reklama

Muzeum zaprasza na 111 spotkanie przy armacie

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.04.2023 08:27, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 111 Spotkanie przy armacie. Gościem cyklu będzie dr hab. Krzysztof Ślusarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opowie mieszkańcach wsi Małopolski zachodniej – chłopach i ziemianach – oraz ich relacjach z mieszczanami w pierwszej połowie XIX wieku.
Muzeum zaprasza na 111 spotkanie przy armacie

Temat zniesienia pańszczyzny w Galicji i ewentualnych reform z tym związanych pojawił się jeszcze kilka lat przed wybuchem rabacji. Do realnych zmian doszło w czasie Wiosny Ludów. Sytuacja ta wywróciła dotychczasowy porządek rzeczy na wsi. Jednak w relacjach dworu i jego dawnych poddanych wciąż dochodziło do napięć i niezrozumienia. Jaką formę przybrały te zjawiska na naszych terenach Małopolski zachodniej?

Jakie miejsce w tym wszystkim zajmował Kościół? I jak ta sytuacja miała się do mieszkańców galicyjskich miasteczek? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć gość 111 Spotkania przy armacie – dr hab. Krzysztof Ślusarek z Pracowni Historii Polski Nowoczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dr hab. Krzysztof Ślusarek – historyk w Pracowni Historii Polski Nowoczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor i współautor wielu artykułów i książek, m.in. Uwłaszczenie chłopów w Galicji zachodniej czy W przededniu autonomii. Własność ziemska i ziemiaństwo zachodniej Galicji w połowie XIX wieku. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. przemiany społeczne i cywilizacyjne na ziemiach polskich od XVIII do XIX w., dzieje społeczności Małopolski zachodniej, rolę polityczną ziemiaństwa w Galicji w tym właśnie okresie.

111 Spotkanie przy armacie

W przededniu autonomii. Wieś, dwór, plebania i ich relacje z miastem w Małopolsce zachodniej do połowy XIX wieku” – prelekcja: dr hab. Krzysztof Ślusarek

Czwartek 13 kwietnia 2023 r., godz. 18.00

Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16)

Wstęp wolny- Informacja prasowa -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy