Temat zniesienia pańszczyzny w Galicji i ewentualnych reform z tym związanych pojawił się jeszcze kilka lat przed wybuchem rabacji. Do realnych zmian doszło w czasie Wiosny Ludów. Sytuacja ta wywróciła dotychczasowy porządek rzeczy na wsi. Jednak w relacjach dworu i jego dawnych poddanych wciąż dochodziło do napięć i niezrozumienia. Jaką formę przybrały te zjawiska na naszych terenach Małopolski zachodniej?
Jakie miejsce w tym wszystkim zajmował Kościół? I jak ta sytuacja miała się do mieszkańców galicyjskich miasteczek? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć gość 111 Spotkania przy armacie – dr hab. Krzysztof Ślusarek z Pracowni Historii Polski Nowoczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
dr hab. Krzysztof Ślusarek – historyk w Pracowni Historii Polski Nowoczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor i współautor wielu artykułów i książek, m.in. Uwłaszczenie chłopów w Galicji zachodniej czy W przededniu autonomii. Własność ziemska i ziemiaństwo zachodniej Galicji w połowie XIX wieku. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. przemiany społeczne i cywilizacyjne na ziemiach polskich od XVIII do XIX w., dzieje społeczności Małopolski zachodniej, rolę polityczną ziemiaństwa w Galicji w tym właśnie okresie.
111 Spotkanie przy armacie
„W przededniu autonomii. Wieś, dwór, plebania i ich relacje z miastem w Małopolsce zachodniej do połowy XIX wieku” – prelekcja: dr hab. Krzysztof Ślusarek
Czwartek 13 kwietnia 2023 r., godz. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny
- Informacja prasowa -
Brak komentarzy