reklama
reklama

Kilkadziesiąt śniętych ryb. Co się stało?

MAGAZYN, Wiadomości, 31.08.2023 10:05, eł
Woda zastanie między innymi przebadana na obecność złotej algi.
Kilkadziesiąt śniętych ryb. Co się stało?

Niedawno do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o śniętych rybach w Spytkowicach. Sporą ich ilość zauważono w zbiorniku Krajskie, czyli jednym ze starorzeczy Wisły. Gdy inspektorzy przybyli na miejsce, zauważyli z brzegu około 30 dużych okazów martwych ryb. Teraz trwa ustalanie przyczyny ich pomoru.

Starorzecza to fragmenty dawnego koryta rzeki, powstające, gdy następuje odcięcie zakola rzecznego od głównego nurtu. W taki sposób Wisła „pozbyła się” wielu meandrów, prostując swój bieg. W jednym z powstałych w trakcie tego procesu zbiorników wodnych, znajdującym się na terenie Spytkowic, odkryto dużą ilość śniętych ryb.

Inspektorzy WIOŚ przeprowadzili tam wizję terenową, w czasie której nie stwierdzili obecności w wodzie piany, filmu olejowego ani innej substancji zanieczyszczającej. Odnotowali również, iż w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika nie ma zabudowy mieszkaniowej ani zakładów produkcyjnych. Następnie przeprowadzili pomiary podstawowych parametrów wody w zbiorniku.

Z kolei pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali jej próbki do analiz laboratoryjnych oraz fizyko-chemicznych. Woda zostanie także przebadana pod kątem obecności fitoplanktonu, w tym złotej algi, która w ubiegłym roku spowodowała masowy pomór ryb w Odrze.Foto: WIOŚ w Krakowie

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy