimi prawidłami bukiet zielny, gdyby nie warsztaty organizowane przez te niezmordowane kobiety? Zapewne takich osób byłaby już tylko garstka.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie aktywnie udziela się także w konkursach, festiwalach, przeglądach, imprezach charytatywnych i innych wydarzeniach, zarówno tych lokalnych, jak i organizowanych w odległych częściach naszego kraju, a nawet poza jego granicami. Ponadto zajmuje się działalnością proekologiczną, wydaje książki oraz kalendarze. Bodaj najciekawsze z tych publikacji to te z regionalnymi przepisami kulinarnymi – niezastąpione w każdej kuchni w Andrychowie i okolicach.

Działalność stowarzyszenia została na różne sposoby doceniona. Najważniejszym dowodem uznania było przyznanie mu w 2012 roku prestiżowej nagrody województwa małopolskiego Kryształy Soli. To statuetki wręczane najlepszym organizacjom pozarządowym w regionie. Prezes SGW Czesława Wojewodzic otrzymała między innymi Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski za aktywne działanie na rzecz ochrony tradycyjnych wartości, a także Srebrny Krzyż Zasługi za propagowanie tradycji ludowych i regionalnych.

Choć pandemia koronawirusa zmusiła stowarzyszenie do ograniczenia działalności, nie podcięła mu skrzydeł. Pani udowodniły, że są gospodyniami na miarę XXI wieku, które doskonale radzą sobie w Internecie i za pośrednictwem tego medium nadal mogą promować ginące zwyczaje.

W najbliższym czasie SGW planuje organizację dwóch wydarzeń - 4 grudnia w Inwałdzie odbędzie się konkurs potraw świątecznych "Stół Wiligilny, a 11 grudnia w Sułkowicach Łęgu - świąteczne spotkanie seniorek.

foto: materiały Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kaczor, 28.11.2021 12:49

ale to : "W najbliższym czasie SGW planuje organizację dwóch wydarzeń - 4 grudnia w Inwałdzie odbędzie się konkurs potraw świątecznych "Stół Wiligilny, a 11 grudnia w Sułkowicach Łęgu - świąteczne spotkanie seniorek". Na serio w szczycie 4 fali warto ryzykować??? Przypominam że to że chorują ciężko tylko niezaszczepieni to nawet dzieci wiedzą że można między bajki włożyć. Jestem przeciwny lockdownowi, restrykcjom dla niezaszczepionych skoro ciężko chorują i umierają także zaszczepieni ale jednak - może warto z czegoś rezygnować? Np. z imprez które za rok, dwa, trzy, cztery także będą. Od takiej rezygnacji nikt nie zbiednieje. Może warto jednak przeczekać????

kaczor, 28.11.2021 12:45

za działalność gratulacje!