reklama
reklama

Wiercenie studni głębinowej – od czego zacząć?

Gospodarka, Wiadomości, 31.08.2023 17:53, Materiał partnera
Spis treści: Podpytaj sąsiadów, którzy mają już studnie głębinowe, Wybór wykonawcy studni, Wybór odpowiedniego miejsca, Przygotowanie miejsca pod instalację niezbędnej armatury
Wiercenie studni głębinowej – od czego zacząć?

Studnie głębinowe to coraz częstszy wybór właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych czy zakładów przemysłowych. Taka inwestycja, choć początkowo generuje niemały koszt, bardzo szybko się zwraca, gdy weźmiemy pod uwagę niebagatelne oszczędności na wodzie. Mając własne źródło nie musimy się ograniczać w podlewaniu ogrodu, pola uprawnego czy w korzystaniu z wody do celów zawodowych. Rozważasz wywiercenie studni głębinowej? Sprawdź, od czego należy zacząć.

Ekspert doradza:Własna studnia głębinowa. To pierwsza inwestycja, na jaką warto się zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Kluczowe jest zapewnienie sobie stałego dostępu do bieżącej wody. Koszt wykonania studni głębinowej to około 120-150 zł za metr bieżący odwiertu. Do tego trzeba doliczyć filtr z rurą osłonową oraz oczywiście zakup pompy. Pamiętajmy natomiast, że studnia będzie Ci służyć przez wiele lat, również już po wybudowaniu domu, zaopatrując w wodę nie tylko do celów bytowych i spożywczych, ale również do podlewania ogródka.” Źródło: https://solumagroup.pl/nieruchomosci-i-budownictwo,ac176/dzialka-budowlana-bez-zadnych-mediow-w-co-zainwestowac-na-sam-poczatek,2002

Podpytaj sąsiadów, którzy mają już studnie głębinowe

To może być dość zaskakująca wskazówka, natomiast rzeczywiście punktem wyjścia do wykonania własnej studni powinna być wizyta u sąsiadów, którzy już ją mają. Chodzi o to, aby wstępnie ustalić, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna na danym terenie. Oczywiście mogą tutaj występować pewne różnice, natomiast jeśli sąsiedzi mają studnie o głębokości np. 10 metrów, to z dużym prawdopodobieństwem podobny odwiert wystarczy u Ciebie.

Wybór wykonawcy studni

Choć w sieci roi się od poradników, jak samodzielnie wywiercić studnię głębinową, to uwierz, że szkoda na to czasu. Po pierwsze: na pewno nie dysponujesz odpowiednim sprzętem. Po drugie: ręczne kopanie i wiercenie studni jest szalenie męczące i zajmie Ci nawet kilka tygodni. Po trzecie: prawidłowe wykonanie ujęcia wody wymaga doświadczenia.

Naprawdę lepiej jest powierzyć to zadanie fachowej ekipie, która zadba o wypłukanie studni, zmierzy jej wydajność, umieści rurę osłonową i oczywiście udzieli gwarancji na swoją pracę.

Specjalista podpowiada:Wykonanie studni głębinowej trzeba zlecić profesjonalnej ekipie, która zna się na swojej pracy, dysponuje odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem. Warto postawić na wykonawcę z polecenia – niekoniecznie najtańszego. Pamiętajmy, że ta studnia ma służyć przez wiele lat, dlatego musi być wykonana i uruchomiona w sposób prawidłowy.” Źródło: https://hydroportal.pl/studnie,ac298/wlasna-studnia-jako-jedyne-zrodlo-wody-dla-domu-o-co-trzeba-zadbac,10602

Wybór odpowiedniego miejsca

Tutaj warto umówić się z wykonawcą na oględziny działki. Doświadczony fachowiec z pewnością od razu wskaże optymalne miejsce wiercenia. Pamiętaj, że jeśli studnia ma się znaleźć poza budynkiem, to trzeba będzie wykonać jej obudowę, co najczęściej robi się z kręgów betonowych. Zastanów się więc, czy w danym miejscu jest wystarczająca ilość przestrzeni i czy studnia nie będzie np. zaburzać wyglądu ogrodu.

Przygotowanie miejsca pod instalację niezbędnej armatury

UWAGA! Osobiście polecam:
Wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia poboru wody z własnej studni, włącznie z pompą, głowicą studzienną, linką podwieszającą, armaturą hydrauliczną, zbiornikiem hydroforowym czy zabezpieczeniami i sterownikami pompy, znajdziesz w sklep-hydros.pl. Eksperci Hydros służą bezpłatną, fachową pomocą w doborze elementów do budowy kompletnej instalacji pompowej. Hydros zapewnia również usługę kompleksowego wykonania studni głębinowej.

Przed rozpoczęciem prac związanych z wykonaniem studni warto pomyśleć o tym, gdzie umieścimy zestaw hydroforowy lub zbiornik hydroforowy (jeśli planujemy zastosować pompę głębinową). W przypadku braku miejsca np. w garażu czy w domku gospodarczym, zwykle umieszcza się całą armaturę w obudowie studni. Pamiętajmy jednak, że jeśli woda ma być pobierana przez cały rok, to trzeba odpowiednio zabezpieczyć zbiornik hydroforowy i pozostałe elementy instalacji pompowej przed mrozem.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności możesz już ustalić z wykonawcą termin wywiercenia studni. Najwygodniej będzie umówić się na kompleksową realizację, w ramach której wykonawca zapewni instalację dostarczonej pompy głębinowej (wcześniej musi Ci podać wydajność źródła i położenie lustra wody dynamicznego oraz statycznego, ponieważ są to informacje niezbędne do prawidłowego dobrania pompy).


Janusz Martyniak,
Specjalista ds. hydrotechniki i melioracji


- materiał partnera-
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy